Yazılar
 • ‘Babıali Baskını’ - 1913 Darbesi
  ‘Babıali Baskını’ - 1913 Darbesi

  Öznur AĞIRBAŞLI Yazdı: Malum 12 Eylül’e birkaç gün kaldı. Bir çok yerde 12 Eylül Askeri darbesi üzerine yazılar yazılacak, söyleşiler yapılacak. Biraz değişiklik olsun diye bu yazıda askeri darbelerin en eskisine bir göz atalım. ‘Babıali Baskını’ - 1913 Darbesi.

 • AKP rejimine karşı sivil direniş ve dayanışma
  AKP rejimine karşı sivil direniş ve dayanışma

  Mehmet UĞUR yazdı - Cesaret verici göstergelere rağmen, özgürlükçü muhalefetin iki handikabı var gibi görünüyor. Biri özgürlükçü muhaliflerin kendi aralarındaki ilişkilerle ilgiliyse, diğeri ana-akım muhalefet partilerinin tabanı ve tepeleriyle kurulacak ilişkileri ilgilendirmektedir.

 • İki kadın bir sendika: Tek yol kadın dayanışması
  İki kadın bir sendika: Tek yol kadın dayanışması

  Necla AKGÖKÇE yazdı - Son dönemlerde kadın ve toplumsal cinsiyet çalışmaları alanında sendikalarda görülen hareketlilik, bütünüyle Türkiye ve dünyada yükselen feminist mücadelenin bir ürünü. Bir kez daha söylüyorum, sınırları erkek yönetimlerce belirlenen bu çalışmaların gücü ve geleceği feminist hareketle ilişkilenmesine bağlı.

 • “Kesekli Tarla” - Farklı kuşaklar kimden yana?
  “Kesekli Tarla” - Farklı kuşaklar kimden yana?

  Korkut AKIN yazdı: Okurun daha önce üçleme romanını keyifle okuduğu Figen Şakacı, bu kez öyküleriyle bizimle… Kendisinin yakın çevresi ve akranı kadın, erkek kahramanlarla örülü öykülerde ağırlıklı yaşam yer alıyor.

 • Egemen paradigmanın içindeki ‘Muhalefet’
  Egemen paradigmanın içindeki ‘Muhalefet’

  Mehmet ÖZGEN yazdı - Öznel müdahalenin öncelikle yönelmesi gereken hedeflerden biri, bütün hareketlerde, ama özellikle emek hareketinde emekçi demokrasisini (proleter demokrasiyi) örgütlemek yerine kendi grupsal iktidarını örgütleme anlayışıdır. Bunun devrimci Marksizmle bir alakası yoktur. Bu gericiliktir.

 • Almanya'da parlamento binasını işgal etmek isteyenler kim?
  Almanya'da parlamento binasını işgal etmek isteyenler kim?

  İsa ARTAR Berlin’den yazdı: Almanya koronavirüs tedbirlerine karşı eylemlere sahne oluyor. 29 Ağustos‘ta onbinlerce insan yine eylemdeydi ve parlamento binası işgal edilmek istendi. Kim bu eylemciler, parlamento binasını kimler işgal etmek istedi?

 • Felaket kapitalizmi ve Türkiye’yle ilgili kriz okumaları
  Felaket kapitalizmi ve Türkiye’yle ilgili kriz okumaları

  Mehmet UĞUR yazdı - Ekonomik ve kurumsal kötüleşmenin maliyetini ödeyen/ödeyecek olan toplumun çoğunluğu için bir yaşam krizi zaten söz konusudur. Bu krizin büyük sermayeyi de etkileyen kriz haline gelmesi, büyük ölçüde AKP rejiminin meşruiyetini sorgulayacak kitlesel muhalefete bağlıdır.

 • İsrail-BAE barışı 100 Yıl Projesi’ne açılan kapıdır!
  İsrail-BAE barışı 100 Yıl Projesi’ne açılan kapıdır!

  Bereket KAR yazdı - İmzalanan bu anlaşma, Filistin halkının yararından çok İsrail’in stratejik siyaseti olan; Arap yönetimleriyle ikili barış sözleşmeleriyle üzerindeki kuşatmayı yarmak ve Trump’ın kapsamlı 100 Yıl Projesi’nin Arap yönetimlerince masa altından desteklenmesi yerine resmi olarak kabulünün yolunu açmaktır.

 • Felaket kapitalizmi ve sonuçları
  Felaket kapitalizmi ve sonuçları

  Mehmet Uğur* yazdı: Dünyanın dili yok, ama bizim dilimiz var: vergilerimizi ve katma değerimizi büyük şirketlerin risklerini sigorta etmek için kullanan vassal devlete bahşettiğimiz meşruiyeti geri çekelim.

 • Denize düşen Tayyip “İnce” yılana da sarılır!
  Denize düşen Tayyip “İnce” yılana da sarılır!

  Mahir SAYIN yazdı - Muharrem İnce, iktidarın katkısıyla yürüttüğü başarılı piar çalışmasıyla önemli bir adım atmış gibi görünüyor. CHP Kongresi’nde sıfırlanmasından sonra bu doğrultuda ne kadar başarılı ilerleyeceği kuşkulu görünse de Kılıçdaroğlu’nun üzerine sürekli ölü toprağı serpmekte olduğu CHP’yi daha canlı olmaya zorlayacağına da kuşku yok.

 • Endüstriyel tarım ve tabiatın tahribi (2)
  Endüstriyel tarım ve tabiatın tahribi (2)

  Cengiz ONUR yazdı - Norveç’te akuakültürde üretilen somonların beşte birinin, 50 milyonunun ölmesi, bu hayvanlara uygulanan eziyetin boyutlarını gösteriyor. Ölümün en önemli nedeni “Lus” olarak bilinen somon balığı biti. Bir yengeç cinsi olan bu parazit somonlarda enfeksiyona neden olan yaralar açıyor ve balıklar can çekişerek ölüyor.

 • Rektörünüzü nasıl bilirdiniz?
  Rektörünüzü nasıl bilirdiniz?

  Tunahan GÖZLÜGÖL yazdı - Devrim Stadyumu’nun orta yerine arabalar getirilmiş, sermayenin reklamları asılmış ve KoçFest adıyla öğrencilerin emeği yapılan şenlik sermaye yamasına dönüştürüldü ancak elbette ODTÜ öğrencileri buna izin vermeyerek sermayeye ait her şeyi kaldırdı ve arabaları oradan çıkarttı.

 • Yağmurla Gelen Adam
  Yağmurla Gelen Adam

  Korkut AKIN yazdı: Mehmet Gül, bir örgütlenmenin yerel biriminden Avrupa’da sürgünde yaşayan insanların aradan geçen onca yılda bir araya gelemeseler de yaşadıklarını ve yaptıklarını anlatıyor. Gül’ün rahat anlatımı biz okuru da sanki o grubun içindeymişiz gibi çekiyor içine.

 • Beyrut, yeniden…
  Beyrut, yeniden…

  BEREKET KAR yazdı: “Genelde Lübnan’ın, özelde Beyrut’un yaşadığı bu facianın büyüklüğü, kaçınılmaz biçimde bu ülkenin halkının siyasal sistemin niteliğini ve varlığını sorgulamasına yol açacaktır.”

 • Sanki biz işimizi yapıyoruz da CHP bizi engelliyor
  Sanki biz işimizi yapıyoruz da CHP bizi engelliyor

  Öznur AĞIRBAŞLI yazdı - Faşizm bir sel gibidir. Bu nedenle tıpkı bir seli durdurmak için ne yapılması gerekiyorsa o yapılmalıdır. Sele karşı barikat kurarken elinize geçen çer çöp ne varsa yığmanız gerekir. Elinize geçen odunun boyunu, şeklini veya cinsini analiz ederek barikat kuramazsınız.

 • İyi hissetmek iyileşmek anlamına gelmiyor: Derve
  İyi hissetmek iyileşmek anlamına gelmiyor: Derve

  Aşîtî AZAD yazdı - Barış Ünlü’nün Türklük Sözleşmesi kitabından esinlenerek görme kadar görmemenin, duyma kadar duymamanın, duygulanma kadar duygulanmamanın imtiyaz olduğu üst kimlik inşalarında, bu alışılagelmiş denklemi ancak duyulmayan çığlıkların önündeki bariyerlerin kalkması bozabilir.

 • Kenan Budak bize sesleniyor
  Kenan Budak bize sesleniyor

  Devrimci katillerinin televizyon ekranlarında bir sinema yönetmeni gibi ağırlandığı günlerdeyiz. Aslı kilise olan ve inşa edilişinden bin yıl sonra ele geçirilip Camiye çevrilen Ayasofya’nın 600 yıl sonra bir kez daha “ya allah bismillah” naralarıyla fethine (!) tanık olduk.

 • Ayasofya’da Fatiha okumak Erdoğan’ın makus talihini değiştirmez!
  Ayasofya’da Fatiha okumak Erdoğan’ın makus talihini değiştirmez!

  SİYASİHABER’den - Çok sesli, çoğulcu, çok renkli itiraz AKP’nin çanına ot tıkamak için geçerli tek yoldur. İktidar karşıtı bütün güçler, kendi yol ve yöntemleriyle mücadeleye girişirlerse, ortaya çıkacak toplumsal sinerji karşısında AKP İktidarı bir gün bile ayakta kalamaz.

Popüler Haberler