EMEP: Tüzel’in kararı ittifak hukukuna aykırı değildir

EMEP: Tüzel’in kararı ittifak hukukuna aykırı değildir

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan, EMEP’in eski genel başkanı olan HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel’in seçim hükümetinde bakanlık teklif edilmesini reddetmesi sonrasında yaşanan tartışmalara dair açıklama yaptı.

Gürkan’ın yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Partimizin kararı, HDP ile olan ittifak hukuku açısından herhangi bir yanlışlık içermemektedir.

Partimizin, hükümette yer almayı kabul etmemesi ve Levent Tüzel’e yapılan bakanlık teklifini reddetmesi bir süredir kamuoyunda tartışılıyor.

Son olarak HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın, “EMEP’in ve Levent Tüzel’in tutumunun ittifak hukuku ile bağdaşmadığı” yönündeki açıklaması çeşitli basın organlarında yer almıştır.

Sayın Demirtaş’ın bu açıklamasını doğru bulmadığımızı ve bu tartışmanın partimiz ve HDP yönetimi açısından basın üzerinden sürdürülmesinden yana olmadığımızı bu vesile ile vurgulamak istiyoruz.

Partimizin kararı, HDP ile olan ittifak hukuku açısından herhangi bir yanlışlık içermemektedir. Aksine ittifak hukuku böylesi farklı tutum ve yaklaşımların olabileceğini içeren bir hukuktur. Partimiz bu güne kadar üzerinde mutabık olduğumuz ittifak hukukuna uygun davranmıştır. Sayın Demirtaş bunu en iyi bilen kişilerden birisidir.

Partimizin Genel Yönetim Kurulu (GYK) toplantı halindedir. Siyasi gelişmeler ve seçimler konusundaki değerlendirme ve kararını kamuoyuyla en kısa sürede paylaşacaktır.

Demokrasi güçlerinin birlikte hareketini ve ortak mücadelesini güçlendirmek konusunda partimiz her dönem üzerine düşeni yapmıştır ve yapmaya da devam edecektir. Bu konuda özenli ve yapıcı bir tutum içerisinde olmak hepimizin ortak sorumluluğudur diye düşünüyoruz.”

Etiketler: EMEP, İttifak, selma gürkan

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler