İstanbul Finans Merkezi ‘öldüren kapitalizm’in sembolüdür!

23 Mayıs gecesi İstanbul Finans Merkezi’nde çıkan yangında demir ustası Hüseyin Yurtsever hayatını kaybetti, 5 işçi yaralandı. Bu iş cinayetiyle, İstanbul Finans Merkezi’ndeki ucube yapılar kapitalizmin işçilerin ölümü üzerine yükseldiğinin bir sembolü olarak tarihe geçecek.

İstanbul Finans Merkezi  ‘öldüren kapitalizm’in sembolüdür!

 

SiyasiHaber

AKP iktidarının İstanbul’u uluslararası finans merkezi haline getirmek için yapımını sürdüğü İstanbul Finans Merkezi (İFM) şantiyesinde 23 Mayıs gecesi çıkan yangında demir işçisi Hüseyin Yurtsever hayatını kaybetti, 5 işçi yaralandı. İktidarın, Merkez Bankası dahil kamu ve özel sektöre ait finans kuruluşlarını bir araya toplayacağı, adeta finansın ‘serbest bölgesi’ olarak planladığı İstanbul Finans Merkezi’ndeki bu iş cinayeti sermayenin, kapitalizmin işçilerin ölümü üzerine yükseldiğinin bir sembolü olarak tarihe geçecek… İstanbul Uluslararası Finans Merkezi’nde yükselen ucube yapılar, AKP İktidarı ve kapitalizm için ‘paranın başkenti İstanbul’u simgelerken, işçi sınıfı mücadelesi ve tarihi açısından ise, tıpkı 2012 yılında şantiyesinde çıkan yangında 11 işçinin yanarak hayatını kaybettiği Esenyurt Marmara Park AVM gibi, 2014 yılında 301 işçinin katledildiği Soma Eynez Maden Ocağı gibi ‘öldüren kapitalizm’in iş cinayetlerini simgeleyecek. “Ha senin lafınla evde kalarak açlıktan, kepazelikten ölmüşüm ya da virüsten. Ama beni bu virüs öldürmez, senin düzenin öldürür." diyerek  ‘Evde Kal’ çağrılarına karşın açlıktan ölmekle virüsten ölmek arasında tercih yapmaya zorlanan işçilerin sembolü haline gelen Hataylı tır şoförü Malik Yılmaz gibi…

 

“Hüseyin Yurtsever’in katili kapitalizmiz kar hırsı”

İstanbul Finans Merkezi’nde yaşanan iş cinayetinde hayatını kaybeden Hüseyin Yurtsever’in katili bundan önce yaşanan iş cinayetlerinde olduğu gibi kapitalizmin bitmek tükenmek bilmeyen kar hırsı.

DİSK’e bağlı Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası  (DİSK / Dev Yapı-İş), İstanbul Finans Merkezi şantiyesi yangınında Hüseyin Yurtsever’in hayatını kaybetmesi, 5 işçinin de yaralanması üzerine yaptığı açıklamada, inşaat şantiyelerinde alınmayan 3 kuruşluk önlemlerin, inşaat patronlarının kâr hırsının işçileri öldürmeye devam ettiğini vurguladı.

Şantiyelerde 6331 sayılı İşçi Sağlığı ve Güvenliği (İSG) yasası ve ilgili yönetmeliklerin emrettiği hükümlerin maliyet olarak görülmeyip, gerekleri yerine getirilseydi İstanbul Finans Merkezi şantiyesindeki iş cinayetinin yaşanmayacağına işaret eden DİSK / Dev Yapı-İş, “Devletin ilgili kurumları göstermelik denetimler değil de, var olan yasa ve yönetmeliklere uymayan iş yerlerini denetleyip gerekli yaptırımları uygulasa bu iş cinayeti yine yaşanmazdı. Adli merciler iş cinayetinden sorumlu olanlara ödül gibi cezalar değil de caydırıcı cezalar karara bağlasa sorumlular hak ettikleri cezaları çeker, patronlar önlem almaktan kaçmaz ve bu iş cinayeti yine yaşanmazdı. Bu şantiyede çıkan yangında da çok basit olan önlemler,  6331 sayılı İSG yasasının ve binaların yangından koruma yönetmeliğinin gerekleri patronlar tarafından yerine getirilmiş olsa, bunların yerine getirilip getirilmediği denetlense ve gereken cezalar verilse inşaat işçisi Hüseyin Yurtsever bugün yaşıyor olacaktı” açıklamasını yaptı.

DİSK / Dev Yapı-İş açıklmasında, iş cinayetiyle sonuçlanan İstanbul Finans Merkezi’ndeki yangıma neden olan ihmalleri şöyle sıraladı:

  • Maliyeti çok düşük olan yangın koruma rölesi ve kaçak akım rölesi olmuş olsaydı yangın çıkmazdı.
  • Konteynerlerin içinde kalan işçilerin temel gereksinimleri için gerekli elektriğin seyyar çoklu prizlerden verildiği ve kabloların güvensiz olduğu durumlar yapılan denetimler ile ortadan kaldırılsaydı yangın çıkmazdı.
  • Şantiyelerde acil bir durum anında uyarı sistemi olsaydı ve itfaiye gelene kadar müdahale edilmesi için standartlara uygun yangın söndürücüleri olsaydı müdahale edilir ve yangın büyümezdi
  • Yatak sayısı 200’ü geçen yerlerde Yağmurlama (sprinkler) sistemi (yangını söndürmek, soğutmayı sağlamak ve gelişen yangını itfaiye gelinceye kadar sınırlamak amacı ile kurulan ve su püskürtmesi yapan otomatik sistem) bulunsaydı yangın büyümez ve işçi Hüseyin Yurtsever yaşıyor olurdu
  • Bir koridor içindeki iki kaçış merdiveni arasındaki mesafe ilgili yönetmeliğin belirttiği aralıkta olsaydı bu kampta ölüm ve yaralanma yaşanmazdı.

Covid 19 salgını Türkiye’de ilk ortaya çıktığı günden bu yana DİSK/Dev Yapı-İş Sendikası olarak sürekli olarak “Çalışması zorunlu olmayan işletmeler dışında kalan tüm işyerleri kapatılsın ve işçiler ücretli izne gönderilsin” çağrısı yaptıkları hatırlatılan açıklamada, “Bilim insanlarının uzmanların ve bizlerin yaptığı bu uyarılar, çağrılar siyasi iktidar tarafından karşılanmış olsa, kamu açısından ve halk sağlığı açısından hiçbir zorunluluğu olmayan beton yığını bu şantiyeler durdurulmuş olsa, bugün işçi Hüseyin Yurtsever yaşıyor olacaktı” denildi.

 

‘Öldüren kapitalizm’e karşı örgütlenelim!

DİSK/Dev Yapı-İş, açıklamasında, devletin bu kadar umursamaz ve pervasız olmasının nedeninin inşaat işçilerinin örgütsüz olması olduğuna vurgu yapılarak, “Biz işçiler örgütsüz olduğumuz için kârdan başka bir şey düşünmeyen patronlar bu kadar rahat davranabiliyor. Yaşanan her iş cinayeti sonrası bu acı gerçek karşımız çıkıyor. Örgütsüz olduğumuz için ölmeye devam ediyoruz. Örgütsüz olduğumuz için patronlar kârlarından vaz geçip önlem almıyor, örgütsüz olduğumuz için kendi yasa kanun ve yönetmeliklerine sahip çıkmayan devlet kurumlarına baskı yapıp görevlerini yapmasını sağlayamıyoruz. O yüzden iş cinayetlerine ve sömürüye karşı tek çıkış yolumuz örgütlü mücadeleden geçmektedir. İş cinayetlerine ve sömürüye karşı tüm inşaat işçilerini örgütlü mücadeleye çağırıyoruz” denildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler