Seçtiklerimiz
 • ‘Reis’in muhayyel savaşları
  ‘Reis’in muhayyel savaşları

  SEÇTİKLERİMİZ – Bahadır ÖZGÜR Gazete Duvar için yazdı: Tarumar olmuş alanda hâlâ savaş naraları atarak dolaşan bir Napolyon’un kibriyle, marşlar çalarak, koruma ordusuyla girdiğin İzmir enkazından çıkarabildiğin yegane gelecek de yeni inşaatlar oluyor.

 • Bir utançtan bir depreme
  Bir utançtan bir depreme

  SEÇTİKLERİMİZ – C. Hakkı ZARİÇ Evrensel için yazdı: Devlet erkanından birinin telefonuna maruz kalırım diye de depremden korkası geliyor insanın. Ama bakın Somalı madenciler, ekmeğin Ankara yürüyüşünü sessiz sedasız kesip enkaz kaldırmaya başladı; ama hava durumunun havasını alıyor ilgili bakan hâlâ.

 • Deprem vergileri ve politikaları nerede?
  Deprem vergileri ve politikaları nerede?

  SEÇTİKLERİMİZ – Önder ALGEDİK Gazete Duvar için yazdı: AK Parti İzmir’de harcadığı her 2 TL’nin birini asfalt ve betona harcamış. Şimdiye kadar topladığı yaklaşık 140 milyar lirayı da depreme harcamamış. Yetmemiş üstüne imara aykırı binalara 24,7 milyar TL karşılığı göz yummuş, adına da “imar barışı” demiş…

 • Marksist bir jeopolitik mümkün mü?
  Marksist bir jeopolitik mümkün mü?

  SEÇTİKLERİMİZ – Can CEMGİL Gazete Duvar için yazdı: Marksist bir jeopolitik analizin inşası için öncelikle formel jeopolitikten kurtulmalıyız. Yani gerçek ulusal çıkar nerededir sorusu, Marksist jeopolitik analizin sorusu değildir ve olmamalıdır.

 • Azerbaycan-Ermenistan Uyuşmazlığının Asıl Nedeni Ne?
  Azerbaycan-Ermenistan Uyuşmazlığının Asıl Nedeni Ne?

  SEÇTİKLERİMİZ - Altuğ Yılmaz çevirdi: ABD’de gelişmelere sol bir perspektiften bakan bir dergi olan Jacobin, internet sitesinde 10 Ekim 2020’de (yani ateşkes açıklamasından hemen önce) Karabağ çatışmalarına dair kapsamlı bir makale yayınlandı.

 • Kürkçü: 'Üçüncü yol' tarihsel dönüşümün hareket üssüdür
  Kürkçü: 'Üçüncü yol' tarihsel dönüşümün hareket üssüdür

  SEÇTİKLERİMİZ – Ertuğrul KÜRKÇÜ’nün Mezopotamya Ajansı’ndaki röportajı: “Barışa Çağrı Deklarasyonu”nun iktidara değil, topluma bir çağrı olduğunu belirten HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “Üçüncü yol Türkiye açısından tarihsel dönüşümün en önemli hareket üssüdür” dedi.

 • Türkiye dev bir maden sahası
  Türkiye dev bir maden sahası

  SEÇTİKLERİMİZ – Melis ALPHAN Artı Gerçek için yazdı: Maden Kanunu 2001’den sonra 21 kez, Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu 15 yılda 8, Mera Kanunu 9 kez değişti. Türkiye dev bir maden sahasına döndü; her yerde madencilik yapmak mümkün.

 • Tahir Elçi'den Somalı madencilere devlet ve 'korku iklimi': Öyle mi alay komutanı?
  Tahir Elçi'den Somalı madencilere devlet ve 'korku iklimi': Öyle mi alay komutanı?

  SEÇTİKLERİMİZ - Gökçer TAHİNCİOĞLU T24 için yazdı: "Tahir Elçi, yaşamı boyunca korkmadan, bu ülke için mücadele etti. Hakikat için, bombalanan köylülerin, öldürülmüş çocukların, işkence mağdurlarının avukatlığını yaptı. Vatanseverlikten, yaşadığı ülkeyi sevmekten söz edilecekse, asıl bu cümleler Tahir Elçi için kurulmalıydı."

 • 21 Ekim 1929: Bilge bir feminist – Ursula K. Le Guin
  21 Ekim 1929: Bilge bir feminist – Ursula K. Le Guin

  SEÇTİKLERİMİZ - Yeşim DİNÇER Çatlak Zemin için yazdı: "Ursula K. Le Guin, 21 Ekim 1929’da, dünyaya geldi. Kimilerine göre “bilimkurgu ve fantastik edebiyatın ecesi”, kimilerine göre “bilge bir tanrıça”ydı. Geride, onlarca roman, öykü derlemesi, deneme ve şiir kitapları ile kederli okurlar bırakarak 22 Ocak 2018’de hayata veda etti."

 • Rejimin olası HDP niyetleri
  Rejimin olası HDP niyetleri

  SEÇTİKLERİMİZ – Metin ÇULHAOĞLU İleri Haber için yazdı: Türkiye’de rejimin önümüzdeki döneme yayılacak siyasal hamleleri neler olabilir?

 • Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk: “Öz eleştirel bir yeniden inşa sürecinin ilk adımlarını attık”
  Halkevleri Genel Başkanı Nebiye Merttürk: “Öz eleştirel bir yeniden inşa sürecinin ilk adımlarını attık”

  SEÇTİKLERİMİZ - Nebiye Merttürk’ün Sendika.org’taki söyleşisi: Kısa süre önce Halkevleri Genel Başkanlığına seçilen Nebiye Merttürk, “Geleneğimizin gücüne, tecrübemizin yol göstericiliğine, işçi sınıfının ve bu mücadelenin militanlarının devrimci kapasitesine inanıyor, bu özgüvenle öz eleştirel bir yeniden inşa süreci tarif ediyoruz” diyor

 • Selahattin Demirtaş yazdı: Kobanê üzerinden HDP’ye kumpas
  Selahattin Demirtaş yazdı: Kobanê üzerinden HDP’ye kumpas

  SEÇTİKLERİMİZ- Selahattin DEMİRTAŞ Gazete Duvar için yazdı: HDP’ye yönelik yeniden başlatılan ‘Kobani’ operasyonlarıyla ilgili, “Hükümetin emrindeki dört istihbarat kurumu ve onca güvenlik gücüyle önlemeyi başaramadığı tüm o vahşetin sorumluluğunu, HDP’nin üstüne yıkarak sorumluluktan kurtulacağınızı mı sanıyorsunuz?” diye sordu.

 • Yangın Yeri Cebel el-Aleviyyun
  Yangın Yeri Cebel el-Aleviyyun

  SEÇTİKLERİMİZ - Hakan Mertcan & Hasan Sivri marbuta için yazdı: Bu saldırılarla, sadece coğrafyamız, doğamız, ciğerlerimiz değil, kutsallarımız, emeğimiz ve belleğimiz de ateşe veriliyor! Yüreğimiz yanıyor ama lafta değil tam da benliğimizde, içimiz olmuş dışımızda, dışımız olmuş içimizde…

 • Gazetecilik suçtur
  Gazetecilik suçtur

  SEÇTİKLERİMİZ: İrfan AKTAN Gazete Duvar için yazdı: “Herkes hazıroldayken”, bu gazeteciler “salonda” dolaştı, sordu, soruşturdu, tanıklarla görüştü, hastane raporlarından bölgede kayalık olup olmadığına kadar tüm detayları araştırdı, gördüklerini, duyduklarını, bulduklarını haberleştirdi.

 • Karabağ Savaşı - Suriye'nin değişen tavrı
  Karabağ Savaşı - Suriye'nin değişen tavrı

  SEÇTİKLERİMİZ – Musa ÖZUĞRULU Gazete Duvar için yazdı: Suriye, Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki savaşta Ermeni tarafına daha fazla yakınlık gösterdiği açıklamaları yansıyor. Suriye savaşında Azerbaycan’ın Suriye yönetimine soğuk davranması ile ilgili değil. Ana sebep Türkiye’nin Suriye’ye karşı tavrı.

 • Kafkas savaşına dair ahiret sualleri
  Kafkas savaşına dair ahiret sualleri

  SEÇTİKLERİMİZ – Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: Kafkasya macerasının Türk-Rus ilişkilerine karşılık gelen alt başlıkları nedeniyle Azerbaycan’a yardımın ciddiyeti de önem kazanıyor. Türkiye’nin koşulsuz desteği nereye kadar koşulsuz?

 • HDP oldukça Erdoğan’ın kazanma şansı yok!
  HDP oldukça Erdoğan’ın kazanma şansı yok!

  SEÇTİKLERİMİZ – Celal BAŞLANGIÇ Artı Gerçek için yazdı: Kobane operasyonundaki amaç Saray’ın ‘bekası’ için, bütün saldırılara rağmen tek gerçek muhalefet olan HDP’yi siyasetin dışına atmak, seçimleri boykot etmeye yöneltmek, muhalefeti dağıtmak.

Popüler Haberler