Kırgızistan’da 8 Mart: Maskeli erkekler kadınlara saldırdı

8 Mart’ta gösteri yapmak için Bişkek Meydanı’nda toplanan kadınlara yüzü maskeli erkekler saldırdı, kadınlara fiziksel şiddet uygulayan ve yumurta fırlatan erkekler kaçarken kadınlar gözaltına alındı.

Kırgızistan’da 8 Mart: Maskeli erkekler kadınlara saldırdı

Kırgızistan’da 8 Mart’ta bir araya gelen kadınlara maskeli Kırgız aşırı sağcı erkekleri saldırdı. Kadınların dövizlerini yırtan, oyuncak silahlarla balonlarını patlatan ve kadınlara yumurta fırlatan erkekler olaydan hemen sonra kaçarak uzaklaştı. Olayın ardından polis “kamu güvenliğini” bahane ederek gazeteci Nurjamal Djanibekova’nın belirttiğine göre 70 kadını gözaltına aldı. Yapılacak eylemden haberleri olmadığını iddia eden otoriteler, gözaltıların bu sebeple yapıldığını “kamu güvenliğini” gözettiklerini söyledi. Ayrıca saldırgan erkeklerden 3’ü gözaltına alınırken, geri kalanlar kaçtı.

Bu Kırgızistan’da kadınlara ve lgbti+ hareketine karşı yapılan ilk saldırı değil.

Geçtiğimiz aralık ayında Kırgız Ulusal Sanat Müzesi’nde yapılacak olan “Feminnale” sergisine çok sayıda tehdit gelmiş, bütün katılımcılar şiddet ve ölümle tehdit edilmişti. Buna karşılık hükümet ise çözümü serginin içindeki bir sürü eseri sansürlemekte ve müze müdürünü istifaya zorlamakta bulmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler