Haberler – Halklar İnançlar
 • Tarihin utanç günleri, 6-7 Eylül pogromu
  Tarihin utanç günleri, 6-7 Eylül pogromu

  Gayrimüslimleri Türkleştirilme politikaları gerçekleşmeyince bir takım yaptırımlara gidildi. “1934 Trakya Olayları” diye geçen Yahudilere yönelik yaygın tehdit, sindirme pogromu 6-7 Eylül’ün küçük bir provasıydı. Ardından 20 Kura Askerlik uygulaması ve Varlık Fonu gibi yaptırımlar hayata geçirilmişti.

 • 65. yıldönümünde 6-7 Eylül Pogromu
  65. yıldönümünde 6-7 Eylül Pogromu

  SEÇTİKLERİMİZ – Ragıp ZARAKOLU Yeni Yaşam için yazdı: Mezarlıklar, kiliseler, sinagoglar, okullar, dernek binaları, dükkânlar, restoranlar, mağazalar, atölyeler, evler saldırıların hedefi oldu. Dini mekânların, okulların içerisindeki eşyalar tahrip edildi.

 • 65 yıllık yüzleşilemeyen tarih: 6-7 Eylül Pogromu
  65 yıllık yüzleşilemeyen tarih: 6-7 Eylül Pogromu

  6-7 Eylül 1955’te başta Rumlar olmak üzere Müslüman olmayan halklara yönelik başlatılan saldırıların üzerinden 65 yıl geçti. Ellerinde kazma, balta ve sopalarla sokaklara dökülen binlerce kişi Hıristiyan ve Yahudilere ait ev ve işyerlerini yakıp yıktı, yüzlerce kadına tecavüz etti ve onlarca insan katledildi.

 • Rum-Ortodoks mezarlığını yeşil alana çevirdiler!
  Rum-Ortodoks mezarlığını yeşil alana çevirdiler!

  Hatay Samandağ'da Hristiyan cemaatinin 150 yıllık mezarlığı imar planlarında yeşil alan olarak gösterildi. Hem Rum-Ortodoks, hem de Alevi dernekleri duruma tepki gösterdi. Belediye, eski yönetimin hatası dedi

 • Arap Aleviler Ğadîr Humm Bayramı’nda canlı yayında buluşuyor
  Arap Aleviler Ğadîr Humm Bayramı’nda canlı yayında buluşuyor

  SiyasiHaber’de bu akşam yapılacak canlı yayında Ğadîr Humm olayı vesilesiyle Aleviler ve özel olarak da Arap Alevilerin tarihsel ve güncel durumları ele alınacak. SiyasiHaber’in Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarından yayımlanacak olan program saat 20.00’de başlayacak.

 • ‘Êzidîler bugün de katliam tehlikesiyle yüz yüze’
  ‘Êzidîler bugün de katliam tehlikesiyle yüz yüze’

  HDK Halklar ve İnançlar Meclisi 73. Ferman Êzidî Soykırımı'na ilişkin bir açıklama yayımlayarak, bölgeyi işgal etmeye dönük düşmanca politikalar uygulamaya deva eden bölge devletleri nedeniyle Êzidîlerin bugün de katliam tehlikesiyle yüz yüze olduğunu belirtildi.

 • AA kışlada öldürülmeyi şehitlikten saymadı
  AA kışlada öldürülmeyi şehitlikten saymadı

  Bir gece önce babasıyla yaptığı telefon görüşmesinde “tehdit ediliyorum”, “Baba beni sıkıştırıyorlar, vatan haini diyorlar” dedikten sonra sabah ölü bulunan er Osman Özçalımlı’nın cenaze haberini Anadolu Ajansı “hayatını kaybeden asker” diye verdi.

 • 4 Ağustos Salı Ğadîr Humm mirası ve günümüzde Aleviler (canlı yayın)
  4 Ağustos Salı Ğadîr Humm mirası ve günümüzde Aleviler (canlı yayın)

  SiyasiHaber’de 4 Ağustos Salı günü gerçekleştirilecek canlı yayında Ğadîr Humm olayı vesilesiyle Aleviler ve özel olarak da Arap Alevilerin tarihsel ve güncel durumları ele alınacak. SiyasiHaber’in Facebook, Twitter ve Youtube hesaplarından yayımlanacak olan program saat 20.00’de başlayacak.

 • Baba Ünsal feryat etti: Oğlumu öldürmek mi istiyorsunuz?
  Baba Ünsal feryat etti: Oğlumu öldürmek mi istiyorsunuz?

  Ölüm orucundaki tutuklu oğlu Aytaç’ın durumunun gittikçe kötüye gittiğini belirten Nihat Ünsal, Adalet Bakanlığı’na “Bağışıklık sistemi zayıflamış birini uyutmayarak bir an önce öldürmek mi istiyorsunuz” diye sordu.

 • 114 yıl sonra gelen ırkçılık özrü
  114 yıl sonra gelen ırkçılık özrü

  ABD’nin New York kentinde, 1906 yılında bir Afrikalı, 1 hafta süreyle maymun kafesinde orangutanlarla birlikte tutuldu. Hayvanat bahçesini gezen yüzlerce kişi, orangutanlarla birlikte maymun kafesinde yaşayan Kongolu Ota Benga’yı izledi. Yetkililer, 114 yıl geciken özrü basın açıklaması yaparak yayınladı.

 • Mezarlık kül oldu: Söndürmek isteyen halka izin verilmedi
  Mezarlık kül oldu: Söndürmek isteyen halka izin verilmedi

  Diyarbakır Lice’de asker operasyonları esnasında yangın çıktı. Yangın yayılarak mezarlığa kadar ulaştı. Mezarlığa ulaşan yangına müdahale edilmedi. Yörede yaşayan halkın yangını söndürme girişimlerine de izin verilmedi.

 • Akşam “bana vatan haini” diyorlar diyen asker sabah ölü bulundu
  Akşam “bana vatan haini” diyorlar diyen asker sabah ölü bulundu

  İzmir Aliağa Kapalı Cezaevi’nde jandarma er olarak askerlik yapan Osman Özçalımlı, dün akşam babasını arayıp "Tehdit ediliyorum" dedikten sonra sabah saatlerinde ölü bulundu. Baba Özçalımlı oğlunun “Baba beni sıkıştırıyorlar, bana vatan haini diyorlar” dediğini belirtti.

 • ‘Kutsalıma ve cenazeme saygı göstermeyenleri affetmem’
  ‘Kutsalıma ve cenazeme saygı göstermeyenleri affetmem’

  “Kürtçe olmaz” deyip “Behzat” koysa da adını Nüfus Müdürü, Belkize asla “Behzat” demedi oğluna. Kobane’de ölen oğlunun haberini 2015 yılı Kurban Bayramı’nda aldı. Garzan Mezarlığı’ndaki Berzan’ın kemikleri kepçelerle çıkarıldı, Kilyos’ta kaldırıma gömüldü. Belkize, iki yıl sonra oğlunun kemikleri başında sadece zafer işareti yaptı.

 • Rapor: Ezidi çocukların IŞİD travması geçmedi!
  Rapor: Ezidi çocukların IŞİD travması geçmedi!

  Uluslararası Af Örgütü (AI), Ezidilerin Irak'ta IŞİD tarafından katledilmelerinin yıl dönümü öncesi rapor yayınladı. Rapora göre, Aradan geçen altı yıla rağmen IŞİD'den kurtulabilen Ezidi çocukların psikolojik ve fiziksel travmaları bitmiyor.

 • Yemek yemeğe gittiler polisten dayak yediler
  Yemek yemeğe gittiler polisten dayak yediler

  Çerkezköy’de Nihat İzsiz isimli yurttaş, arkadaşıyla birlikte yemek yemeye gittiği lokantaya gelen polisler tarafından darp edildi. Darp raporu alan İzsiz, polisler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Popüler Haberler