Seçtiklerimiz – Politika
 • HDP ne yapsın?
  HDP ne yapsın?

  SEÇTİKLERİMİZ - Aydın SELCEN'in Gazete Duvar'daki yazısı: Mesele HDP’yi tek başına iktidara getirmek yahut kendime bir yerde bir koltukçuk olsun kapmak değil. Mesele DÖNÜŞÜM. Dönüşüme varlar mı CHP, İYİP, Saadet, Gelecek ve Deva? Yoksa hamam aynı kalacak tellâk mı değişecek?

 • Konuşulmayan 5365 ölü
  Konuşulmayan 5365 ölü

  SEÇTİKLERİMİZ - Nurcan BAYSAL, Ahval için yazdı: 5 yılda bu ülkenin 5365 evladı, ana baba, sevdicek yitirilmiştir. Bu insanların her birinin hikayesi, sevdikleri, onları sevenler vardı. Onların hikayesini tek tek anlatmalı ve onları gömdükleri bu rakamlardan kurtarmalıyız.

 • Türk İslamcılığının Talibanlaşması
  Türk İslamcılığının Talibanlaşması

  SEÇTİKLERİMİZ - Barış TERKOĞLU, Cumhuriyet için yazdı: Kendisinden kopan sağ unsurların muhalefetine karşı daha da sağlaşan iktidar, Türk İslamcılığını Talibanlaştıran zihniyetle bir araya geliyor.

 • Vatandaşın vergisiyle konutçu müteahhide destek
  Vatandaşın vergisiyle konutçu müteahhide destek

  SEÇTİKLERİMİZ - İbrahim EKİNCİ Artı Gerçek için yazdı: “Laz müteahhitler” sermaye sınıfı içinde bu iktidar döneminde özel, müstesna bir yer edindiler. Çünkü tam olarak iktidarın siyaset üslubunun ‘yapı”sal boyutunu temsil ediyorlar.

 • Berlin yapmıştı, Reis yapamadı
  Berlin yapmıştı, Reis yapamadı

  SEÇTİKLERİMİZ - Ragıp DURAN, Artıgerçek için yazdı: Siyasette zor kullanarak ya da dini araçlarla ilerleyebilirsin. Kültür ise bambaşka bir mecra. Parayla, üçkağıtla, silahla kültür inşa edemiyorsun. Yaaa…

 • Ermenistan ve Azerbaycan savaşa mı giriyor?
  Ermenistan ve Azerbaycan savaşa mı giriyor?

  SEÇTİKLERİMİZ - Fehim TAŞTEKİN Gazete Duvar için yazdı: "Aliyev’in bu yola, Rusya ile Suriye ve Libya’da ikide bir kafa kafaya gelen Türkiye’ye güvenerek girdiğini zannetmiyorum. Ritimsiz ‘Tek millet iki devlet’ tekerlemesine rağmen iki ülke yönetimleri arasında dillendirilmeyen bir güvensizlik var."

 • 15 Temmuz’dan Ayasofya'ya: Türkiye kapitalizminin yolu
  15 Temmuz’dan Ayasofya'ya: Türkiye kapitalizminin yolu

  SEÇTİKLERİMİZ - Hakkı ÖZDAL Gazete Duvar için yazdı: "15 Temmuz 2016; 12 Eylül 1980 darbesiyle başlayan, 90’lı yıllar katmanıyla kalınlaşan ve AKP iktidarıyla kompozisyonu büyük oranda tamamlanan neoliberal devlet ve toplum inşasının, neredeyse kaçınılmaz bir durağı olarak hatırlanacaktır gelecekte."

 • Fatma'yı kim öldürdü?
  Fatma'yı kim öldürdü?

  SEÇTİKLERİMİZ - Gökçer Tahincioğlu T24 için yazdı: "Fatma öldü. Helin diye biliyor mahalleli aslında ismini… Ailesinin canı acıyor şimdi yeniden. 12 yaşındaki bir kız çocuğunun neleri yapıp, neleri yapamayacağını biliyor aile zira, diğer anne babalar gibi."

 • Saray'ı üzen şarkıcılar!
  Saray'ı üzen şarkıcılar!

  SEÇTİKLERİMİZ - Ayşe YILDIRIM Artı Gerçek için yazdı: "Muhalif belediyelerin vatandaşa yardımını engelleyen Saray iktidarı, yapılan konserleri bahçesine kebapçı çağıran, eşine pahalı hediye almakla övünen şarkıcılar zor durumda kalmasın diye yapıyormuş."

 • Muhalefetin memnuniyet tuzağı
  Muhalefetin memnuniyet tuzağı

  SEÇTİKLERİMİZ - Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: "İktidar bloku ve popülist demagoji, her olumsuzluğun müsebbibi saydığı "ötekiler" yaratarak nasıl kuvvetli bir düşünce rehaveti sağlıyorsa; muhalefet bloku da kendi mecburiyetleri ve şikayetlerinden kurulu bir rahatlık zemini üretiyor..."

 • Endişe verici gelişmeler: İkinci Ergenekon süreci mi?
  Endişe verici gelişmeler: İkinci Ergenekon süreci mi?

  SEÇTİKLERİMİZ - Murat Yetkin, Yetkinreport'ta yazdı: Darbe girişimi, Ergenekon sürecinde ordu (ve devlet içinde) Kemalistleri hedef göstererek yükselen Fethullahçılardan geldi. Erdoğan bu defa da darbeci olmakla CHP’yi suçluyor gibi görünüyor.

 • 'Ya küresel tiranlık ya enternasyonalizm'
  'Ya küresel tiranlık ya enternasyonalizm'

  SEÇTİKLERİMİZ - İrfan AKTAN'ın Hamit BOZARSLAN ile Gazete Duvar'daki röportajı: Bozarslan, "Koronavirüs krizi üç temel sorunu ortaya çıkardı: İnsanlık tarihini birleştiren korku, krizi tetikleyen anti-demokrasiler ve neo-liberalizmin hakim olduğu demokratik rejimler."

 • Bahçeli etkinliği için yakın hafıza tazelemesi
  Bahçeli etkinliği için yakın hafıza tazelemesi

  SEÇTİKLERİMİZ – Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: "Birlikte kaybetme" rotasına girmiş kader ortaklığında, daha çok sorumluluk, gerekirse gönüllü paratoner rolünden kaçınmamak gerekiyor. Seçimi bile ikinci plana atabilecek yeni bir vesayet düzeni yaratabilmek için, iktidar çimentosunu daha sıkı karmak gerekiyor."

 • Amiral Cihat Yaycı'nın Tasfiyesi ve Devlet İçinde Taht Oyunları
  Amiral Cihat Yaycı'nın Tasfiyesi ve Devlet İçinde Taht Oyunları

  SEÇTİKLERİMİZ - Salih Zeki TOMBAK Kuzgun Portal'ı için yazdı: "Tasfiyenin kamuoyuna izah edilmesinin güçlükleri öngörülmüş olmalı ki; istifa sonrasında Amiral’e Mehmet Metiner adlı karanlık tipe telefon etmiş ve sonra Yaycı’nın kendisine “Ölünceye kadar Cumhurbaşkanıma sadık kalacağım” dediğini açıklamıştır."

 • Yeni konsolidasyonun dinamikleri
  Yeni konsolidasyonun dinamikleri

  SEÇTİKLERİMİZ - Kemal CAN Gazete Duvar için yazdı: "İktidar sadece “çöküntüyü gizlemek için sinir uçlarıyla oynayıp, cambaza bak” yapmıyor veya eriyen oylarını yeniden konsolide etmek için atak içinde değil."

 • Ölüm Orucu
  Ölüm Orucu

  SEÇTİKLERİMİZ - Fikret İLKİZ Bianet için yazdı: "Vedalaşmayın, vedalaşmıyoruz; yaşarken yapılacaklar için yaşamalısınız. Av. Halit Çelenk’in sözleriyle, "Bunları düşünerek ölüm orucuna son vermeniz gerekir."

 • Barolar ve demokrasi
  Barolar ve demokrasi

  SEÇTİKLERİMİZ - Rıza TÜRMEN T24 için yazdı: "Çıkarılacak yasa ile baroların insan hakları ve hukukun üstünlüğünü savunmak gibi görevlere sahip olmamaları, sadece mesleğe ilişkin etkinlikler yürütmeleri isteniyor."

 • Gülay Beceren'i hatırlamak: 1 Mayıs ve devlet
  Gülay Beceren'i hatırlamak: 1 Mayıs ve devlet

  SEÇTİKLERİMİZ - Hakkı ÖZDAL Gazete Duvar için yazdı: "Özal iktidarı, mukadder çözülüşünü baskıyı artırarak durdurmaya çalışırken 1990 1 Mayıs’ını da yasaklamıştı. Ama yine de Taksim’e çıkmaya çalışan binlerce insan, 20 bin polis, yüzlerce panzer, boyalı sular ve eğitimli köpeklerle karşılaştı."

 • Al takke yok külâh
  Al takke yok külâh

  SEÇTİKLERİMİZ - Ahmet ŞIK 1+1 Forum için yazdı: "10-12 Nisan arasındaki 48 saatte neler oldu, niye öyle oldu? Sokağa çıkma yasağına kim karar verdi, Süleyman Soylu niçin istifa etti, neden ve nasıl geri aldı? Saray rejimi kaç parça, Pelikan ne, kim kiminle, kime karşı, istifa krizi nelerin habercisi?"

Popüler Haberler