HDP Milletvekili Hatimoğulları, Libya'da alıkoyulduktan sonra Türkiye'ye dönen vatandaşları ziyaret etti

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Libya'da Hafter güçlerince gözaltına alınan ve tutsak geçirdikleri bir yılın ardından Türkiye'ye dönen Mehmet Demir ve Volkan Altınok'u ziyaret etti

HDP Milletvekili Hatimoğulları, Libya'da alıkoyulduktan sonra Türkiye'ye dönen vatandaşları ziyaret etti

10 Nisan 2019 tarihinde çalıştıkları Libya’da, Hafter güçlerince gözaltına alınan Mehmet Demir ve Volkan Altınok bir yılı aşkın sürenin ardından Türkiye’ye yaşadıkları Samandağ ilçesine dönüş yapabilmişlerdir. Cevaplanması istemi ile Dışişleri Bakanlığına önerge vererek ve ailesinin katılımı ile Mecliste yapılan basın açıklaması ile konuyu Meclise taşıyan HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, bugün Demir ve Altınok ailelerini evlerinde ziyaret etti.

 

Hatimoğulları'nın verdiği soru önergesi şu şekilde:

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

 

Aşağıdaki sorularımın, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından Anayasa’nın 98. ve TBMM İçtüzüğü’nün 96 ile 99. maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 16.07.2019

 

Tulay HATIMOĞULLARI ORUÇ  

HDP Adana Milletvekili

 

Libya'da  Trablus kentine yaklaşık 30 km uzaklıkta olan  Kasr Bin Gaşir’de bir lokantada çalışan Mehmet Demir ve kayınbiraderi Volkan Altınok, Libya Ulusal Ordu güçlerince alıkonulmuştur. Mehmet Demir ve Volkan Altınok’tan 10 Nisan 2019 tarihinden beri haber alınamamaktadır. Eşi Mehmet Demir ile en son 9 Nisan’da telefonla görüşen Pınar Demir, "Ertesi gün eşim beni aramadı, ben aradım ama ulaşamadım, telefonu kapalıydı. Akşam kardeşlerine haber verdim, onlar da Libya'daki tanıdıklarını aradılar ve o zaman lokantadan alındıklarını öğrendik. Eşimin ortağını aradık Libyalı o da, bize 'burada savaş var, kimlerin aldığını bilmiyorum, birkaç gün sorgulanıp bırakılırlar' dedi ama 3 aydır haber alamıyoruz.”

Ailelerinin üç ayı aşkın zamandır iletişim kuramadığı Mehmet Demir ve Volkan Altınok için Türkiye Dışişleri Bakanlığı ve Trablus Büyükelçiliği girişimleri tarafımızca takip edilmiştir. Ayrıca TBMM Dışişleri Komisyonu’na da konu taşınmıştır. En son aldığımız bilgi; Hafter güçlerince gözaltına alınan Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un, Trablus’tan Bingazi’ye  götürüldükleri yönündedir. Konu ile ilgili Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un ailerinin girişimleri ile BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği’ne de dosyaları iletilmiştir. Aileler zaman geçtikçe umutuzluğa kapılmakta, perişan bir şekilde olumlu bir sonucun alınacağı günü beklemektedir.

Bu Gerekçeyle;

1. Libya’da yaklaşık 3 ay önce Libya Ulusal Ordusu güçlerince alıkonulan Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un akıbetini öğrenmek, serbest bırakılmalarını ve güvenli bir şekilde Türkiye’ye dönmelerini sağlamak üzere şimdiye kadar Bakanlığınızca atılan adımlar nelerdir? Çalışmalarınız hangi aşamadadır?

2. Libya Ulusal Ordusu güçlerinin 29 Haziran 2019’da kaçırdığı 6 Türkiye vatandaşı Dışişleri Bakanlığı’nın girişimleri ile iki gün içinde serbest bırakılmıştır. Ancak Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un üç ayı aşkın süredir nerede ve nasıl olduklarına ilişkin henüz sağlıklı bir bilgiye ulaşılamamış, olumlu bir sonuç alınamamıştır. Bunun nedeni nedir?

3. 3 ayı aşkın süredir Mehmet Demir ve Volkan Altınok’tan haber alamayan, iletişim kuramayan ailelerin endişeli bekleyişleri sürüyor. Aileler  ile Mehmet Demir ve Volkan Altınok’un durumları ile ilgili sağlıklı bir iletişim tarafınızca kurulmakta mıdır, atılan adımlar paylaşılmakta mıdır?

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler