İzmir’de esnaf ve sanatçılardan ses çıkarma eylemi

İzmir’de esnaf ve sanatçılar “Bekliyoruz” eylemlerini “Ses Çıkarıyoruz” eylemine dönüştürdü

İzmir’de esnaf ve sanatçılardan ses çıkarma eylemi

Kovid-19 pandemi sürecinde birçok iş kolu olumsuz etkilenirken, esnaf ve kültür sanat emekçileri de yaşadıkları sorunlara karşı bir araya geldi. Kısıtlamalar nedeni ile enstrümanlarını satmak zorunda kalan müzisyenler ve  işyerlerine kilit vurmak zorunda kalan esnaf İzmir’de “Ses Çıkarıyoruz” eylemi yaptı.

Evrensel’den Dilek Omaklılar’ın haberine göre 4 Kasım’da “Bekliyoruz” diyerek eyleme başlayan İzmir esnaf ve kültür sanat emekçileri eylemlerini “Ses Çıkarıyoruz” eylemine dönüştürdü. Alsancak Kıbrıs Şehitleri caddesinde eylem gerçekleştiren esnaf ve sanatçılar, "Bu önlemler virüsü yaşatır bizi öldürür", "Virüsten mi ölelim açlıktan mı?", "Virüs notayla bulaşmaz", "3 milyon kişi işsiz kaldı geçinemiyoruz" dövizleri açarak 5 dakikada bir enstrümanlarıyla, tepsileriyle ve alkışlarla ses çıkardı.

 

“Ekonomik mağduriyet giderilmedi”

Müzisyen Serdar Türkmen ise konuyla ilgili, "3 Kasım tarihindeki kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı 22.00 sonrası işletmelerin kapalı olacağını ve etkinlerin artık olmayacağını ifade etmişti. Bu duruma tepki vermek için İzmir başta olmak üzere çeşitli iller ve ilçelerde sanatçılar, işletme sahipleri, işletmeciler, sokağa çıktılar 'Bekliyoruz' başlığı altında. 15 gün boyunca her akşam 22.00'de eylemler gerçekleştirdiler. Bu eylemler sayesinde sağlık tedbirlerinin ekonomik tedbirler olmadan yeterince ise yaramadığı aynı zamanda sağlık tedbirlerinin bilimsel ve tutarlı şekilde alınması gerekliliğine dair kamuoyu oluşturulmuş oldu. Fakat henüz ekonomik mağduriyet giderilmedi. Bu konuda ödeneklerin nerede olduğunu bilmiyoruz. Bütçe ayrılıp ayrılmadığını bilmiyoruz. Dolayısıyla buna dikkat çekmek ve haklarımızı almak için artık haftada bir yapılan eylemlerle 'Bekliyoruz' değil 'Ses çıkarıyoruz' eylemlerine geçmiş olduk" diyerek süreci anlattı.

 

Eylemler devam edecek

Türkmen, her hafta Kıbrıs Şehitleri Caddesinde seslerini yükseltmeye devam edeceklerini söyleyerek, bir taraftan da yetkililerle görüşmelerinin sürdüğünü aktardı. Ekonomik mağduriyetleri bir an önce giderilmesini talep ettiklerini belirten Türkmen, "Halktan toplanan vergilerin bir an önce bu mağdur olan meslek gruplarına ödenek olarak ayrılmasını istiyoruz" dedi.

İzmir, İstanbul, Ankara, Datça, Mamaris, Kocaeli, Hatay gibi yerlerde eylemlerin gerçekleştiğini hatırlatan Türkmen, "Tüm ülkede bu duruma ilişkin tepkiler çok büyük. Biz buradan aynı zamanda konunun doğrudan muhatabı olan derneklere, odalara çağrı yapmak istiyoruz. Sürekli aidatlar topladığınız üyeleriniz şuanda ekonomik bir darboğaz içinde, açlığa yoksulluğa sürüklenmiş durumda. Buna karşı mücadele etmek için sizlerin inisiyatif alması gerekiyor. Tüm ilgili kuruluşların bir an önce harekete geçmesini bekliyoruz" diye konuştu.

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler