İzmit’te “Geçinemiyoruz” eylemi: Zamlar durdurulsun, borçlar silinsin!

İzmit’te üst üste gelen zamlar nedeniyle başlatılan kampanya kapsamında dün Yürüyüş Yolu’nda basın açıklaması gerçekleştirildi. Emek Partisi, Halkevleri, HDP, Sol Parti ve SYKP’nin çağrısıyla bir araya gelen emekçiler, “Zamlar durdurulsun, borçlar silinsin’ dedi.

İzmit’te “Geçinemiyoruz” eylemi: Zamlar durdurulsun, borçlar silinsin!

 

SiyasiHaber

İzmit’te “Geçinemiyoruz” kampanyası başlatan Emek Partisi, Halkevleri, HDP, Sol Parti ve SYKP’nin çağrısıyla İzmit Yürüyüş Yolunda gerçekleştirilen basın açıklamasında “Zamlar durdurulsun, borçlar silinsin, kimsenin doğalgazı borçlar nedeniyle kesilmesin” denildi.

Emek Partisi Kocaeli İl Başkanı Arzu Erkan tarafından okunan basın açıklamasında, “Temel tüketim ürünleri ve hizmetlere gelen zamlar artık yaşamımızı katlanılamaz hale getirdi. Bizler; yani, bu kentin işçileri, kamu emekçileri, kadınları, gençleri, emeklileri, işsizleri… Yani emekçileri… Artık yeter, geçinemiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Artık herkesin birer hesap uzmanı olduğunu ifade eden Erkan, sözlerinin devamında “Kolay değil tabi ki, 2 bin 324 lira asgari ücretle bir haneyi geçindirebilmek. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 2 bin 219 lira. 2020 için bize reva görülen asgari ücret ise bu rakamdan sadece 105 lira daha fazla. Bu ülkede asgari ücretle çalışanlar toplam ücretli çalışanların yüzde 47’si. Bu şu demektir, bu ülkeyi yönetenler milyonlarca işçiyi ve ailesini açlığa mahkûm etmişlerdir” dedi.

 

 

Arzu Erkan tarafından okunan basın açıklamasının tam metni şöyle:

 

“Milyonlarca kişi açlığa mahkum edildi

Hepimiz birer hesap uzmanı olduk. Kolay değil tabi ki, 2 bin 324 lira asgari ücretle bir haneyi geçindirebilmek. Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 2 bin 219 lira. 2020 için bize reva görülen asgari ücret ise bu rakamdan sadece 105 lira daha fazla. Bu ülkede asgari ücretle çalışanlar toplam ücretli çalışanların yüzde 47'si. Bu şu demektir, bu ülkeyi yönetenler milyonlarca işçiyi ve ailesini açlığa mahkum etmişlerdir.

 

Sinemaya gidemeyen milyonlarca insan var

Bizler açlıkla, yoksullukla, yoksunlukla boğuşanlarız. Hangi ürünün, hangi marketten daha ucuza alındığını bizden iyi kimse bilemez! Pazar alışverişi saat kaçta yapılırsa, sebze-meyve fiyatları ucuzlar en iyi biliriz. Bizim evimize kırmızı et bayramdan bayrama girer. Hayatımızın özeti; her ihtiyaçtan kısmaktır.  Çünkü artık ihtiyaçlar bile bizler için lüks oldu. Bizim için sosyal yaşam hayaldir. Bu kentin emekçi mahallelerinde hayatında bir kez olsun sinemaya gidememiş binlerce aile var. Sinema, tiyatro, opera, bale binlerce emekçi için anlamlarını bildikleri sözcüklerden ibaret. Şimdi bizlerden bu yaşama rıza göstermemiz, aç kalmadığımız için şükretmemiz, kader diyerek bu gidişata sessiz kalmamız isteniyor. Bizler alınteri ve emeği ile hayatı var edenler; artık yeter diyoruz, insanca bir yaşam bizim de hakkımız!

 

Başkaları gibi vergiden kaçınamıyoruz

Bu anlattıklarımız emekçilerin gerçeği, bizim gerçeğimiz. Kuşkusuz başka gerçekler de var bildiğimiz. 2019 yılı Kasım ayında işsiz sayısının 4 milyon 308 bin kişiye çıktığı, her 4 gençten birinin işsiz olduğu, işsiz her 4 gençten birinin ise üniversite mezunu olduğu. İşsizler arasında iş bulma ümidi azalanların sayısı her geçen gün artarken, çalışanlara ise çığ gibi büyüyen işsiz ordusu gösterilerek düşük ücretler ve hak gaspları dayatılıyor. Yetmiyor, vergi yükü altında inim inim inletiliyoruz. Biz başkaları gibi vergiden kaçınamıyoruz. Bizim vergilerimiz daha maaşımızı elimize almadan kesiliyor.

 

Bu talepler yüzbinlerin talebi

Bizler, tüm bu sorunların çözümünün; yan yana gelmemiz ve taleplerimizi birlikte dile getirmemiz olduğunu biliyoruz. Bizler; yani geçinemeyenler, birleşirsek, hakkımız olanı almak için birlikte mücadele edersek, sorunlarımızı çözebiliriz. Gelin büyük, küçük demeyelim, taleplerimizi elde etmek için harekete geçelim. Bu soğuk kış günlerinde hiçbir emekçinin doğalgazı borçları nedeniyle kesilmesin! Doğalgaza gelen zamlar durdurulsun, borç yükü altında ezilen emekçilerin borçları silinsin. Taleplerimiz bu kadar net, bu kadar yalın. Biliyoruz ki, bu talepler bu kentte yaşayan yüzbinlerin talepleri. Bu haklı taleplerimizi elde etmek için bir imza kampanyası da başlatacağız.”

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler