EMEP Başkanı Selma Gürkan'a ceza istendi

Savcı Afrin açıklamaları nedeniyle EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla cezalandırılmasını istedi.

EMEP Başkanı Selma Gürkan'a ceza istendi

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkanı Selma Gürkan’ın “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla yargılandığı davada mütalaasını veren savcı, Gürkan’ın üzerine atılı suçtan ceza verilmesini istedi.

EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan’ın, İstanbul’da “savaşa hayır” başlıklı parti bildirilerini dağıttıkları için tutuklanan EMEP üyeleri Neslihan Karyemez ve Bilal Karaman’ın yargılandığı davanın ilk duruşmasında adliye önünde yaptığı konuşma nedeniyle hakkında “terör örgütü propagandası” suçlamasıyla dava açılmıştı.

Evrensel’de yer alan haber göre, Savcı Hakan Özer mütalaasında, Gürkan’ın Afrin operasyonları ile ilgili olumsuz bir algı oluşturmaya çalıştığını iddia ederek üzerine atılı suçtan cezalandırılmasını talep etti. Savcı mütalaasında şu ifadeleri kullandı: “Sanığın meşru haklı operasyonlarla ilgili olumsuz bir algı oluşturmaya çalıştığı, olaylarda yalnızca devlete çağrıda bulunulup terör örgütüne herhangi bir şekilde çağrıda bulunulmaması hususları dosya kapsamıyla bir bütün olarak değerlendirildiğinde sanığın terör örgütünün cebir, şiddet veya tehdit içeren faaliyetlerini meşru gösterir şekilde terör örgütü propagandası yapmak suçundan cezalandırılması talep olunur.”

Gürkan’ın avukatları esasa ilişkin beyanda bulunmak için süre talebinde bulundu. Süre talebini kabul eden mahkeme duruşmayı 24 Nisan’a erteledi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler