Kaos GL Derneği temel kavramları ve sıkça sorulan soruları güncelledi

Kaos GL Derneği’nin LGBTİ+ haklarına ilişkin temel kavramları açıkladığı ve sıkça sorulan sorulara yanıtlar verdiği broşürü gelişen ve değişen terminoloji ışığında güncellendi. “Sıkça Sorulan Sorular” broşürünün dokuzuncu baskısı online ortamda yayınlandı.

Kaos GL Derneği temel kavramları ve sıkça sorulan soruları güncelledi

 

Kaos GL Derneği’nin LGBTİ+ haklarına ilişkin temel kavramları açıkladığı ve sıkça sorulan sorulara yanıtlar verdiği broşürü güncellendi.

“Sıkça Sorulan Sorular” broşürünün dokuzuncu baskısı online ortamda yayınlandı.

Gelişen ve değişen terminoloji ışığında güncellenen broşürde şu kavramlara dair bilgiler yer alıyor: Cinsel Yönelim, Cinsiyet Kimliği, LGBTİ+, Eşcinsel, Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Bi+, Trans, Transseksüel, Uyum Süreci, Non-binary, Gender non-conforming, İnterseks, Aseksüel, Aromantik, Monoseksüel, Heteroseksüel, Cisgender, Natrans, Atanmış Cinsiyet, Toplumsal Cinsiyet, Toplumsal Cinsiyet Rolü, Cinsiyet İfadesi, Drag, Heteronormativite, Heteroseksizm, İkili Cinsiyet Rejimi, Cisnormativite, Cisseksizm, Monoseksizm, Alloseksizm, Homofobi, Lezbofobi, Geyfobi, Bifobi, Transfobi, İnsan Hakları, Nefret Suçu, Ayrımcılık, Önyargı, Kalıp yargı, Damgalama.

Broşürde kavramlara dair bilgilerin ardından sıkça sorulan sorulara yanıtlar bölümü yer alıyor.

LGBTİ+ olmak dışarıdan fark edilebilir mi? Bir insan lezbiyen, gey, biseksüel ya da trans olduğunu ne zaman anlar?  Eşcinselliğinizin nedenini araştırdınız mı? Eşcinsellik genetik mi, çevresel mi, yoksa psikolojik mi? Küçükken tacize/tecavüze mi uğradın? Tarihimizde böyle bir şey yok. Batı’dan mı yayıldı acaba? LGBTİ+’ların dini inancı var mı? LGBTİ+ olmak suç mu? İnsanlar neden LGBTİ+ olmayı şaka boyutuna taşıyor? İlişkilerde birinin muhakkak daha baskın olması gerek, eşcinsel ilişkide kim kadın kim erkek oluyor?  Eşcinsellik bir zihinsel hastalık mıdır ya da duygusal bir problem midir? Eşcinsellik bir zihinsel hastalık mıdır ya da duygusal bir problem midir? Neden eşcinsel ya da biseksüeller cinsel yönelimlerini başkalarına açıklıyorlar? Kimi eşcinsel ve biseksüeller için açılma süreci neden zordur? Eşcinsellik uzmanlarca değiştirilebilir bir kimlik midir? Doğada eşcinsellik yok, doğanın dengesini bozmaz mı bu? Eşcinsel olmak günah mı? Eşcinseller neden bu kadar sekse düşkün? Homofobik insanların genelde içten içe gizli eşcinsel olduğu söylenir. Ne kadar doğrudur? Kadın kadına nasıl oluyor? Penetrasyon gerçekleşmeden seks eksik olur, lezbiyenler dildo/strap-on kullanıyorlar mı? Bütün kısa saçlı kadınlar lezbiyen midir? Lezbiyenlerin görünmez olmasının sebebi sayıca az olmaları mıdır? Kadın kadına ilişkiler daha duygusal mı olur? Lezbiyenler toplumda geylere oranla daha hoşgörüyle mi karşılanır? Biseksüeller sadece kadın ve erkeklerden mi hoşlanır? Bu durum ikili cinsiyet rejimini desteklemez mi? Biseksüeller bir tarafı seçemedikleri için kararsızlık yaşıyor olabilirler mi? Biseksüeller aldatır mı, çok mu sadakatsizdirler? Biseksüeller kadınlardan mı daha çok hoşlanır, erkeklerden mi? Biseksüeller yarı heteroseksüel yarı eşcinsel midir? Biseksüeller hem kadın hem erkek midir? Biseksüeller çok eşli midir? Trans olduğunuzu nereden biliyorsunuz? Trans kadınlar kadın mıdır? Trans erkekler erkek midir? Trans olmak için cinsiyet uyum/geçiş ameliyatı geçirmiş olmanız mı gerekiyor? Translar eşcinsel midir? Translar üçüncü cins midir? Bir kişinin interseks olması cinsiyetinin muğlak, belirsiz, saptanamamış olduğu anlamına mı gelir? İnterseks ve translar arasındaki benzerlikler ve farklılıklar nelerdir? Doktorlar bir çocuğun “gerçek” cinsiyetinin oğlan ya da kız olduğunu söylüyorsa, bu çocuk interseks bedenini “gerçek” cinsiyetiyle uyumlayan tedavilerden fayda görmez mi?

KAOS GL Derneği "Temel Kavramlar ve Sıkça Sorulan Sorular' Broşürünü okumak için TIKLAYIN

sıkça sorulan sorular

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler