İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu’ndan ölüm orucundaki avukatlar için ‘kayıtsız kalmayın’ çağrısı

Avukat Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal, adil yargılanma talebiyle başlattıkları açlık grevini ölüm orucuna çevirmişti. İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, 200 günü aşkın süredir ölüm orucunda olan ili avukat için kayıtsız kalınmaması çağrısında bulundu.

İstanbul Barosu Başkanı Durakoğlu’ndan ölüm orucundaki avukatlar için ‘kayıtsız kalmayın’ çağrısı

 

İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu, “Adil yargılanma hakkının bir lütuf değil bir hak olduğunu herkes bilmeli. Ebru ve Aytaç’ın sesini duymak, onlara aslında nefes vermek anlamına geliyor” diyerek ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal için kayıtsız kalınmaması çağrısında bulundu. 

Avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal 200 günü aşkın süredir adil yargılanma talebiyle ölüm orucunda. Çağdaş Hukukçular Dermeği ve Halkın Hukuk Bürosu üyesi 20 avukattan 18’i yargılandıkları davada 20 Mart 2019’da toplam 159 yıl 2 ay hapse mahkum edildi. Davada Ebru Timtik 13 yıl yıl 6 ay, Aytaç Ünsal ise 10 yıl  ay hapis cezası aldı. Dava dosyası Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde. Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal adil yargılanma talebiyle açlık grevine başladı. Daha sonra açlık grevini ölüm orucuna çevirdiler.

Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik’in adil yargılanma talebiyle başlattıkları ölüm orucunun 200 günü geçtiğini vurgulayan Durakoğlu, “Yaşamlarının sonlanması değil mesleklerinin sonlanması onlara daha ağır geliyor ve iki avukat sadece adil yargılanma talep ediyorlar. Adil yargılanma hakkının bir lütuf değil bir hak olduğunu herkes bilmeli. Ebru ve Aytaç’ın sesini duymak, onları aslında nefes vermek anlamına geliyor. Kayıtsız kalmayalım lütfen” dedi. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler