Kayyum zihniyeti, inkar, imha ve asimilasyon politikaları salgında da karşımıza çıkıyor

Ata Soyer Sağlık Politika Okulu’nun hazırladığı “Korona Günlükleri” çarpıcı verilerin yer aldığı 31 Temmuz 2020 içeriklerini yayımladı. Bölge illerinin salgının merkezi haline geldiği vurgulanan Günlükler’de, gelecek günlerde vaka sayılarının artacağına dikkat çekildi, küresel dayanışma vurgusu yapıldı.

Kayyum zihniyeti, inkar, imha ve asimilasyon politikaları salgında da karşımıza çıkıyor

SiyasiHaber

“Korona Günlükleri” 31 Temmuz içeriklerinin salgın ile ilgili bölümlerine göre;

“Kürdistan’da sürdürülen kirli savaşa sağlık da eklenmiştir”

Halkı Kovid-19’a karşı beklenti içinde olmadan kendi önlemlerini almaya çağıran DTK ve DBP, Kurban Bayramı’nda alınması gereken önlemleri açıkladı. Açıklamada ‘Başta Amed, Rıha, Merdin, Wan ve Şırnak gibi kentlerimiz salgının merkezi durumuna gelmiştir. Kürdistan’da sürdürülen kirli savaşa sağlık da eklenmiştir. Kürdistan’da toplumsallık gelenek ve göreneklerimiz ile yaşam bulmaktadır.’ ifadesi yer aldı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın her akşam kamuoyu ile paylaştığı “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nda kimi parametreleri kaldırmasına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Adıyaman, “Sağlık Bakanı’nın Wuhan’ı İstanbul’a Diyarbakır ve bölge illeri de ikinci Wuhan olarak eklenmiştir. Ülke genelinde ve Güneydoğu Anadolu bölgesindeki meslektaşlarımızın gözlemleri, vaka sayılarının açıklanan toplam rakamların fazlasıyla üstünde olduğunu net olarak ortaya koymaktadır.”

Karantina dönemine artan maliyetler normale dönüşle fiyatlara yansıdı: Otel fiyatları yüzde 1.4, otobüs bileti yüzde 20 zamlandı.

Koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ortaya çıkan dışsal sebeplerden dolayı kısa çalışma ödeneği ve işten çıkarmanın yasaklanması bir ay uzatıldı. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk kararı şu sözlerle açıkladı: “Normalleşme sürecinde istihdamı korumak için Sosyal Koruma Kalkanımız ile çalışan ve işverenlerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Fesih Kısıtı, Nakdi Ücret Desteği ve mevcut faydalananlar için Kısa Çalışma Ödeneği’ni 1 ay süreyle uzatıyoruz.”

Akdeniz’de akıntıya kapılan ve Malta’da kurtarılan bir teknedeki 65 sığınmacının Coronavirüsü testi pozitif çıktı.

zz1

Küresel dayanışma olmadan pandemi kontrol altına alınamaz

Pandemi kontrolden çıktı. Pandeminin birinci dalgası kontrolden çok uzak. Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 17.5 milyona dayandı. Bayram günlerinde18 milyon eşiğini de aşacağız. Gelecek hafta 20 milyonlu rakamlara alışacağız… Pandeminin küresel olduğu, küresel dayanışma olmadan kontrol altına alınamayacağı gerçeği ile eninde sonunda yüzleşeceğiz.

Yeni vaka sayısı yüksek hızda devam ediyor. Son 24 saatte 287 bin 146 vaka bildirimi yapıldı. ABD, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika ve Kolombiya yeni vaka sayısının en yüksek olduğu ülkeler.

29 ülke binin üzerinde günlük vaka bildirimi yapıyor. Yeni vaka sayısında binin üzerine çıkan ülkeler arasında İspanya, Fransa, Japonya ve Fas yer alıyor. Salgını kontrol altına alan İspanya’da son 24 saatteki tespit edilen vaka sayısı 2 bin 789’a yükseldi.

Covid-19 bulaşı için kritik olan aktif hasta sayısı da tırmanmaya devam ediyor. Küresel aktif hasta sayısı 5 milyon 860 bini geçti

Güncellenen resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 967 kişi hastalığa yakalandı, 15 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 561 iken hastalar içinde zatürre olanların oranı %9.3 olarak bildirildi. Yeni vaka ve ağır hasta sayısı artıyor. Yoğun bakım ve entübe hasta sayısını bilemiyoruz.

 

961 yeni vaka bildiriminin 244’ü Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde

Sağlık Bakanlığı günlük raporların ayrıntılı halini bir iki gün gecikme ile sitesine koyuyor. 28 Temmuz tarihli günlük raporda 961 yeni vaka bildiriminin 244’ü Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde. Bunu 198 vakayla İstanbul ve 152 vakayla Batı Anadolu (Ankara, Konya ve Karaman) izliyor. Ortadoğu Anadolu Bölgesinde 45 vaka, Kuzeydoğu Anadolu bölgesinde de 24 yeni vaka bildirilmiş. Resmi istatistikler Kürdistan’da salgının yerleştiğini gösteriyor. Buna karşın kamusal önlemler olarak sıralayabileceğimiz nüfus hareketliliği kısıtlaması, seyahat kısıtlaması, toplu yaşam ve çalışma alanlarında kısıtlamalar vb. ile ilgili herhangi bir karar alınmış değil. Dahası Bilim Kurulu’nda bayramda dahi kısıtlamalar gündeme gelmemiş. Gönüllü kısıtlamalar söylemi ile sorumluluk vatandaşa yüklenmiş gözüküyor. Oysa Covid-19 vaka sayısının ve insidansının daha da az olduğu Nisan ve Mayıs aylarında Türkiye genelinde alınan kamusal önlemler kararına Bölge’de dahil edilmişti. Şimdi vaka sayısı ve insidans hızlarının yüksek olmasına karşın hükümetin, bakanlığın, devlet kurumlarının sessizliği tartışılmak zorunda. Kayyım zihniyeti, inkar, imha ve asimilasyon politikaları salgında da karşımıza çıkıyor?

Adana ve Hatay’da bugünden itibaren tüm alanlarda maske takma zorunluluğu getirildi.

Başakşehir İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Uğur Konfeksiyon’da iki hafta içinde 96 işçide koronavirüs tespit edildi. 556 işçinin çalıştığı İkitelli Şubesi’nde günde 5 ile 15 işçi hastaneye başvurarak test yaptırıyor. Sağlık Bakanlığı yetkilileri yapılabilecek bir şey olmadığını, semptomlar gösteren işçilerin hastaneye gitmesi gerektiğini, fabrika patronunun tüm işçilere test yaptırmak gibi bir zorunluluğu olmadığını belirtiyor.

Batman’da Covid-19 tedbirleri kapsamında taziye ziyaretleri, düğün, kına ve nişan gibi toplu yemek organizasyonları yasaklandı. Kentte yapılacak düğünlerin de saat 22.00’de sona ermesine karar verildi.

Van’da günde ortalama 100 yeni vaka saptanıyor Vaka artışının ardından İl Hıfzısıhha Kurulu ilçede maske kullanma zorunluluğu, kentteki tüm hastanelerde ziyaretçi yasağı ve tüm taziyelerin  yasaklanması kararları aldı.

Urfa Valiliği, koronavirüs salgınının ilk gününden bu yana günlük olarak yayınladığı karantina kararlarını 3 gündür yayınlamıyor

Rize’de Corona virüsü vaka sayılarının 220’ye çıkmasının ardından İl Pandemi Kurulu, bayrama özel tedbirler aldı. Kentte kurban eti kavurma ve toplu yemek geleneği ile bayramlaşmalara yasak getirildi.

AKP Manisa Milletvekili İsmail Bilen ve AKP Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal’ın Covid-19 testi pozitif çıktı. AKP’li Bilen de Ayasofya’da 24 Temmuz’da kılınan ortak cuma namazına katılanlar arasındaydı.

zz2

Bolivya’da sokaklardan ceset toplanıyor

Almanya, Corona virüsü salgınıyla ilgili seyahat uyarısı listesini güncelledi. Türkiye için seyahat uyarısı ise yine kaldırılmadı.

İtalya’da Corona virüsü salgını nedeniyle Ocak ayı sonunda 6 aylığına ilan edilen ‘acil durum’, 15 Ekim’e kadar uzatıldı. İtalya’da ‘acil durum’ hali sürdüğü müddetçe, mümkün olan sektörlerde çalışanlara uzaktan çalışma hakkı da veriliyor.

Bolivya’nın La Paz ve El Alto kentlerinde Nisan ayından bu yana evlerden ve sokaklardan 3 bin 300 ceset topladığı açıklandı. Reuters’ın haberine göre ölümlerin yüzde 80’inin Covid-19 kaynaklı olduğu düşünülüyor. Ülkede salgın nedeniyle sağlık sisteminin çöktüğü belirtiliyor.

 

Sağlık çalışanlarının psikolojisi bozuldu

Tabipler Birliği Merkez Konseyi üyesi Halis Yerlikaya, “Sürecin en başındaki şevkle, canla başla çalışma halinin kimi sağlık çalışanlarında azaldığını, umutsuzluğa doğru gidildiğini gözlemliyoruz. Umarız çok daha kötü bir yere doğru gitmez. Bugün 50’ye yakın sağlık çalışanını pandemi sürecinde kaybettik. Bunların 25’e yakını hekim. Toplumun buna değer biçmesi gerekiyor. Maddi anlamda toplumdan bir beklentimiz yok. Ama bunun öneminin anlaşılması, sağlık çalışanlarıyla karşılaşıldığında minnet duyulması, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin azalması, sağlık sistemi sorunlarının sağlık çalışanına yüklenmemesi bizim için çok kıymetli olacaktır” ifadeleri ile sağlık çalışanlarının psikolojisinin bozulduğunu dile getirdi.

Mezopotamya Psikologlar İnisiyatifi üyesi Dr. Şiyar Güldiken ise sağlık çalışanlarının tükenmiş hissettikleri görüşünde. Güldiken, “Daha önce de bir ay içinde 8 nöbet tutuyorlardı. Şimdi de 8 nöbete gidiyorlar. Ama şimdi virüsün olduğunu bilerek gidiyorlar. Bu, bile bile ölüme gitmek gibi bir durum. Kendisine virüs bulaşırsa bunu yakınlarına bulaştırma kaygısı var. Bu nedenle daha tedirginler. İşe gitme konusunda isteksizlik var. Öfkeyi kontrol edememe davranışları var. Stresle baş etme, uykuyu sürdürme ve uykuya dalmada güçlük çekiyorlar. Gelecekte nasıl bir yaşam olacağına ilişkin endişeler yaşıyorlar. Kimse ekstra bir değerden bahsetmiyor. Sürecin başında sağlık çalışanları alkışlandı. Bu başta çalışanlara moral verdi. Biz ‘gaz verilsin’ istemiyoruz. Değer verilecekse bir gülümseme yeterlidir” şeklinde konuştu.

Güldiken, “Pandemi sürecinde çalışana çok ihtiyaç varken, şimdi 2/3 oranında çalışıyoruz. Bir sağlık çalışanının Corona servisinde çalıştıktan sonra en az 15 gün hem dinlenmesi hem de karantina uygulaması gerekiyor” dedi.

zz3

Türkiye tavsiye edilen ülkeler arasında yer almıyor

Türkiye hala AB ülkeleri tarafından seyahat kısıtlaması kaldırılmayan ülkeler listesinde yer alıyor. AB Konseyi, Coronavirus salgını nedeniyle zorunlu olmayan seyahat kısıtlamalarının kaldırılmasının tavsiye edildiği ülkeler listesine Türkiye’yi yine almadı. Önceki listede olduğu gibi Avustralya, Kanada, Japonya, Gürcistan, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay’a seyahatler kademeli olarak açılacak. AB ülkelerinin vatandaşlarına seyahat izni vermesi halinde, Çin’e de kısıtlama uygulanmayacak.

Belçika’da Covid-19 vakalarının yeniden artış göstermesiyle birlikte Anvers kenti için ilan edilen sokağa çıkma kısıtlaması başladı. Gece 23.00 ile sabah 6.00 saatleri arasında ilk kez dün gece uygulanan kısıtlamanın Belçika’daki başka kentlerde veya kasabalarda da uygulanabileceği belirtiliyor.

New York ve Californialılar, salgından yalnızca sağlık açısından değil aynı zamanda ekonomik olarak da en fazla etkilenenlerin başında geliyor. Salgın Californialıların gelirlerini %60 oranında düşürdü. New York’un olası iflasının yanı sıra California’nın da iflas edebileceği konuşuluyor.

ABD sağlık sistemi ne kadar işe yaramaz olduğunu Covid-19 salgınında gösterdi. Microsoft’un kurucusu, Bill ve Melinda Gates Vakfı’nın eşbaşkanı Bill Gates, koronavirüs testlerinin çoğunun “israftan başka bir şey olmadığını” söyledi. Gates bu görüşüne gerekçe olarak, “sonuçların çok geç çıkmasını” gösterdi. ABD Sağlık Bakan Yardımcılarından Oramiral Brett Giroir da test sonuçlarının geç çıktığını kabul ederek “Sonuçları 24 saat içinde alabilmeliyiz. Ama henüz o noktada değiliz” diye konuştu. Giroir, ABD’deki koronavirüs testlerinin ticari laboratuvarlarda yapıldığını ve ortalama sonuç alma süresinin 4,27 gün olduğunu belirtti.

Rusya’daki Vektör Viroloji ve Biyoloji Araştırma Merkezi, korona virüsünün suyun içindeki tepkisini ölçen bir araştırma gerçekleştirdi. Buna göre, virüsün partiküllerinin yaklaşık yüzde 99.9’u oda sıcaklığındaki suyun içinde 72 saatte yok oluyor.

 

Yoğun bakım sayısındaki tutarsızlığı gizleyemeyince veri paylaşımını durdurdular

“Korona Günlüklerini”nin “Toplumsal Mücadele-Sağlık Muhalefeti” alt başlığı altında yayınladığı içeriklerde ‘Yoğun bakım sayısındaki tutarsızlığı gizleyemeyince veri paylaşımını durdurdular’ denilerek Sağlık Bakanlığı’nın veri paylaşımını durdurmasında dikkat çekildi.

Denizli’de bir işçi koronadan öldü, çalıştığı fabrika üretime ara verdi: “Bu vaka münferit bir olaymış gibi yansıtılıyor” DİSK’e bağlı Cam Keramik-İş, Denizli’de bir işçinin COVID-19’dan hayatını kaybetmesi ve çalıştığı mermer fabrikasının üretime ara vermesine ilişkin “25 gündür kapalı olan bu fabrikanın adı sanı gizlenerek güneş balçıkla sıvanmak isteniyor. Denizli’deki bu vaka münferit bir olaymış gibi yansıtılmak isteniyor” dedi.

Bakanlığı günlük koronavirüs verilerinden yoğun bakım hasta sayısını çıkardı. Halk sağlığı uzmanı Ümit Şahin’e göre bunun sebebi yoğun bakımdaki hasta sayısı ile açıklanan vaka sayısı arasındaki tutarsızlıkların gizlenmesi çabası. Şahin, böyle giderse eylül veya ekimde birincisinden çıkmadan ikinci dalganın başlayabileceği uyarısı yaptı.

zz4

Hükümet bölgesel ayrımcılığı da içerisine alarak bölgedeki sağlıksızlığa duyarsız kalmaktadır

“Görüşler” bölümünde, virüsün merkezinin Kürdistan olduğuna, ayrımcı politikalar neticesinde bölgenin kaderine terk edildiğine dikkat çekiliyor. Kendi imkanlarıyla edindikleri bilgiler üzerinden Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin gerçek olmadığı belirtiliyor.

“Covid19 tüm dünyada yayılmaya devam ederken ülkemizde de yayılımı devam ediyor. Özellikle yeni normalleşme ile birlikte virüsün merkezi Kürdistan oldu. Hükümetin bölgesel ayrımcı tavırları ve bölge halklarının toplumsal değerleri olan ve toplumda ciddi öneme sahip bayram, taziye ve düğünlerin yaygınlaşması ile virüs bölgede iyice yayılmış durumda. Bölgesel ayrımcı politikalar neticesinde bölge halkı kaderine terk edilmiş durumda. Kürdistan metropolleri ve sosyo ekonomik gelişmişlikleri düşük olan kentlerde virüs her geçen gün yeni pikler yaparak yoğunca ölümlere ve sağlık alt yapısının yetememesine neden olmaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerin gerçek veriler olmadığı ve açıklanan ile gerçekte yaşananın birbirinden çok farklı olduğunu görmekteyiz. Kendi imkanlarımız ile hastanelerden edindiğimiz bilgilere göre bir çok hastanede hasta yatışının yapılmadığı bilgisini almaktayız. Virüsün hızlıca yayılmasına karşın hükümet bölgesel ayrımcılığı da içerisine alarak bölgedeki sağlıksızlığa duyarsız kalmaktadır. Daha önce de birçok defa hükümete ve il yetkililerine yaptığımız çağrılar dikkate alınmadı. Bizler talep eden bir noktadan uzaklaşmalıyız. Bizler sağlığın toplumsallaşması ve yeniden inşası fikriyatı gereği halklarımızla birlikte, salgını atlatmanın yol ve mücadele yöntemlerini zorlamalıyız. Daha önce de Cizre başta olmak üzere toplumun az da olsa öz gücünü açığa çıkarıp kendi kararlarını aldıklarını ve öz savunmasını gerçekleştirdiklerini gördük. Bu bize toplumda bir potansiyelin olduğunu net göstermektedir. Toplumun bu ihtiyacını doğru görüp toplumda açığa çıkan bu potansiyeli doğru örgütlemeliyiz.  Salgın toplumsal bir krizse toplumsal krizi aşmanın da tek yolu toplumsal mücadeledir şiarı ile sağlık meslek örgütleri ve sağlık amatörleri olarak mücadele yöntemleri ve pratikleri ortaya koymalıyız. Virüsün bölgesel ayrımcılığı üzerinden toplumsal tepkiyi ve yeni yaşama ilişkin tartışmaları sahiplenmek ve sağlığın toplumsal inşası için çaba harcamak gerekir. Bu noktada halkımıza çağrımızdır;

Hükümetten hiçbir şey talep etmeden kendi kendimize sağlık seferberliği başlatabiliriz

Fiziksel mesafeye de dikkat ederek toplumsallığımız gereği etkileşimimizi sürdürebiliriz.

Tokalaşmadan, sarılmadan bizim için büyük önemi olan bayramlaşmayı gerçekleştirebiliriz.

Düğün taziye vb. toplumsal eylemlerimizi erteleyebilir ve virüs zincirini kırabiliriz.

Bayramlaşmalarımızı olabildiğince telefon üzerinden gerçekleştirebiliriz.

Tüm alanlarda hükümetin bölgeye yönelik ayrımcı politikalarını teşhir edebiliriz.

Unutmayın bu sağlıksızlık halinden çıkışın tek yolu sağlığımızın öz savunmasını örgütleyip geliştirmektir. Bizler her türlü eve kapatmalara karşı toplumsallığımızı geliştirerek sürece cevap olmalıyız.”

31 Temmuz 2020 tarihli “Korona Günlükleri”nin tamamı için TIKLAYIN

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler