Helikopterden atılan Servet Turgut cinayetinin kronolojisi

Bir cinayetin kronolojisi: Gözaltına alındı. Helikoptere bindirildi. İşkence yapıldı. “Yüksekten düşme sebebiyle” hastaneye giriş kaydı yapıldı. Ortaya çıkan hastane raporu: “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” diyordu. Valilik ise “kayalıktan düştü” dedi. Oysa bölgede tek bir kayalık yoktu. Servet Turgut bugün yaşamını yitirdi…

Helikopterden atılan Servet Turgut cinayetinin kronolojisi

 

Gözaltına alındıktan sonra Osman Şiban’la birlikte helikopterden atılan ve 20 gündür yoğun bakım servisinde yaşam mücadelesi veren 55 yaşındaki Servet Turgut yaşamını yitirdi.

Van'ın Çatak ilçesinde "Yıldırım-10 Norduz" operasyonuna çıkan askerler tarafından Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Çığlıca köyünün Yoğurtlu mezrasında 11 Eylül’de gözaltına alındıktan 2 gün sonra Van Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin yoğun bakım ünitesinde tedavi altında oldukları ortaya çıkan ve Osman Şiban’la birlikte helikopterden atıldıkları belgelenen 7 çocuk babası Servet Turgut (55), yoğun bakım servisinde yaşamını yitirdi.

Mezopotamya Ajansı’nın haberine göre, Turgut’un cenazesi, otopsi işlemleri için Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Dursun Odabaş Adli Tıp Merkezi’ne götürüldü. Otopsi işlemlerinin ardından Turgut’un cenazesi Van’da defnedilecek.

 

İşkence fotoğraflandı

Şiban ve Turgut’un helikopterden atılması olayı, 17 Eylül’de Şiban’ın hastanede çekilmiş ve gözleri kan çanağına dönen fotoğrafının basına düşmesinin ardından gündeme oturdu. Şiban’ın ardından ajansımızın ulaştığı ve 23 Eylül’de servis ettiği Turgut’un yoğun bakımda çekilen fotoğrafında, solunum cihazına bağlı olduğu, yüzünün kan ve morluklar içinde olduğu görüldü.

 

Özel hastane: yüksekten düşme

Şiban ve Turgut’un, ilk götürüldükleri özel bir hastanede verilen darp raporuna ulaşıldı. 17 Eylül’de ajansımızın ulaştığı Turgut’a dair hazırlanan raporda, “İsimsiz hasta yüksekten düşme sebebiyle getirildi. Entübe hasta” notu yer aldı. Hastanenin bu notu, Şiban ve Turgut’un “helikopterden atıldıkları” iddiasını güçlendirdi.

 

Epikriz raporu: helikopterden düşme

Ajansımızın 20 Eylül’de ulaştığı Osman Şiban’ın Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin epikriz raporunda, Şiban’ın “Helikopterden düşme sonrası yaralanma” şikayetiyle hastaneye getirildiği ortaya çıktı. Raporun devamında, “...hasta olay günü acil uzmanınca helikopterden düşme sonrası yaralanma sonrası acile getirildiği belirtilerek yerinde ekonsultasyon (tanı konulmak) istenmiştir. Hasta acilde görülmüştür” ifadelerine yer verildi. Raporla, “Helikopterden atıldılar” iddiası da doğrulanmış oldu.

 

Valilik: kayalıktan düştü

Turgut ve Şiban’ın helikopterden atılmalarının hastane raporuyla kanıtlanmasının ardından Van Valiliği’nden açıklama geldi. Valilik, Çatak ilçesinde "Yıldırım-10 Norduz" operasyonuna çıkan askerler tarafından Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesine bağlı Çığlıca köyünün Yoğurtlu mezrasında gözaltına alınan Servet Turgut hakkında  "dur" ihtarına uymayarak kaçmaya çalıştığı esnada kayalık alanda düştüğü ve yaralandığını ileri sürdü.

 

Bölgede kayalık yok

Görgü tanıklarından Cengiz Şiban ise Turgut ve Şiban'ın sağlıklı bir şekilde gözaltına alınarak helikoptere bindirildiğini söyledi. Görgü tanıkları, Turgut'un saman çuvallarının yanında olduğu sırada gözaltına alındığını kaydetti.

Görgü tanıklarının ardından ajansımız, valiliğin “kayalık” dediği alanı görüntüledi. Söz konusu alanda hiçbir kayanın olmadığı ve sadece samanlık olduğu görüldü.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler