Fahrettin Koca'nın özrü kabahatinden beter

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı semptom göstermeyen vakaları tabloya yazmıyoruz" açıklamasına gelen eleştirilere itiraf niteliğinde bir cevap verdi: Devletimiz halk sağlığı kadar ulusal çıkarları da korumakta

Fahrettin Koca'nın özrü kabahatinden beter

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, korona virüsü testi pozitif çıkan herkesin "hasta" olarak adlandırılmadığını söylemesi üzerine çıkan tartışmada yeni bir açıklamada bulundu.

Resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşım yapan Bakan Koca, "Bilelim ki, salgınla mücadele sürecinde, devletimiz, HALKININ SAĞLIĞI KADAR, ULUSAL ÇIKARLARINI DA korumaktadır. Çünkü salgın hayatın bütün alanlarını etkilemektedir. Mesuliyeti olmayan bazı kişilerin tenkitleri, fotoğrafın bir noktasına mercekle bakıp, leke aramaktan farksızdır" ifadelerini kullandı.


Kürkçü: Halk ulusla karşı karşıya konulduğunda daima sermaye alacaklı çıkar

HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Fahrettin Koca'nın açıklamalarına "Bakanın bu okkalı vecizesinin meali: “İcabında “ulus”un -yani devlet ve sermayenin- menfaati uğruna halk sağlığını sallamayabiliriz. Bizi bundan ötürü eleştirmek sorumsuzluktur.” Halk ulusla karşı karşıya konulduğunda daima sermaye alacaklı çıkar." sözleriyle tepki gösterdi

Ne olmuştu?

Her vakanın hasta olarak sayılmadığını belirten Koca, testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenlerin sayılmadığını ve bu kişilerin büyük çoğunluğu oluşturduğunu belirtmişti. 

Bunun üzerine birçok kesimden tepki gelmişti. Türk Tabipleri Birliği, "6 aydır bunu söylüyorduk. Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız" diye açıklama yapmıştı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler