Financal Times: AB Göçmen akışının durması için Erdoğan’a taviz veriyor

Financal Times: AB Göçmen akışının durması için Erdoğan’a taviz veriyor

Britanya’nın köklü gazetelerinden Financial Times, Avrupa Birliği’nin (AB) Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı, sığınmacıların Avrupa’ya geçişini durdurması için ikna etmeye çalışacağını yazdı.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Financial Times, göç krizinin çözümüne odaklanan Avrupa’nın, Erdoğan’a eleştirilerini yumuşatmaya başladığını da yazdı.

Haberde özetle şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Brüksel’deki görüşmelerde üst düzey AB yetkilileri Erdoğan’dan, kapsamlı bir göç eylem planını kabul etmesini isteyecek. Plan, sınır kontrollerini sıkılaştırmayı, büyük iltica başvurusu merkezleri açmayı ve hatta muhtemelen 2 milyon Suriyeli’ye Türkiye’de çalışma hakkı vermeyi içeriyor.

Göçmen krizinin patlak vermesinden bu yana AB, Erdoğan’ı baştan çıkartmanın yollarını bulmak için mücadele verdi. Ocak ayından bu yana AB’ye girme girişiminde bulunan 350 bin kişiden sadece 50 bini Türkiye sınırında durduruldu.”

“Hiç sevmediğimiz hükümeti kucaklıyoruz”

Haberde şu yorumlara yer verildi: “AB, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı, ‘250 milyon avroluk fazladan AB fonu, Türkler için vize serbestliğine ivme kazandıracak siyasi hız, mültecilerin yeniden yerleştirilmesi için yeni bir teklif’le ikna etmeye çalışacak. Göçmen krizine yoğun bir şekilde odaklanan Avrupa, Erdoğan’ın otokrat yönetimi, yargının bağımsızlığı ve basın özgürlüğüyle ilgili korkularına dair eleştirilerini yumuşatmaya da başladı.”

Gazete konuyla ilgili, isim vermeden AB’den bir diplomatın görüşlerine de yer verdi: “Üst düzey bir Avrupalı diplomat, ‘Gerçekten hiç sevmediğimiz bir hükümeti kucaklıyoruz’ dedi ve ekledi: ‘Bu göçmen akışını düşürmemiz gerekiyor. Bu, reel politik haline geldi. İç politikayla ilgili kaygılarımızı bir kenara bırakıyoruz.’“

Etiketler: Erdoğan, ft

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler