Fransa ve Norveç'ten Rojava'ya üst düzey ziyaret

IŞİD’e karşı mücadelede hayatlarını kaybedenlerin bulunduğu mezarlığı ziyaret eden Fransız heyeti daha sonra bölgeyi gezerek, Kobani ve bölge gidişatı hakkında bilgi aldı.

Fransa ve Norveç'ten Rojava'ya üst düzey ziyaret

Fransa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Marielle de Sarnez, Rojava’nın Kobani kentini, Norveç Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Christine Netland ise Eyn İsa’yı ziyaret etti.

Fransa Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı Marielle de Sarnez ve bir grup parlamenter Rojava’nın Kobani kentini ziyaret ederek burdaki yetkililer ile görüştü.

Basnews'teki habere göre, Marielle de Sarnez, basına verdiği demeçte “Buraya gelişimizin amacı bölgeyi resmi olarak tanımaktır. Aynı zaman IŞİD terörüne karşı savaşan savaşçıları görmektir. Fransa şimdiye kadar Suriye Demokratik Güçleri'nin yanında durdu ve bundan sonra da yanında duracaktır. Fransa bölgenin yeniden yapılanmasına destek verecektir” dedi.

IŞİD’e karşı mücadelede hayatlarını kaybedenlerin yer aldığı mezarlığı ziyaret eden Sarnez daha sonra bölgeyi gezerek, Kobani ve bölge gidişatı hakkında bilgi aldı.

Mezarlık ziyaretinde Marnez "Özgürlükleri için canlarını feda eden şehitlerin yakınlarının önünde saygıyla eğiliyorum. Buraya terör örgütü IŞİD'le savaşta canlarını feda eden binlerce kadın ve erkek savaşçının anısı önünde saygıyla eğilmek için geldim” ifadelerini kullandı.

Norveç'ten Eyn İsa ziyareti

Norveç Dışişleri Bakanlığı temsilcisi Christine Netland, Eyn Îsa’da bulunan Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetim Merkezi’ni ziyaret etti. Netland, Özerk Yönetim Dış İlişkiler Dairesi Eşbaşkanı Abdulkerîm Umer tarafından karşılandı. Dış ilişkiler yetkilileri, basına kapalı bir şekilde 2 saat süren bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantının ardından basına açıklama yapan Netland, “Bu bölgede aranızda bulunmaktan onur duyuyorum” dedi. Toplantıda bölgedeki insani durumu ele aldıklarını söyleyen Netland, “Norveç, Kuzey ve Doğu Suriye Özerk Yönetiminin göçmenlere değerli bir desteğe değer vermektedir. Göçmenlere iyi destek sunulmaktadır” dedi.

Toplantıda birçok konu üzerinde değerlendirmelerde bulunduklarını söyleyen Netland, “Özerk Yönetim’in mektubunu Norveç hükümetine ulaştıracağız. Norveç hükümeti ve Özerk Yönetim arasında iyi ilişkilerin kurulacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler