Haklarını arayan sağlık emekçilerine kınama cezası

Dokuz Eylül Üniversite Hastanesi sağlık emekçileri ek ödeme ve yaşanan sorunlara ilişkin yaptığı eylemlere Rektörlük kınama cezası verdi.

Haklarını arayan sağlık emekçilerine kınama cezası

COVID-19 pandemisi sürecinde yaşadıkları sorunlar, ek ödemelere ilişkin adaletsizlikler, döner sermaye kesintileri, idari izinler gibi konularda çeşitli hak arama mücadelesinde bulunan Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi çalışanlarına, Rektörlük kınama cezası verdi.

 

Bu kaosu oluşturan sizsiniz”

Kınama cezalarına tepkili gösteren sağlık emekçileri hakları için mücadeleye devam edeceklerini bildirdi. “Pandemide hakkını arayan sağlık emekçilerine ödül yerine ceza” diyerek cezalara tepki gösteren Genel Sağlık-İş Sendikası İzmir Şube Başkanı Tarık Doğan, “Hem sağlık çalışanına hakkını vermeyeceksiniz hem bunun sebeplerini açıklamayacaksınız, hem sağlık çalışanları işlerini aksatmasın diyecek hem de hakkının aramanın yolunu görüşmeyerek bir sonraki adıma taşımalarına sebep olacaksınız. Bu kaosu oluşturan sizsiniz. Sonra da mesai saatinde yerinizde yoktunuz ve pandemi vardı mesafeye uymadınız bahanesiyle sağlık emekçisini cezalandıracaksınız” dedi.

 

‘İzinli olan sendika temsilcisine, mesai saatinde yerinde bulunmadınız yazısı' 

İzinli olmasına rağmen sendika temsilcisine de yazı yollandığını belirten Doğan, “Partili milletvekilleri ile Balçova Belediyesi’nin önünde yaptığınız karşı eylem mesai saati dışında mıydı? Mesafe kurallarına uydunuz mu?', Siz sağlık emekçilerine 5 dakika yapacağınız açıklamadan kaçınıp yarım saat belediyenin önünde açıklama yapmanızı nasıl değerlendiriyorsunuz? Soruşturmaları açtınız peki savunmaları hiç mi okumadınız? O gün izinli olan sendika temsilcisine bile mesai saatinde yerinde bulunmadınız' diye yazı göndermenize rağmen bu durumu savunmasında belirten temsilciye ceza verdiniz. Bu çelişkiyi nasıl açıklıyorsunuz?” diye sordu. Tarık Doğan yasal yollara başvuracaklarını belirterek, hakları için mücadele edeceklerinin vurgusunu yaptı.

(Evrensel)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler