Çeviri
 • Covid-19 ve sermayenin çevrimleri
  Covid-19 ve sermayenin çevrimleri

  Halen dolaşımda olan patojenlerin insan yiyiciliği ve en kötülerinin artık hemen her yıl sökün ettiği göz önüne alınırsa, 1918’den bu yana süren 100 yıllık durgunluğun ardından ,çok daha kısa süre içinde, başka bir ölümcül pandemiyle karşı karşıya kalmamız kuvvetle muhtemeldir.

 • Macron’a açık mektup: Alarm çığlıklarına kulak tıkadınız
  Macron’a açık mektup: Alarm çığlıklarına kulak tıkadınız

  Annie ERNAUX’un France Inter Radyosu’ndan duyurduğu açık mektubu Mehmet Ali AYAN çevirdi: “Siz Fransa’yı yöneteli beri, sağlık dünyasının alarm çığlıklarına kulak tıkadınız ve geçtiğimiz Kasım ayında bir gösteri bandrolünde okuyabildiğimiz sözler -Devlet parasını sayar, biz ölüleri- şimdi trajik bir şekilde yankılanıyor.”

 • Covıd-19 bizim Triangle yangınımız olacak mı?
  Covıd-19 bizim Triangle yangınımız olacak mı?

  ÇEVİRİ - David UNGER’ın yazısını Labornotes’dan Erkan KIDAK çevirdi: “109 yıl önce 25 Mart 1911 tarihinde, New York’taki Triangle Gömlek Fabrikası’nın dokuzuncu katında çıkan yangında, kumaş hırsızlığını önlemek için işverenlerin çıkış kapılarını kilitlemesi nedeniyle, çoğunluğu göçmen genç kadın işçilerden oluşan 146 işçi hayatını kaybetti.”

 • Türkiye’de koronavirüs otoriterizm yönetimiyle buluşuyor
  Türkiye’de koronavirüs otoriterizm yönetimiyle buluşuyor

  ÇEVİRİ - Emrah ALTINDİŞ’in The New Yorker’daki röportajını Mahir SAYIN çevirdi: “Trump, Erdoğan, Bolsonaro arasında birçok benzerlikler var. Ve maalesef onların da bir rolü var. Bu tarihsel bir andır ve geleceğin tarihçileri bu konuda yazacaklar ve bence ülkede otoriter bir liderin olup olmadığı faktörlerden biri olacak.”

 • Giorgio Agamben: Kovid-19 Epidemisi Altında İstisna Durumunu Normalleştirme
  Giorgio Agamben: Kovid-19 Epidemisi Altında İstisna Durumunu Normalleştirme

  ÇEVİRİ - Giorgio AGAMBEN’in Autonomies’deki yazısını Zeki Yaş çevirdi: “Beni endişelendiren şey sadece şu an değil, sonra neyin geleceği. Devlet yönetimleri, sağlıkta olağanüstü halin sona ermesinden sonra, gerçekleştirilmesini henüz tamamlayamadıkları deneylere devam etmeye çabalayacaklar.”

 • Krizler tarihi değiştirmenin bir yolunu bulurlar
  Krizler tarihi değiştirmenin bir yolunu bulurlar

  ÇEVİRİ - Kim PHIILLIPS-FEIN’in* Jacobin’deki yazısını Deniz KANTAR çevirdi: “İçinde bulunduğumuza benzer krizler, toplumsal düzeni alt üst eden, uzun süredir cerahat toplamakta olan çatışmaları açığa çıkarır ve hem umutsuz hem de dönüştürücü olan geleceklerin kapılarını açar. Bu krizden daha adil bir toplum ortaya çıkabiliriz.”

 • Öfkeden kuduruyorum
  Öfkeden kuduruyorum

  ÇEVİRİ - Libération'daki Claude BANIAM’In yazısını Kıvılcım İLBAŞI çevirdi: Fransa’nın Mulhouse kentinde, Mulhouse Hastanesi’nde psikolog doktor olan Claude Baniam’ın yazısı kapitalizme, adaletsizliğe, vicdansızlığa karşı bir çığlık… Aşağıdakilerin, milyonların, milyarların çığlığı…

 • İtalya: Sermayenin İhtiyaçları ve Halkın Sağlığı
  İtalya: Sermayenin İhtiyaçları ve Halkın Sağlığı

  ÇEVİRİ - Franceso Pontarelli’nin yazısı Onur Can Taştan’ın çevirisiyle disk.org.tr’de yayımlandı: Emek Hareketi İtalya’da Sermayenin İhtiyaçları ile Halkın Sağlığı Arasında Sosyal Mesafelenme Sağlamak için Mücadele Ediyor

 • Dikkat: Koronavirüs geçleri de öldürüyor!
  Dikkat: Koronavirüs geçleri de öldürüyor!

  ÇEVİRİ - Pam BELLUCK’un NY Times’taki makalesini Onurcan ÇELEBİ çevirdi: ABD’de koronavirüsten hastaneye yatan 2 bin 500 kişinin yaklaşık % 40'ı 20-54 yasları arasında. Yoğun bakımdaki 120 kişinin yarısı 65 yaşın altında, % 12'si ise 20-44 yas aralığında. 44 ölümden 35’i 65 yaş üstü iken 9’u da 20-64 yaş aralığında.

 • Alman Tehlikesi
  Alman Tehlikesi

  ÇEVİRİ - Harry R. Wilkens Avrupa Forum'a yazdı: " Çok yüklü bir miktarda Federal Almanya parasına satın alınan, bugün otuz yıl kadar geride kalmış 1990’nın "Yeniden Birleşmesi”nin, Almanya’yı bir kez daha Avrupa’nın hükmeden gücü olmaya taşıyacağı ve dünya sıralamasında dördüncülüğe yükselteceği kimin aklına gelirdi ki? "

 • Bu sefer karşı bir devrim olacak mı? Arap Baharı sonrası mevsimler
  Bu sefer karşı bir devrim olacak mı? Arap Baharı sonrası mevsimler

  Gilbert ACHCAR:" Arap Dünyasındaki sorun Latin Amerika ve Doğu Asya ülkelerindeki gibi siyasi modernizmin, sosyoekonomik sürece son dokunuşlarını yapamamısı yani siyasi sistemin isteklerini ifade eden topluma ya da ekonomiye uyum sağlayamaması değil; daha çok 1980’li yıllardan bu yana siyasi sistemin sosyal ve ekonomik gelişmeyi bizatihi tıkaması.

 • Sudan'da Katliam ve İsyan
  Sudan'da Katliam ve İsyan

  SHIREEN AKRAM BOSHAR - BRIAN BEAN: Sudan devrimi şimdiye dek bölgedeki en örgütlü ve politik olarak gelişmiş devrimlerden birini kanıtlamış olsa bile, bu zorluklar hala çok büyük kalıyor. Dikkatimiz ve dayanışmamız, tarih sahnesine giren ve özgürlükleri için savaşıp ölen Sudanlılarla birlikte olmalıdır.(Çeviri: Mustafa Kemal Ersöz)

 • Lütfen kadın gibi oynayın!
  Lütfen kadın gibi oynayın!

  MONA ELTAHAWY’nin New York Times’daki yazısı: “Burada mesele erkeklerden daha iyi olmak değil, erkekleri ölçüt olmaktan çıkarmaktı. Feminizm, erkekleri tutarak ‘İşte tam da böyle olma hakkı istiyorum’ diye sarstığında kendi kuyusunu kazıyor. Feminizm daha fazlasını istemeli.” Çeviri: Mustafa Kemal Ersöz

 • Harvey: Neo-liberalizm neo-faşizmin istismarına açık kitle tabanı yaratıyor
  Harvey: Neo-liberalizm neo-faşizmin istismarına açık kitle tabanı yaratıyor

  David Harvey: “Neo-liberal proje hala hayatta ve iyi durumda. Sorun şu ki, neo-liberalizm artık kitlelerin rızasını aramıyor. Meşruiyetini kaybetti. [Daha önce] neo-liberalizmin devlet otoriterliği ile bir ittifak içine girmeden hayatta kalamayacağını işaret etmiştim. Şimdi neo-faşizmle bir ittifak yolunda ilerliyor.”

 • İdlib operasyonu yaklaşırken cihatçıların durumu ve sayıları
  İdlib operasyonu yaklaşırken cihatçıların durumu ve sayıları

  ÇEVİRİ - The Region’ın yorumu: “Türkiye ve Rusya bir başka anlaşmaya varamazsa, bölge Rus-Türk ilişkilerinin sona ermesine yol açan büyük askeri operasyonlara tanık olabilir. Türkiye'nin kendisini Suriye'nin gelecekteki planlarına dahil etmesinin tek yolu, İdlib'de bulunan cihatçı grupları, Astana görüşmelerinde temsil edebilmeye devam etmesidir.”

 • Filistinli feministlere göre kurtuluş iki yönlü olacak
  Filistinli feministlere göre kurtuluş iki yönlü olacak

  JEN MARLOWE VE FADİ ABU SHAMMALAH'ın The Nation'daki yazısı: “Abdelalim, 'Bu Büyük Dönüş Yürüyüşü'nde yaşananlar, kadınların Filistin mücadelesindeki büyük rollerini geri kazanmalarıdır' diyor. Abdelalim'in tahminine göre, kadınlar direnişçilerin yaklaşık yüzde 40'ını oluşturuyordu; bu son yıllar düşünülünce dikkate değer bir rakam.”

 • Dünya Kupasına ev sahipliği yapmak ekonomik olarak anlamlı mı?
  Dünya Kupasına ev sahipliği yapmak ekonomik olarak anlamlı mı?

  STEFAN HALL – World Economic Forum – “Dünya Kupasına veya başka büyük bir spor etkinliğine ev sahipliği yapmanın ekonomiyi canlandırıcı bir dizi etkisinden söz edilebilir. Ancak bu yüksek hedeflere ulaşmanın maliyeti, ürettikleri ekonomik faydalardan daha yüksek gibi görünmektedir.”

Popüler Haberler