'Hrant'a adalet' peşinde 12. yıl

19 Ocak 2007'de Ogün Samast tarafından 3 kurşunla sokak ortasında öldürülen Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink için adalet talebinin 12. yılı geride kaldı.

'Hrant'a adalet' peşinde 12. yıl

Polis memurlarının Türk bayrağıyla fotoğraf çektirdiği "hassas ve milliyetçi gençler" ilan edilen, daha sonra Ergenekon'a ve son olarak Fethullah Gülen Cemaati'ne bağlanan Ogün Samast ve azmettiricileri Yasin Hayal ve Erhan Tuncel başta olmak üzere 14'ü firari 85 sanığa zaman içinde yeni isimler eklendi. AİHM ise özel bir yargılama süreci başlatarak Türkiye’yi "etkili soruşturma yürütmemesi" nedeniyle mahkûm etti. Sonuncusu 21 Aralık'ta yapılan ana davada 2 tutuklu tahliye edilerek 12-13 Mart'a ertelenmesi kararlaştırıldı. 

Halihazırda 4 tutuklu bulunan yargı sürecine durumun cinayete kadar uzanan süreci ve MİT, Emniyet Müdürlüğü ve Jandarma'nın içinde olduğu ihmaller zincirinin de dahil edilmesi talebi her yıl düzenlenen Hrant Dink anmasında tekrar ediliyor. Ailesi başta olmak üzere insan hakları savunucuları Dink'i hedef haline getirenler, cinayeti bildiği halde önlem almayanlar, tehditler almasına rağmen Dink'e koruma kararı çıkarmayanlar, katilleri koruyan ve hatta onlarla övünenler ve dolaylı yoldan azmettirenler dahil tüm isimler için gerçek adaletin peşini bırakmıyor. 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler