HDP, özel harekât polisi tarafından öldürülen esnafın ailesini ziyaret etti

HDP Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Antakya’da polis memuru Sergen Özkancan’ın silahından çıkan kurşunlarla hayatını kaybeden Mustafa Şahin’in eşini ve ailesini ziyaret etti. Hatimoğulları, davanın takipçisi olacaklarını ve aileyle dayanışma içinde olacaklarını belirtti.

HDP, özel harekât polisi tarafından öldürülen esnafın ailesini ziyaret etti

 

SiyasiHaber

Geçtiğimiz gün Antakya Kavaslı Mahallesi’nde yol verme tartışmasında araya girip kavgayı ayırmaya çalışan esnaf özel harekat polisinin silahlı saldırısına uğradı. Özel harekat polisi Sergen Özkanca'ın açtığı ateş sonucu esnaf Mustafa Şahin hayatını kaybetti, Mehmet Yıldızbaş ise ağır yaralanmıştı.

Halkların Demokratik Partisi Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, HDP İl Eş Başkanı Kerem Lanbat, Defne Belediyesi Meclis üyesi Mithat Miroğlu ve SYKP İl yönetimi,  Antakya’da polis memuru Sergen Özkancan’ın silahından çıkan kurşunlarla hayatını kaybeden Mustafa Şahin’in eşini ve ailesini ziyaret etti. Ziyarette konuşan Hatimoğulları, aile ye başsağlığı dileyerek bu olayda insan yaşamına kastedildiğini, bu davanın takipçileri olacağını ve aileye her türlü dayanışma içinde olacaklarını belirtti. Aile bu katliamın cezasız kalmaması gerektiğini adaletin yerini bulmasını istediklerini hukuki süreci takip edeceklerini ifade ettiler.

Olaya üzerine Tülay Hatimoğuları İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya 21.08.2020 tarihinde yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi. Soru önergesinde, "Özel Harekat Polisi Sergen Özkanca ile ilgili yasal işlem başlatıldı mı?",  Tekrarlı bir şekilde sürekli yaşanan polis şiddetinin önüne geçmek üzere çalışmalarınız olacak mıdır?, Polisin kendini “kanun” yerine koyması, kanun uygulayıcısı değil de kanun koyucu olarak görmesi nasıl açıklanabilir?, Son beş yılda kolluk kuvvetlerinin neden olduğu hak ihlalleri sayısı kaçtır?, Yıllar bazında darp, işkence, kötü muamele nedenleriyle hakkında şikâyet bulunan kaç kolluk kuvveti mensubu bulunmaktadır?” sorularını yöneltti.

Soru önergesinin tamamı için TIKLAYIN

 

Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez: Davanın her aşamasında bulunacağız

Hayat Barosu Başkanı Erkem Dönmez aileye başsağlığı dileyerek insan yaşamına kast eden bu olayda mağdurdan yana taraf olacaklarını ve davanın her aşamasında bulunacaklarını ifade etti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler