Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nde: 85 milyar metreküp daha bulduk

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zonguldak'ta Fatih Sondaj Gemisi'nde incelemelerde bulundu. Gemide açıklama yapan Erdoğan, "85 milyar metreküp daha bulundu" dedi.

Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi'nde: 85 milyar metreküp daha bulduk

 

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni doğalgaz rezervlerine ilişkin Fatih Sondaj Gemisi’nde açıklama yapmak için Zonguldak’a gitti.

Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da helikopterle Zonguldak'a gitti.

Erdoğan'ı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, BOTAŞ Genel Müdürü Burhan Özcan karşıladı.

Erdoğan, Fatih Gemisi'nde Sondaj Yönetim Odası'nda çalışmaları yürüten personele seslenerek, Sakarya gaz sahasındaki sondaj faaliyetlerinin tamamlanması talimatını verdi.

Cumhurbaşkanı, bulunan rezervi 2023’te halkın kullanımın sunmanın amaçlandığını belirterek “Karadeniz’de keşfettiğimiz rezerv, ülkemizin bugüne kadarki en büyük hidrokarbon kaynağıdır” dedi.

Sondaj gemisinin 4 bin 445 metre derinliğe kadar ulaştığını aktaran Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Devamının da geleceğine inandığım bu keşiflerle inşallah ülkemizin doğal gazda dışarıya bağlılığı önemli ölçüde azalacaktır.”

 

Doğu Akdeniz mesajı

Cumhurbaşkanı, Doğu Akdeniz’e ilişkin şu mesajları da verdi: “Ülkemizin ve Kıbrıs halkının haklarını hiçe sayan hiçbir oldubittiye izin vermemeye kararlıyız. Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon kaynaklarını paylaşım mücadelesinden Türkiye’yi dışlama çabalarına rıza göstermeyerek yeni bir dönemin kapısını açtık. Bizim kimsenin hakkında, hukukunda özellikle de toprağında gözümüz yoktur. Karadeniz’de ve Akdeniz’de hidrokarbon kaynakları aramayı sürdüreceğiz. Doğu Akdeniz’de adil bir tutum takınmaz ise bu durum artık Avrupa Birliği’nin sonunun geldiğinin resmen ilanı olacaktır.”

 

İlk ‘müjde’ 320 milyar metreküptü

Erdoğan, 21 Ağustos’taki açıklamasında, Tuna-1 kuyusunda çalışan Fatih sondaj gemisinin 320 milyar metreküp doğalgaz rezervi bulduğunu açıklamıştı.

Fatih gemisi, söz konusu kuyudaki çalışmasına 20 Temmuz’da başlamıştı. Kuyudaki çalışma bugün son bulmuş oldu. Yeni rezervle birlikte, kuyuda bulunan toplam rezerv miktarı 405 milyar metreküpe yükseldi.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler