KHK ile kapatılan Özgür Gündem davası ertelendi!

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ana dava duruşması ertelendi. Gazeteci İnan Kızılkaya, “Aynı davada yargılananlardan üç kişiye beraat, diğer sanıklara ceza istemenin kendisi başlı başına bir çelişki” dedi.

KHK ile kapatılan Özgür Gündem davası ertelendi!

 

SiyasiHaber

Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesi ana davasının Şubat ayında görülen karar duruşmasında mütalaaya karşı savunma için süre talebinde bulunmaları nedeniyle dosyaları ayrılan İmtiyaz Sahibi Kemal Sancılı, Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Eren Keskin’in duruşması görüldü. Çağlayan’da bulunan İstanbul 23’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Eren Keskin hazır bulunurken Zana Kaya, İnan Kızılkaya ve Kemal Sancılı katılmadı.

Duruşma avukatlarının mazeret bildirmesi üzerine 24 Aralık’a ertelendi.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’ndeki 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgür Gündem gazetesinin davası bugün görüldü.

Yüzlerce gazetecinin tutuklu olduğu Türkiye’de, bugün gazeteciler yaptıkları haberlerden dolayı hakim karşısında yargılanıyor. Özgür Gündem davasına ilişkin konuşan gazeteci İnan Kızılkaya, “Aynı davada yargılananlardan üç kişiye beraat, diğer sanıklara ceza istemenin kendisi başlı başına bir çelişki” dedi.

 

‘Başlı başına çelişki'

Yeni Yaşam gazetesinde yer alan habere göre, Özgür Gündem davasına ilişkin konuşan gazeteci İnan Kızılkaya, “Aynı davada yargılananlardan üç kişiye beraat, diğer sanıklara ceza istemenin kendisi başlı başına bir çelişki. Bu durum Özgür Basın’a destek verenlere bir gözdağı olduğu gibi iktidarın toplumda yaptığı gibi ayrıştırıcı yöneliminin dışa vurumu” dedi.

“Başta Kürt sorunu olmak üzere halının altına süpürülen sorunları haberleştiren organların kapatılması ve kolluk gücü ve yargı sopasıyla hizaya getirilmesi de iktidarın korkusunu açığa vuruyor” diyen Kızılkaya, “Yarı açık cezaevine çevrilen bir ülkede basın üzerindeki kıskaç, yönetenlerin politikalarına meşruluk aramaktan vazgeçip baskıyla sonuç almayı devre soktukları anlamına gelir. İktidarın içte ve dışta yürütülen militarist politikaları beraberinde toplumun nefes borularından olan medyayı da tamamen susturmaya yönelmiş durumda. Ama mızrak çuvala sığmaz misali işledikleri suçları yüzlerine vuran gazeteler ve gazeteciler daima var olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Ne olmuştu?

Özgür Gündem gazetesinin 14 Şubat’ta görülen duruşmasında haklarında yakalama kararı bulunan ve henüz ifadeleri alınmamış olan Filiz Koçali ve Ragıp Zarakol’un dosyaları ayrılmıştı. Mahkeme gazetenin imtiyaz sahibi Kemal Sancılı, Genel Yayın Yönetmeni Zana Kaya, Yazı İşleri Müdürü İnan Kızılkaya ve Eren Keskin’in de dosyalarını ayırmıştı.

Mahkeme, diğer sanıklar Necmiye Alpay, Bilge Aykut hakkında beraat, yazar Aslı Erdoğan için ise “Devletin birliği ve bütünlüğünü bozma” ve “Örgüt üyeliği” suçlamalarından beraatına, “Örgüt propagandası” suçundan da davanın zaman aşımına uğradığı gerekçesiyle düşürülmesine karar vermişti.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler