Yazılar
 • Burası Politeknik: Yaşasın boyun eğmeyen nesil!
  Burası Politeknik: Yaşasın boyun eğmeyen nesil!

  Feyyaz ÇANAK yazdı: “Fazladan bir şey istediğimiz yok, bize ait olanları, umutlarımızı, rüyalarımızı, geleceğimizi istiyoruz. Bizim rüyalarımız faşist diktatörlüğün sınırlarına sığmıyor” diyen 500 Politeknik Üniversitesi direnişçisinin Yunan Faşist Cuntası tarafından öldürülüşünün 47. Yılı bugün.

 • 12 Eylül karanlığından çıkarken çakan şimşek: Netaş Grevi
  12 Eylül karanlığından çıkarken çakan şimşek: Netaş Grevi

  Turgut YAZKAN yazdı – 18 Kasım 1986 Netaş Grevi’nin başlama tarihi. Netaş Grevi, 12 Eylül karanlığından çıkılırken ”bu yasalarla grev yapılmaz ve yapılamaz” diyenlere inat "biz bu yasalarla da grev yaparız" diyen işçilerin greviydi. Netaş’ın öncü işçilerinden Turgut Yazkan’ın kaleminden Netaş Grevi…

 • Trump’ın yenilgisi AKP rejiminin rıza üretme kapasitesinde gedik açar mı?
  Trump’ın yenilgisi AKP rejiminin rıza üretme kapasitesinde gedik açar mı?

  Mehmet UĞUR yazdı - Benim Trump sonrası dönemi okumam ‘Trump yenildi ama Trump tipi popülizm devam edecek’ diyen veya ABD deneyinden ders çıkarma konusunda kayıtsız kalan okumalardan farklı. Trump’ın yenilgisinin Türkiye’deki demokrasi ve adalet cephesi için yeni olanaklar sunduğunu düşünüyorum.

 • Dinlemek kavga etmekten yorucudur
  Dinlemek kavga etmekten yorucudur

  Korkut AKIN yazdı: Ömer F. Oyal’dan “Ferahlık Ânına Övgü”… Oyal, gündemin de izinde gençlerin içsel çelişkileriyle toplumun beklentilerini, dahası dinle örülü geleneksel kültürün belirleyici gücünü anlatıyor.

 • Çanta'nın içinden ne çıkar?
  Çanta'nın içinden ne çıkar?

  Nevra AKDEMİR yazdı - Torba yasadan çıkarılan kıdem tazminatının gaspını yasalaştıracak maddelere rağmen, geçici işçilik ve kayıt dışılık düzenlemeleri özellikle kadınları etkileyecek pek çok etkiyi barındırıyor bu ortamda.

 • ‘68’linin cebindeki kızıl kitap
  ‘68’linin cebindeki kızıl kitap

  Aydın ÇUBUKÇU yazdı: “Büyük Proleter Kültür Devrimi”nin, Mao’nun parti içindeki muhalifleri temizlemek için başvurduğu kitlesel bir güç seferberliği olduğu, bu parti içi siyasal hedefi bile gerçekleştiremediği ölümünden sonra apaçık görüldü.

 • Viyana’da cihatçı saldırı veya Batı’nın açmazı
  Viyana’da cihatçı saldırı veya Batı’nın açmazı

  Cemalettin EFE Avusturya’dan yazdı - Slovakya güvenlik birimleri cihadist saldırgan Kujtim Fejzulai’nin silah ve mühimmat temin etmek için Slovakya’ya geldiğini Avusturya Anayasa’yı Koruma ve Terörizme Karşı Mücadele Birimi’ne bildirmelerine rağmen hiçbir işlem yapılmadı.

 • Seçimler Amerikan toplumundaki yarılmayı açığa çıkardı
  Seçimler Amerikan toplumundaki yarılmayı açığa çıkardı

  Mehmet ÖZGEN ABD’den yazdı - ABD seçimlerinin ortaya çıkardığı gerçek şu ki, Amerikan toplumunda ezilen gruplarla, yani ırklar, özellikle Güney Amerikalı göçmenler -ki bunlar en sıradan işleri yapan emekçilerdir ağırlıkla- ve kadınlarla emek hareketi bir rezonans içine girdi.

 • ABD’deki seçimler üzerine
  ABD’deki seçimler üzerine

  Mehmet UĞUR İngiltere’den yazdı - Tüm dünyada, özellikle de Türkiye gibi seçilmiş diktatörlük rejimi altındaki ülkelerde, ABD deneyine bir öğrenme kaynağı olarak; otoriteryenizme karşı mücadelede nefes almayı ve umut tazelemeyi mümkün kılan bir deney olarak görmek gerekiyor.

 • ABD Başkanlık Seçimi ardından ilk değerlendirmeler
  ABD Başkanlık Seçimi ardından ilk değerlendirmeler

  Selim Çakmaklı ABD’den yazdı – Temsilciler Meclisi’nin ilerici dörtlüsü olarak bilinen Alexandria Ocasio-Cortez, Ayanna Pressles, Ilhan Omar ve Rashida Talib Demokrat Parti içerisinden gelen meydan okumayı püskürtüp seçimden galip çıktılar. Daha da ümit verici olan Jamaal Bowman, Cori Bush ve Marie Newman gibi ilerici siyasetçiler seçimi kazandı.

 • Gençliğin kutup yıldızı: Ekim Devrimi
  Gençliğin kutup yıldızı: Ekim Devrimi

  Ekim VEYİSOĞLU yazdı: "Bırakalım onlar Marksizmin, Leninizmin öldüğünü, tarihin bittiğini söyleyip dursunlar; gençlik sosyalizm bayrağını kaldırdığında en kadir-i mutlak görünenlerin, kâğıttan kaplanların kaçıştığına şahit olacağız! Sosyalizmin zaferi için gençlik mücadeleye!"

 • Kürtlerin Canip Amcası
  Kürtlerin Canip Amcası

  Mehmet CAN yazdı - Bazı insanlar vardır hayatı dolu dolu yaşarlar… Canip Amca da bunlardan birisiydi, ömrünün, 90 yıllık yaşamının neredeyse tamamı mücadeleyle geçmiş bir insan, sürgünler, işkenceler, ayrılıklar, özlemler… mahpuslar, bu uğurda verilen büyük bedeller.

 • Çin “kültür” devrimi ya da devrimler üzerine birkaç söz
  Çin “kültür” devrimi ya da devrimler üzerine birkaç söz

  Gün ZİLELİ yazdı – Çin “kültür” devriminin kilit şahsiyeti Mao zedung’dur. Mao zedung da, aynı Lenin gibi önce halk kitlelerinin devrimci atılımını körüklemiş, bu süreç belli bir noktaya gelince halk hareketinin safından iktidarın safına geçerek ikili iktidardaki güç dengesini değiştirmiş ve devrim karşıtı güçlerin ağır basmasına yol açmıştır.

 • Yeni Ekimler için gençlik mücadeleye!
  Yeni Ekimler için gençlik mücadeleye!

  Ulaş Bedri ÇELİK yazdı: "Peki gençliğin kendisine çizilen rolleri reddetmesi ve bu yabancılaşmaya karşı verdiği varlık mücadelesi nasıl başarılı olabilir? İşte bu soruya verilen cevap 103 yıl öncesinden, Ekim Devrimi’nden gelmektedir. Gençliğin içine girdiği bataktan çıkmasının yolu ancak yeni Ekimler ile mümkün olacaktır."

 • 12 Eylül cuntacıları 40 yıl önce İlhan Erdost’u vahşice öldürdü
  12 Eylül cuntacıları 40 yıl önce İlhan Erdost’u vahşice öldürdü

  Hayrettin BELLİ yazdı - 1960’lı ve ‘70’li yıllarda yayımladığı kitaplarla sosyalizmin, Marksizmin tanınıp yayılmasında çok büyük rol oynayan Sol Yayınları’ının “hamalı”, devrimci sosyalist aydın İlhan Erdost’un 12 Eylül cuntacıları tarafından öldürülüşünün 40 yılı. Hayrettin Belli, Erdost’un anısına yazdı…

 • Ekim Devrimi: Miras ve Ödev
  Ekim Devrimi: Miras ve Ödev

  Erkan BAŞ yazdı: Ekim Devrimi’nin öğrettiği bir şey varsa, tüm tartışmaların en yüksek yerine şunu yazmalıyız, yeni Ekim’ler yaşanmalıdır. Bu nedenle, aradan 100 yıldan fazla zaman geçtikten sonra, Ekim Devrimi’ni kutlamanın yanında onu yeniden yaratmanın yollarını aramak zorundayız.

 • Şimdi tam da ‘Ünye ile Fatsa’nın bir olma’ zamanı…
  Şimdi tam da ‘Ünye ile Fatsa’nın bir olma’ zamanı…

  Cahit ONGUNYURT yazdı - Fatsa hemen yanı başlarındaydı… Orada ne olduysa, köylerinde de olacak olan oydu, aynısıydı… Maden arama şirketinin Üçpınar’da sondaj çalışmasına başlayacağını duyar duymaz direnişe geçmeye karar verdiler bu nedenle. Ve hiç beklemedikleri gerçekleşti: Jandarma şiddetiyle yüz yüze geldiler.

Popüler Haberler