Fındıklı’da halk HES projesinin ÇED toplantısını bastı

Fındıklı’da halk HES projesinin ÇED toplantısını bastı

Rize’nin Fındıklı İlçesi Çağlayan Vadisi’nde yapımı planlanan Taşdibi HES projesi için Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) toplantısı, protestolar ve tepkiler nedeniyle iptal edildi. Kadınların tepkisinin ön planda olduğu eylemde elinde sopayla kalabalığın önünde yürüyen 82 yaşındaki Memnune İmamoğlu, toplantı için gelenlere, “Bizden bir kaşık su alamazlar. Yaralı ayı gibiyiz, her an saldırabiliriz” diye seslendi.

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu öncülüğünde ilçe meydanında toplanan yaklaşık 300 kişi, ‘Ülkemize, ekmeğimize, suyumuza, kültürümüze ve onurumuza sahip çıkıyoruz’ pankartı açtı, tulum eşliğinde Taşdibi HES projesi için Halkın Çevresel Etki Değerlendirme sürecine katılımı toplantısının yapılacağı Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü önüne yürüdü. DHA’nın haberine göre, HDP İstanbul Milletvekili Beyza Üstün’ün de destek verdiği protesto eyleminde, kalabalığın önünde elinde sopasıyla yer alan 82 yaşındaki Memnune İmamoğlu ve 69 yaşındaki Fatma Hektaş el ele yürüdü.

“Yaralı ayı gibiyiz, her an saldırabiliriz”

Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü önünde polis ekipleri yöre sakinlerini durdurdu. Kalabalığa seslenen Memnune İmamoğlu, derelerini savunmak için burada olduklarını belirterek, “Bizden bir kaşık su alamazlar. Canımızı ortaya koyduk. Bize kimse dokunmasın. Yaralı ayı gibiyiz, her an saldırabiliriz” dedi; “Aman göreyim sizi, mücadele etmeye devam edin. Polis de bize destek versin” çağrısında bulundu.

“Bizi bilgilendirmeye gelmişler ama bizden iyi bilemezler”

Fındıklı Derelerini Koruma Platformu Sözcüsü Hüseyin Acar da, 8 yıldır mücadele ederek vadiye bir kazma dahi vurdurmadıklarını hatırlattı, “Hala anlamadılar, görmediler ve duymadılar. Biz bunlara gereken dersi şimdiye kadar verdiğimiz gibi bundan sonrada vereceğiz. Bizi sözde bilgilendirmeye geldiler. Kimi bilgilendiriyorlar? Burada yaşayan bizleriz. Bizi bilgilendirmeye gelmişler ama bizden iyi bilemezler” dedi. Acar, daha sonra 5 arkadaşı ile toplantının yapılacağı salona çıktı.

Sert tartışmalar yaşandı, toplantıyı terk ettiler

Salonda ÇED firması yetkilileri ile polis dışında kimseyi bulamayan Fındıklı Koruma Platformu üyeleri toplantının yapılamayacağına dair tutanak tutmak istedi. Bu sırada salona gelen ve toplantıyı yönetecek olan Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri, “Halkı bilgilendirmek için buradayız” diye seslendi. Heyetle kendilerine tepki gösteren grup arasında sert tartışmalar yaşandı. Polis ekiplerinin araya girmesiyle tartışma daha da büyüdü. Bunun üzerine Fındıklı Koruma Platformu üyeleri salonu terk ederek toplantıyı protesto etti.

HDP İstanbul Milletvekili Beyaz Üstün konuşmasını gözyaşları içerisinde tamamladı

Bina dışında bekleyen gruba seslenen HDP İstanbul Milletvekili Beyaz Üstün, ülkede zor günler yaşandığına dikkat çekerek, “Vadilere HES’ler ve madenlerle girmeye devam ediyorlar. Yeşil yola karşı mücadele veriliyor. Onlar yılmıyor. Lice’de ormanları yakıyorlar, derelerimizi alıyorlar, yayla yollarımıza giriyorlar. Hepsinde canlarımız yanıyor. Suruç’ta sadece barış için giden pırıl pırıl arkadaşlarımızı da öldürdüklerinde de canımız yandı. Hep beraber onlara karşı duracağız, durmaya devam edeceğiz” diyerek konuşmasını gözyaşları içinde tamamladı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler