Hatay Baro Başkanı Dönmez: Artık Eyleme geçme zamanı

Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez kadına yönelik şiddette, çocuk istismarında, çevrenin tahribatında, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasında, haksız tutuklamalarda, işkence davalarında baroların var olmasından rahatsızlık duyan iktidarın baroları devreden çıkarmaya çalıştığını söyledi.

Hatay Baro Başkanı Dönmez: Artık Eyleme geçme zamanı

SiyasiHaber

Barolar Birliği Başkanı Metin Feyizoğlu’nun sessizliğine rağmen barolar Ankara’ya yürüme kararı aldılar. Bugün saat 10.00’dan itibaren yaklaşık 50 baro Ankara’ya doğru yürüyüşe başladı. Hatay Baro Başkanı Ekrem Dönmez ile yapmış oldukları yürüyüşü konuştuk.

Dönmez, kısa bir süre önce kimi AKP il başkanlarının, kimi bakanların “siyasete müdahale ettikleri”, “kendilerine ait olmayan işlere burunlarını soktukları” gibi gerekçelerle barolarla ilgili düzenleme yapmak gerektiğini ifade etmeye başladıklarını ve bunun ardından barolarla ilgili düzenleme hazırlıklarının gündeme geldiğini ifade etti.

Baroların yönetim organları için, seçilmiş kurulları için nispi temsil sisteminin getirilmeye çalışıldığını, delege sistemi değiştirilerek İstanbul, Ankara ve İzmir’in sayısına uygun olarak seçilen delege sayısının iyice azaltılmasının planlandığını belirten Hatay Baro Başkanı Dönmez, sayıca küçük baroların büyük barolarla eşitlenmeye çalışıldığını ifade etti. Düzenlemedeki bir diğer hususun ise baro üyeliğinin keyfi hale, ihtiyari hale getirilmeye çalışılması olduğunu söyleyen Küçük, böylelikle baroları bitkisel hayata sokmak, nefes alamaz hale getirmek istiyorlar dedi.

Yıllardır avukatların sorunları olduğunu söylediklerini, avukatlık kanununun değiştirilmesi gerektiğini ifade ettiklerini belirten Dönmez, düzenlemeleri birlikte yapalım dedikleri halde hiçbir olumlu gelişme olmadığını ifade etti.

Baroların halkın savunma işlevini yaptıklarını, en önemli işlevlerinin bu olduğunu ifade eden Dönmez, kadına yönelik şiddette, çocuk istismarında, çevrenin tahribatında, ifade özgürlüğünün kısıtlanmasında, haksız tutuklamalarda, işkence davalarında baroların mücadele verdiğini, bu nedenle iktidarın baroları devreden çıkarmaya çalıştığını belirtti. Hukukun üstünlüğü adına canla başla mücadele eden baroların susturulmaya çalışıldığını belirten Hatay Baro Başkanı, “hedeflerinde baroları çökertme var, siyasal iktidar baroları çökerterek keyfince davranabileceği bir alan yaratmaya çalışıyor” dedi.

Bugüne kadar siyasal iktidar ile diyalog kurmaya denediklerini, bunun dikkate alınmadığını ifade eden Dönmez “artık eyleme geçmez zamanı geldi”, Türkiye’nin 50 ilinden Ankara’ya bu nedenle yürüyoruz açıklamasını yaptı.

Gelinen noktada artık sorunun sadece avukatların sorunu olmadığını bütün yurttaşların sorunu haline geldiğini belirten Dönmez, Barolar Birliği Başkanı Metin Feyizoğlu’nun yürüyüşle ilgili tutumuna dair sorumuza ise, “Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu ne düşündüğünü açıklamıyor, biz de merak ediyoruz” cevabını verdi.  

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler