EMEP kararını açıkladı: Tek adamın yoluna taş koymak için Demirtaş

EMEP 24 Haziran’da düzenlenecek milletvekilli ve cumhurbaşkanı seçimine ilişkin kararını verdi. EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, “Tek adam, tek parti yönetimine gidecek yola taş koymak için HDP’yi destekliyoruz” dedi.

EMEP kararını açıkladı: Tek adamın yoluna taş koymak için Demirtaş

Gazete Karınca'dan Çağdaş Kaplan'ın haberine göre: Cumhurbaşkanı ve milletvekillerinin seçileceği 24 Haziran erken seçimine bugün itibarıyla 52 gün kalırken siyasi partilerin yapacakları ittifaklar ve cumhurbaşkanı adayları da netleşiyor.

AKP-MHP bloğu adayını Recep Tayyip Erdoğan olarak belirlerken, parlamento seçimleri için ittifak yapan CHP-İYİ Parti-SP-DP ise cumhurbaşkanı seçimleri için ayrı ayrı adaylar çıkartacak.

HDP ise 18 aydır tutuklu olan Selahattin Demirtaş’ı cumhurbaşkanı adayı olarak deklare etti.

Merak edilen konulardan birisi de sol-sosyalist partilerin nasıl bir seçim stratejisi yürüteceğiydi.

Bu kapsamda Birleşik Haziran Hareketi, Halkevleri, EMEP ve HDP görüşmeler gerçekleştirmişti.

Görüşmeler devam ederken ÖDP Başkanlar Kurulu Üyesi Alper Taş, seçim sürecinde adaysız bir çalışma yapacaklarını ve kime oy verilmeyeceğini işaret edeceklerini açıklamıştı.

EMEP ise Birleşik Haziran Hareketi, HDP ve Halkevleri olmak üzere emek, barış, demokrasi güçlerinin oluşturacağı geniş bir demokratik ittifak ve bunun ortak adayı ile seçimlere gitme görüşünü savunuyordu.

Tartışmaların ardından EMEP kararını açıkladı.

Gazete Karınca’ya konuşan EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, milletvekili ve cumhurbaşkanlığı seçiminde HDP’yi destekleme kararı aldıklarını açıkladı.

Gürkan, Selahattin Demirtaş hakkında “tek adam ve tek parti yönetimine giden yola taş koymak için Demirtaş” diyerek, cumhurbaşkanı seçimlerinde HDP’nin adayı Demirtaş’ı destekleyeceklerini açıkladı.

Gürkan EMEP’in bu kararının gerekçesini ise şöyle izah etti:

 “Tek adam tek parti yönetimi inşasının durdurulması aciliyet taşıyor ve biz bunda ısrar edeceğiz. AKP-MHP blogu diğer partilerin seçimlere girmesini zorlaştırmak için elinden geleni yapmıştır. HDP’nin de baraj altında kalması için uğraşmıştır. Bu koşullarda HDP’nin barajı aşması  oldukça önemlidir.  Tek adam tek parti yönetimine giden yola taş koymanın gerekli olduğunu düşünüyoruz.

O açıdan EMEP olarak parlamentoda HDP’nin Türkiye’nin demokrasisi ve geleceği için desteklenmesi, HDP’ye oy verilmesi, cumhurbaşkanlığı seçiminde de Selahattin Demirtaş’ın desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunun için de  çağrımız olacaktır.”

İttifak için yürüttükleri tartışmalara da değinen Gürkan, şöyle devam etti:

“Biz en doğru seçeneğin geniş bir demokratik ittifak ve bunun ortak adayı ile seçimlere gitmek olduğunu ve ortak mücadeleyi sürdürmenin daha doğru bir tercih olacağını ifade ettik, ediyoruz.

Çünkü iktidar biçimi  faşist diktatörlüğe doğru gidiyor. Ekonomik ve sosyal sorunlar birikiyor. Hükümet Ortadoğu’da süren savaşın körükleyicisi durumunda. İçeride de hak ve özgürlükler engelleniyor, baskılar artırılıyor. Gidişatın durdurulmasına yönelik beklentiler ve halkın temel sorunlarına çözüm arayışı arttı. Emekçilerin bu beklentisine cevap verecek bir siyasi seçeneği ortaya çıkartma sorumluluğumuz gereği BHH, HDP, Halkevleri gibi kurumlarla, örgütlerle görüşmeler tartışmalar yürüttük. ÖDP, HDP ve CHP dışında bir siyasal seçenek oluşturulması üzerinde ısrar etti. Bu tür sınırlayıcı seçeneklerde ısrar ve HDP’nin ikili görüşmeler yapmakla birlikte geniş ittifak oluşturma zeminini sağlamada gerekli adımları atmamış olması gibi nedenlerin de etkisiyle geniş demokrasi ittifakı ve ortak aday konusu tartışma düzeyinde kalmıştır.

Böylece bugün için geniş bir demokratik ittifak kurma zemininin oluşturulmasında bir ilerleme kaydedemedik. Ancak bir mücadele ortaklığı zeminini tümden kaybettik anlamına gelmez bu durum. Tartışmaya devam edeceğiz. İçinde bulunduğumuz koşullarda biz de tercih belirtmek durumundayız ve kendi seçeneğimizi belirliyoruz.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler