İnsan Hakları İzleme Örgütü: Kayyum atamaları yerel seçimlerin fiili iptalidir

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri'ne atanan kayyumlarla ilgili değerlendirme yaptı. Değerlendirmede, 'yerel demokrasinin askıya alındığını' belirtildi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü: Kayyum atamaları yerel seçimlerin fiili iptalidir

ABD merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Van, Diyarbakır ve Mardin Büyükşehir Belediyeleri'ne atanan kayyumlarla ilgili değerlendirmelerde bulundu. HRW, yaptığı değerlendimede, 'yerel demokrasinin askıya alındığını ve 31 Mart yerel seçimlerinin fiili olarak iptal edildiğini' belirtti. 

Diken’de yer alan habere göre; HRW’nin açıklamasında seçilmiş belediye başkanlarının ‘terörizmle ilişkilendirilerek’ görevden alınmasının ‘Uluslararası Medeni ve Siyasi Haklar Sözleşmesi ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde güvence altına alınan siyasi katılım, özgür seçim ve ifade özgürlüğü haklarını hiçe saydığı’ belirtildi.

HRW Avrupa ve Orta Asya Direktörü Hugh Williamson atamalara dair şunları söyledi: “Cumhurbaşkanı Erdoğan hükümeti, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Doğu ve Güneydoğu’daki üç büyük kente, adaylıkları geçerli sayılmış ve seçilmiş belediye başkanlarını görevden alıp, onların yerine kayyım atayarak, Mart ayında yapılmış yerel seçimlerin sonuçlarını fiilen iptal etti. Türkiye’de yaşayan Kürt nüfusu seçtikleri temsilcilerinden mahrum bırakmak için belediye başkanlarına terör örgütleriyle bağlantılı olduklarına ilişkin müphem suçlamalar yöneltmek, Türkiye’de demokratik seçimlere, insan haklarına ve hukukun üstünlüğü ilkesine inanan herkesi tehlikeye atıyor.”

Ankara’dan yapılan kayyum atamalarının daha önce de yaşandığının hatırlatıldığı açıklamada, bu uygulamaların ‘Türkiye’nin uluslararası ve bölgesel insan hakları hukuku altındaki yükümlülüklerini ihlal ettiği’ ifade edildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler