İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden yeni sınav sistemine karşı kampanya

İstanbul Üniversitesi öğrencileri online sınav sistemindeki sorunlara karşı #iümağduretme etiketiyle ile sosyal medya kampanyası başlattı.

İstanbul Üniversitesi öğrencilerinden yeni sınav sistemine karşı kampanya

COVID-19 salgını nedeni ile online yapılan eğitim öğrenciler için birçok zorluğu beraberinde getirirken, güz dönemi vize sınavlarının yapılacağı bu dönemde öğrenciler taleplerini duymazdan gelen üniversite yönetimlerine tepki gösteriyor. Birçok öğrenci eğitime ulaşabilecekleri materyallerden yoksunken, üniversite yönetimleri kamera açma, soruya geri dönememe gibi zorunluklarla öğrencileri mağdur ediyor. İstanbul Üniversitesi öğrencileri de sınav sistemine dair bir açıklama yayınladı. “Mağdur edilmek istemiyoruz” diyeren öğrenciler bir sosyal medya kampanyası başlattılar.

Kampanya öncesinde WhatsApp üzerinden okulun kararına ve mevcut sorunlarına dair tartışma yürüten öğrenciler, sosyal medya kampanyası yürütme kararı aldı. Öğrencilerin tartışmaların ekseninde fırsat eşitsizliğinin getirdiği mağduriyetler yer alıyor.

 

Öğrenciler tarafından yapılan açıklama şöyle:

"İstanbul Üniversitesi Yönetimi tarafından yakın zamanda yeni sınav sistemine ilişkin kural ve ilkeler yönetmeliği yayınlandı. Fakat bu yönetmelik biz öğrenciler açısında çeşitli olumsuzluklar doğurmaktadır. Bu kılavuza göre; öğrenciler sınav esnasında çözülen ya da boş bırakılan sorulara geri dönemeyecek, bağlantı kopukluğu durumunda kaybolan süre sınavın toplam süresine iade edilmeyecektir. Ayrıca rektörlüğün aldığı karar; akademisyenlerin tercihine göre sınavın herhangi bir yöntemle (ödev/proje, açık uçlu ve çoktan seçmeli) yapılabileceği üzerineyken, edebiyat fakültesi dekanlığı sınavların sadece açık uçlu ya da çoktan seçmeli online sınav olması yönünde akademisyenlere baskı kuruyor. Bu maddeler pandeminin de yükü ile birlikte biz öğrenciler üstündeki stresi arttırmaktadır. Edebiyat fakültesi dekanlığından rektörlüğün kararına uymasını ve akademisyenler üzerindeki baskıyı kaldırmalarını talep ediyoruz. Ayrıca rektörlükten de sınav esnasında geçilen sorulara geri dönülebilmesini, bağlantı kopması durumunda kaybolan sürenin sınava ilave edilmesini talep ediyoruz. Bu süreç hiçbir öğrencinin mağdur olmayacağı şekilde yürütülmeli ve öğrencilerin yeterli teknik ekipmana sahip olmama koşulları gözetilmelidir. Ayrıca eğitim-öğretimin geneli açısından okul yönetimi tarafından yürütülen bilgilendirme sürecinin şeffaflıkla sağlanmasını, yönetimin daha fazla sorumluluk almasını ve eğitim-öğretim sürecinde alınacak herhangi bir kararda öncelikle öğrencilere danışılmasını da talep ediyoruz." 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler