Gözaltılara karşı gençlik örgütlerinden ortak açıklama: Birleşik mücadeleyi büyüteceğiz

15 Ekim günü Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) gencin gözaltına alınmasının ardından Ankara'da bulunan gençlik örgütleri ortak bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamada "Birleşik mücadeleyi büyüteceğiz" söylemi öne çıktı

Gözaltılara karşı gençlik örgütlerinden ortak açıklama: Birleşik mücadeleyi büyüteceğiz

SGDF üyelerinin gözaltına alınmasıyla birleşik mücadelenin hedef alındığını belirten gençlik örgütleri, “Bu operasyonlara örgütlü, birleşik mücadeleyi daha da büyüterek cevap vereceğiz” açıklaması yaptı. 

Ankara’da bulunan gençlik örgütleri, Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu (SGDF) üyelerine yönelik 15 Ekim’de yapılan operasyona tepki göstermek amacıyla Halkların Demokratik Partisi (HDP) Ankara İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. “Gözaltılar derhal serbest bırakılsın” yazılı pankartın asıldığı toplantıda, gençlik örgütleri adına Nevroz Gülen açıklama yaptı.
 
Gülen, gençliğe yönelik baskı ve sindirme politikalarının devam ettiğini belirterek, avukatların tüm girişimlerine rağmen Ankara Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan gençlerin gözaltı gerekçesinin öğrenilemediğini söyledi. 
 
"Hedef birleşik mücadele" 

Ankara’da polisin sürekli gençlik mücadelesini hedef aldığını ifade eden Gülen, “Gençliği sindirmek ve korkutmak için her türlü yolu denenmektedir. Daha önce de birçok arkadaşımız okuluna, evine giderken polis tarafından kaçırılmıştır. Onlarca arkadaşımıza polis tarafından ajanlık, muhbirlik, iş birliği dayatılmıştır. Ankara'da gençlik örgütlerinin düzenlediği her türlü eylem ve etkinlik, polis saldırısıyla engellenmeye çalışılmış, onlarca arkadaşımız defalarca gözaltına alınmıştır. SGDF’ye yönelik gerçekleştirilen bu operasyon, gençliğin örgütlü mücadelesini hedef almaktadır. Ankara polisi, bu operasyonla gençliğin birleşik mücadelesini engelleme niyetindedir. Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz, Ankara’da yıllardır birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşlarımız. Polisin hedefi bu birleşik mücadeledir” diye konuştu
 
"İktidar korkuyor" 

İktidarın mücadele edenlerden korktuğunu belirten Gülen, “İktidar, faşist politikalarını sürdürmek için, adaletsizliklere karşı çıkan, işçilerin emekçilerin hakkını savunan, üniversitelerde özgürlük mücadelesini büyüten, kadın cinayetlerine karşı ses çıkaran herkesi korkutmaya çalışmaktadır. Bizler biliyoruz ki bu baskı, sindirme ve korkutma politikalarının kaynağı iktidarın yaşadığı bu korkudur. Bizler her türlü gözaltı, tutuklama, işkence, kaçırma, ajanlaştırma uygulamalarına karşı bir kez bile geri adım atmayanlarız” ifadelerini kullandı.
 
"Gözaltılarla sindiremezsiniz" 

Gözaltına alınan arkadaşlarının derhal serbest bırakılmasını isteyen Gülen, “Bizler Ankara’daki gençlik örgütleri olarak, SGDF’li yoldaşlarımızın yanındayız. Bu operasyonlara örgütlü, birleşik mücadeleyi daha da büyüterek cevap vereceğiz. Devrimcileri gözaltılarla sindiremezsiniz, kaybedeceksiniz” şeklinde konuştu.

 

Basın açıklamasının tam metni ise şöyle:

 

SGDF YALNIZ DEĞİLDİR! GÖZALTILAR SERBEST BIRAKILSIN!

Ankara polisi, gençliğe yönelik baskı ve sindirme çabalarına devam ediyor. 15 Ekim gecesi Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu üyesi ve Dil Tarih Coğrafya Fakültesi öğrencisi 2 arkadaşımız gözaltına alındı. 

Ankara polisinin yürüttüğü operasyonda Yücel Yavuz İstanbul otogarında gözaltına alınırken, Devrim Taylan Eryılmaz Sakarya’da bir alışveriş merkezinde çalıştığı sırada, kimlik göstermeyen kişiler tarafından zorla bir arabaya konularak kaçırıldı. Arkadaşlarımızın Ankara Emniyeti’nde gözaltında olduklarını öğrendik. Ancak avukatlarımızın tüm girişimlerine rağmen, gözaltı gerekçesi veya dosya içeriğiyle ilgili herhangi bir bilgi edinemedik. Gözaltı gerekçesi bile belli olmayan bu operasyonun keyfi olduğu açıktır.

Ankara’da polis özel olarak gençlik mücadelesini hedef almakta, gençliği sindirmek ve korkutmak için her türlü yolu denemektedir. Daha önce de birçok arkadaşımız okuluna, evine giderken polis tarafından kaçırılmıştır. Onlarca arkadaşımıza polis tarafından ajanlık, muhbirlik, iş birliği dayatılmıştır. Ankara'da gençlik örgütlerinin düzenlediği her türlü eylem ve etkinlik polis saldırısıyla engellenmeye çalışılmış, onlarca arkadaşımız defalarca gözaltına alınmıştır. 

SGDF’ye yönelik gerçekleştirilen bu operasyon, gençliğin örgütlü mücadelesini hedef almaktadır. Ankara polisi, bu operasyonla gençliğin birleşik mücadelesini engelleme niyetindedir. Yücel Yavuz ve Devrim Taylan Eryılmaz, Ankara’da yıllardır birlikte mücadele ettiğimiz arkadaşlarımız. Polisin hedefi bu birleşik mücadeledir. 

Gözaltına alınan arkadaşlarımızın ev adresleri bellidir ancak polis gözaltı ve tutuklamalar yoluyla gençliği sindirmeyi, korku dalgası yaratmayı hedeflediği için bu yöntemi bilerek seçmiştir. Bu politikalarla gençlik kriminalize edilmeye çalışılmaktadır.

Yücel ve Devrim, Kredi Yurtlar Kurumu’nun keyfi burs ve kredi kesintilerine karşı sokağa çıktığı için, Soma, Madımak, Suruç, 10 Ekim katliamlarının anmalarına katıldığı için, faşist saldırılara karşı üniversitelerine sahip çıktığı için gözaltındadır.

İktidar, faşist politikalarını sürdürmek için, adaletsizliklere karşı çıkan, işçilerin emekçilerin hakkını savunan, üniversitelerde özgürlük mücadelesini büyüten, kadın cinayetlerine karşı ses çıkaran herkesi korkutmaya çalışmaktadır. 

İktidar hiçbir koşulda mücadeleyi bırakmayan, her türlü faşist uygulamaya karşı dirençle örgütlü mücadeleyi büyüten bizlerden korkuyor. Bizler biliyoruz ki bu baskı, sindirme ve korkutma politikalarının kaynağı iktidarın yaşadığı bu korkudur. 

Açık açık ifade etmek istiyoruz. Bizler Soma’da katledilen 301 madencinin hesabını sormak için 6 yıldır patronların ensesinde olanlarız. Bizler Suruç’ta katlederek bitiremediğiniz 33’leriz. Bizler Ankara’da bombalarla sindiremedikleriniziz. Bizler Ankara’yı sokak sokak gezerek adalet mücadelesini büyütenleriz. Bizler sırtını sıvazlayıp karşımıza çıkardığınız faşist çetelerin tüm saldırılarına rağmen her koşulda üniversiteyi savunanlarız. Bizler her türlü gözaltı, tutuklama, işkence, kaçırma, ajanlaştırma uygulamalarına karşı bir kez bile geri adım atmayanlarız. 

Korkuyorsunuz, bu yüzden neredeyse haftada bir devrimcilerin evini basıyor, devrimcileri kaçırmaya çalışıyorsunuz. Korkuyorsunuz çünkü her koşulda mücadeleyi büyütüyoruz. Korkuyorsunuz çünkü olanca gücünüze rağmen kaybediyorsunuz.

Bugüne kadar onlarca kez gözaltına aldınız, tutukladınız birimiz bile geri adım atmadık. Aylardır Ankara’da mücadele eden neredeyse herkese ajanlık dayatıyorsunuz, birimiz bile karşınızda diz çökmedik. Suruç’ta gençliğin mücadelesini bitirmeye çalıştınız, işte buradayız bitmedik. 

Bizler Ankara’daki gençlik örgütleri olarak SGDF’li yoldaşlarımızın yanındayız. Bu operasyonlara örgütlü, birleşik mücadeleyi daha da büyüterek cevap vereceğiz. Bütün baskı ve korku operasyonlarına karşı bir kez daha söylüyoruz, korkmuyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da her koşulda mücadeleyi büyütmeye devam edeceğiz. Devrimcileri gözaltılarla sindiremezsiniz, kaybedeceksiniz.

SGDF Yalnız Değildir, Gözaltılar Serbest Bırakılsın!

 

GENÇLİK ÖRGÜTLERİ

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler