HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı’na dava

Sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik askeri operasyona karşı çıktığı için tutuklanan HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş hakkında "örgüt propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" iddialarıyla dava açıldı.

HDP İskenderun İlçe Eşbaşkanı’na dava

Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik 9 Ekim 2019’da "Barış Pınarı Harekatı" adı altında başlattığı askeri operasyona sosyal medya hesabından karşı çıkan paylaşımlarda bulunduğu için 12 Ekim’de gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İskenderun İlçe Eşbaşkanı Hülya Ateş, aynı gün  çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nce "örgüt üyesi olmak" iddiasıyla tutuklandı.
 
Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma tamamlanan HDP İlçe Eşbaşkanı hakkında "örgüt propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" iddialarıyla iddianame hazırladı. 

Hatay 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin iddianameyi kabulü ile dava açılarak 16 Ocak 2020'ye duruşma günü verildi.
  
Yaklaşık 3 aydır "örgüt üyesi olduğu" suçlaması ile tutuklu bulunan HDP İlçe Eşbaşkanı Ateş’e yöneltilen suçlama, hakkında hazırlanan iddianamede "örgüt propagandası yapmak" ve "halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme" olarak değişti.
 
Savcı, Ateş'in sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı savaş karşıtı paylaşımları “suç” olarak değerlendirdi. 
 
Ateş'e yönelttiği suçlamalara dair "#SavaşaKarşıRojavayaSesVer" hashtagını paylaşmasını da delil olarak gösteren savcılık,  "Terör örgütünün cebir, şiddet, tehdit içeren eylemlerini savunma gücü olarak nitelendirmek suretiyle meşrulaştırmaya çalıştığı "değerlendirmesinde bulundu:

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler