Hareket halindeki araçları kablosuz şarj edebilen teknoloji keşfedildi

Stanford Üniversitesi’nde çalışan mühendisler hareket halindeki araba, robot ve dronelara elektrik enerjisi aktarmaya yarayan yeni bir metot geliştirdi. Böylece elektrikli araçların şarj edilmesi için durmasına gerek kalmayacak.

Hareket halindeki araçları kablosuz şarj edebilen teknoloji keşfedildi

 

Stanford Üniversitesi mühendisleri, elektriği kablosuz bir şekilde hareket hâlindeki nesnelere aktarabilmeye izin veren yeni bir metot geliştirdi. Bu metot sayesinde araçlar, robotlar ve drone'lar şarj edilebiliyor.

Webtekno'nun haberine göre, Stanford Üniversitesi'nden mühendisler, elektriği kablosuz bir şekilde birden çok cihaza göndermek için yeni bir metot gösterdi. Geliştirilen kablosuz elektrik aktarım sistemi, elektriği elektrikli arabalara, robotlara ve drone'lara hareket hâlindeyken gönderebiliyor.

Ekip, elektrikli arabaların yoldayken ya da robotlar fabrikadayken gücün aktarılabilmesi için teknolojinin ölçeklendirilmesi gerektiğini söyledi. Kablosuz güç aktarımının, uçuş hâlindeyken drone'lara da güç iletebilecek potansiyeli bulunuyor.

Shanhui Fan ve Sid Assanwaworrarit adlı araştırmacılar, geçmişte de objelerin hareket hâlindeyken şarj edilebileceğini göstermişti ancak bu teknoloji, laboratuvar ortamı dışındaki kullanımlarda oldukça verimsizdi. Ekip, gerçekleştirdikleri yeni araştırmanın arabaları ve robotları yeniden şarj etmede gerekli olan pratik ve verimli bir sistem için büyük bir adım olduğunu söyledi.

Shanhui Fan, hareket hâlindeki elektrikli arabaların şarj edilebilmesi için sistemin ölçeklendirilmesi gerektiğini ifade etti. Fan, ölçeklendirmenin teknolojinin önünde önemli sayılabilecek bir engel olduğuna da inanmadığını söyledi. Fan, bu teknolojinin robotları şarj etmede pratik olarak kullanılabileceğini de dile getirdi.

Kablosuz şarj teknolojisinin ilk önemli adımı, üç yıl önce araştırmacıların alıcının mesafesi değişse dahi elektriği aktarabilecek şarj cihazı geliştirme çalışmalarında atılmıştı. Bu önemli gelişme, mesafe değiştikçe sistemin çalışma frekansını ayarlamasına izin veren geri besleme direnciyle mümkün kılınmıştı. Bu teknolojinin olumsuz yanıysa sistemden geçen elektriğin %10’unu aktarabilmesiydi.

 

8kK1b8

Araştırmacıların geliştirdiği yeni teknolojiyse sistemden geçen elektriği % 92’ye kadar aktarabiliyor. Güç aktarım oranında yaşanan bu büyük değişimi mümkün kılan şey, orijinal kuvvetlendiriciyi daha verimli olan mod değiştirme kuvvetlendiricisiyle değiştirmek oldu.

Ekip, laboratuvar ortamında 10 W elektriği kablosuz olarak yaklaşık 1 metrelik mesafede aktarmayı başardı. Bir arabanın ihtiyaç duyduğu onlarca hatta yüzlerce kW elektrik için sistemi ölçeklendirmekse mümkün. Sistem, 112 km/saat hızda giden bir aracı 1,2 metrelik şarj bölgesinde yeterince hızlı şarj edebiliyor. Buradaki asıl sorun, aracın bataryasının bu gücü ne kadar hızlı bir şekilde emebileceği. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler