Röportaj
 • ‘Lübnan halk hareketini ekonomik sıkıntılar ve yolsuzluklar tetikledi’
  ‘Lübnan halk hareketini ekonomik sıkıntılar ve yolsuzluklar tetikledi’

  Bereket Kar: “Lübnan toplumunun her kesiminden insan bu hareketin kitlesini oluşturuyor. Hristiyanından Şiisine, Dürzisinden Sünnisine, Alevisine kadar her inançtan insanlar omuz omuza ayaklanmaya katıldı. Lübnanlı yurtseverler, laikliği ve demokrasiyi savunanlar, özgürlükçüler, komünistler bu işin en başından beri içinde ve en önünde oldular.”

 • Avrupa'ya genç göçü: Türkiye gençler için distopyaya mı dönüştü?
  Avrupa'ya genç göçü: Türkiye gençler için distopyaya mı dönüştü?

  Son yıllarda Türkiye’deki siyasi ve ekonomik koşulların ağırlaşması sonucunda genç kuşaktan Avrupa ülkelerine önemli oranda bir göç dalgası yaşanıyor. 2018’de Türkiye’den göç edenlerin sayısı önceki yıla göre yüzde 42,5 oranında arttı. Gençlerin neden ülkelerini terk edip Avrupa’da yaşamak istediğini öğrenmek için mikrofonu gençlere tuttuk.

 • Yeşilırmak Çevre Platformu’nun HES ile mücadelesi
  Yeşilırmak Çevre Platformu’nun HES ile mücadelesi

  YEŞÇEP Sözcüsü Fazlı Kuru ile SİYASET Dergisinin yaptığı röportaj: “Sermaye, her krize girdiğinde tarıma, doğadaki suya, suyun aktığı dağa, ormana, yeraltındaki sulara, pınarlara daha fazla saldırıyor. Sınıfsal bir duruş ve net bir antikapitalist perspektifle bu saldırılara karşı koyabiliriz.”

 • Belgin Şahin: Halkın söz ve karar sahibi olduğu toplumcu belediyecilik yapacağız!
  Belgin Şahin: Halkın söz ve karar sahibi olduğu toplumcu belediyecilik yapacağız!

  İstanbul, Eyüp HDP Belediye Meclis 1. sıra adayı Belgin Şahin:“31 Mart yerel seçimleri aslında bir demokrasi referandumudur ve dolayısıyla faşizme Hayır demek için sandığa gidelim diyoruz. Bunun sonucu olarak her şey değişecek ve güllük gülistanlık olacak demiyoruz ama faşizmi geriletebileceğimizi, halklara soluk aldırabileceğimizi ifade ediyoruz.”

 • Nurşat Yeşil: Dersim halkı kayyumu göndermekte kararlı
  Nurşat Yeşil: Dersim halkı kayyumu göndermekte kararlı

  HDP Dersim Belediye Eş Başkan adayı Nurşat Yeşil: “Yapacağımız her çalışma halkın onayı alındıktan sonra hayata geçirilecek. Doğaya saygılı, çevreyi koruyan, kadın özgürlükçü bir belediyecilik anlayışı ile hareket edeceğiz. Genç, yaşlı, kadın, engelli dostu bir belediye olacağız.”

 • Bilgen: Cumhur İttifakı’nın hesapları ters döndü, Kars halkı HDP’yi istiyor
  Bilgen: Cumhur İttifakı’nın hesapları ters döndü, Kars halkı HDP’yi istiyor

  HDP Kars Belediye Eş Başkan adayı Bilgen: “AKP’nin çekilmesinden sonra hesaplar ters döndü. Onlar Ankara’da karar verildiği gibi, AKP seçmeninin topyekün MHP’ye oy vereceğini, yani 2+2’nin 4 edeceğini sandılar. Ama tam tersine iki gündür şehirde bize olan ilgi, bürolarımıza ziyaret akını, sesli araçlarımıza gösterilen ilgi son derece yükseldi.”

 • Samsun Makro Market işçileri: ‘Hakkımızı sadece direnerek alabiliriz’
  Samsun Makro Market işçileri: ‘Hakkımızı sadece direnerek alabiliriz’

  Direnişçi Makro Market işçileri: “Biz direnişimiz kazanımla sonuçlanana kadar mücadele edeceğiz, kazandıktan sonra ise direnen herkesin yanında olacağız. Ve insanların bizim durumumuza düşmemesi için bilgilendireceğiz. Direnişimizin Samsun’daki diğer direnişlere de örnek olmasını istiyoruz.”

 • Çepni: İktidarın ‘çevreci’ söylemi yandaş sermayeyi büyütme amaçlı
  Çepni: İktidarın ‘çevreci’ söylemi yandaş sermayeyi büyütme amaçlı

  HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni: “Karşı karşıya olduğumuz ekolojik kriz, fi tarihinde kopacak bir kıyametin teorisi değil, her gün başımıza gelen şeydir. Sağlıksız beslenme, açlık, temiz bir havaya sahip olamama, stres, aşırı çalışma vb. bütün bunlar bize her an kıyamet yaşatıyor.”

 • İlyas Tunç ile Çağdaş Nijerya Şiiri Antolojisi üzerine
  İlyas Tunç ile Çağdaş Nijerya Şiiri Antolojisi üzerine

  İlyas Tunç: “Sömürgecilik, önce diliyle ve diniyle yerleşiyor işgal ettiği topraklara. Süreç, yerel dillerin hemen Latin harflerine uyarlanması, İncil’in bu dillere çevrilmesiyle başlıyor. Sözel kültürden yazılı kültüre hızla geçişin getirdiği travmatik sonuç ise, yerel halkın kendi diline yabancılaşması.”

 • Flormar işçisi bütün işçiler, bütün sendikalar için de direniyor
  Flormar işçisi bütün işçiler, bütün sendikalar için de direniyor

  Petrol-İş Gebze Şubesi Başkan Yardımcısı Şivan Kırmızıçiçek: “Bizler bu ülkenin vatandaşıyız. Yetkililer buradaki birlikteliği dağıtmaya çalışmak yerine, sorunu çözmek için çabalasınlar. Devletin kendi vatandaşları arasında ayrım yapmaması gerekir. Ama burada devlet açıkça taraf tutuyor, açıkça işverenin yanında saf tutuyor.”

 • ‘Herkes Flormar direnişinden ders çıkarmalı’
  ‘Herkes Flormar direnişinden ders çıkarmalı’

  Petrol-İş Gebze Şubesi Başkanı Süleyman Akyüz: “Bu insanlar ne siyasette ne sendikal alanda böyle bir şey yaşamamıştı. Direnişi ailelerine bile kabul ettirmek kolay değildi. Bu soğukta, sıfır derecede burada bekliyorlar. Hasta olanlar var. Buna rağmen kopup geliyorlar evlerinden. Yılbaşı tatili bile onlara çok geldi. Böyle bir kararlılık var.”

 • Ahmaad Bashar Halid: 'Dünya hepimizin, gökyüzü herkesin'
  Ahmaad Bashar Halid: 'Dünya hepimizin, gökyüzü herkesin'

  SiyasiHaber - Mehmet Elma ve Orhan Koç'un Halep Göçmeni Ahmaad Bashar Halid ile yapmış olduğu röportajı paylaşıyoruz. Ahmaad Bashar Halid, ''Dünya hepimizin, gökyüzü herkesin. Aynı gökyüzü altında kendini neden başkalarına kabul ettiriyorsun. Zulüm bu koskoca bir zulüm.''

 • Cavit Uğur: 'Krize karşı mücadelenin anahtarı birleşik işçi hareketi'
  Cavit Uğur: 'Krize karşı mücadelenin anahtarı birleşik işçi hareketi'

  3. Havaalanı, Flormar, İZBAN başta olmak üzere birçok işçi direnişiyle aktif dayanışma içerisinde olan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Cavit UĞUR’la işçi direnişleri ve kriz üzerine konuştuk. Uğur, dağınıklığa dikkat çekerek örgütlü ve birleşik iş hareketinin önemine vurgu yaptı.

Popüler Haberler