Hatay Arsuz’da madene geçit yok! ÇED toplantısı ertelendi

Hatay’ın Arsuz İlçesi’ne bağlı Hüyük Mahallesi’nde bölgede krom madeni arama faaliyetleri için yapılmak istenen ÇED toplantısı, bölge halkının direnişiyle karşılaştı. Hatay Valiliği ÇED toplantısının ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

Hatay Arsuz’da madene geçit yok! ÇED toplantısı ertelendi

Hatay Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, köylere gönderdiği 30 Eylül tarihli resmi yazıda 12 Ekim tarihinde Arsuz ilçesine bağlı Hüyük Mahallesinde Krommer Madenciliğin krom madeni projesiyle ilgili Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı yapılacağını duyurdu. Bu belgenin ardından ÇED toplantısının yapılacağı Belen Hüyük Mahallesi’nde bu sabah Hatay’ın dört bir yanından yurttaşlar ‘Maden’e Hayır’ demek için buluştu.

Toplantının yapılacağı Höyük Köyüne gitmek isteyen yurttaşların yolları jandarmalar tarafından kesilerek köye girişlere izin verilmezken, Hatay Valiliği, ÇED toplantısının ileri bir tarihe ertelendiğini açıkladı.

Tüm engellemelere rağmen, Hüyük’te toplanabilen aralarında Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İl Yöneticisi Belgin Ayrancı, Halkların Demokratik Partisi İl Eş Başkanı Hülya Ateş, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Toplumsal Özgürlük Partisi, Halkevleri, Gezgin Kolektifi yöneticileri ile Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven ve Hüyük Mahalle Muhtarı Rıdvan Ani’nin de bulunduğu bölge halkı, maden projelerine geçit vermeyeceklerini ve sürecin takipçisi olacaklarını ifade etti.

 

TİP Milletvekili Barış Atay: Doğamızın, evimizin talanına izin vermeyeceğiz!

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hatay Miletvekili Barış Atay, “Buralar sizin bahçemiz, bostanınız, meranız, suyunuz, toprağınız, sizin evleriniz. Siz evlerinize sahip çıktınız bunun için hepinize teşekkür ediyorum. Bu ülkede bitmeyen rant hırsı, talan, zulüm, ötekileştirme varsa, herkes bilsin ki bu ülkede bitmeyecek bir direniş te vardır ve o direniş hep var olacaktır. Sosyal medya üzerinden kesinleşmemiş bilgilerle bizleri linç etmeye, ötekileştirmeye çalışanlar, bu yangında, bu rant üstünde devletin ihmali yada müsebbiyetinin üstünü örtmeye çalışanlara söylüyoruz:  bunu yapan her kimse fark etmeksizin suçluları bulmak yakalamak bizim değil, sizin göreviniz. Biz doğamızı, evimizi, yaşamımızı sizin elinizde talan edilmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

Arsuz Belediye Başkanı Asaf Güven  de yaptığı konuşmada “Bu gün burada bu şekilde oluşan birlik beraberlik beni çok mutlu etti. Bu doğa katliamına, maden adı altında yapılacak talana hep birlikte karşı durduk. Arsuz Belediye Başkanı olarak yasal her imkanı kullanmaya çalıştım. Doğamızı korumaya kararlıyız. Bu madeni belediye ve halk el ele yaptırmayacağız” dedi. 

 

SYKP Hatay İl Yöneticisi Belgin Ayrancı: Ne madene,  ne de bizleri yerimizden yurdumuzdan etmeye çalışan sermayeye geçit vereceğiz!

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) İl Yöneticisi Belgin Ayrancı, Madene karşı birleşik mücadeleye dikkat çekerek, “Yaşam alanlarımıza sahip çıkmak adına gösterdiğimiz bu irade, Türkiye’nin dört bir tarafında yükselen doğayı, yaşam alanlarını sahiplenme iradesinin bir parçası. Geri dönüşü yok, bizler burada doğa için, yaşam alanlarımız için tek yürek, yan yana, dayanışma ruhuyla kenetlendikçe ne maden şirketlerine, ne de bizleri yerimizden yurdumuzdan etme hesapları yapan sermayeye  izin vereceğiz” dedi.

Hüyük Mahalle  Muhtarı Rıdvan Dural, “Burada doğaya zarar verecek hiçbir çalışma yaptırmayacağız. Süreci takip ederek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim. Varlığınız bize güç veriyor” ifadelerini kullanırken Hüyük köyü halkını temsilen konuşan Toprak Doğa Parlar da,  “Duyarlılığınız takdire şayan. Burada olmanız, desteğiniz bize güç verdi. Mahallemizde köyümüzde 15 yıl çalışma yürütecek bir maden sahası açılacaktır. Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Yapılacak olan toplantı güçlü duruşumuzla ileri bir tarihe ertelendi. Bu sürecin takipçisi olacağız ve doğamızı koruyacağız” diye konuştu.

arsuz4

arsuz3

arsuz2

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler