EMEP, 'Barış ve demokrasi için birleşelim' şiarıyla 8. Kongresini yapıyor

Emek Partisi (EMEP), ‘Tek adam, tek parti yönetimine karşı barış ve demokrasi için birleşelim’ şiarıyla Ankara'da 8. Olağan Kongresi'ni gerçekleştiriyor.

EMEP, 'Barış ve demokrasi için birleşelim' şiarıyla 8. Kongresini yapıyor

Emek Partisi (EMEP)  ‘Tek adam, tek parti yönetimine karşı barış ve demokrasi için birleşelim’ şiarıyla 8. Olağan Kongresi'ni Ankara Nazım Hikmet Kültür Merkezi'nde gerçekleştirdi. Kongreye Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Halkların Demokratik Kongresi Eş Sözcüsü Onur Hamzaoğlu, Sosyalist Yeniden Kurtuluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Kani Beko, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm katıldı. 

Kongrede açılış konuşmasını gerçekleştiren EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan, Ekim Devrimi'nin 100. yılını kutlayarak başladı. 

Selma Gürkan Kongre'de yaptığı konuşmada demokrasi, emek ve barış güçlerinin birliğine vurgu yaptı. Gürkan bu konuda şunları söyledi: “Demokrasi mücadelesini güçlendirmek için OHAL’e karşı mücadele, KHK’ların iptali için mücadele önemlidir. DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin OHAL kampanyası kararı bu nedenle önem arz etmektedir.

Siyasi partilerin OHAL’e karşı yürüttüğü mücadele önemli ve günceldir. Bu mücadeleyi, bu kampanyaları, bu talepleri çok daha geliştirmek ve ortak bir mücadele etrafında birleştirmek gerekiyor. AKP gericiliğine, baskısına ve şiddetine karşı kazanmanın biricik yolu, demokrasi talepleri etrafında, ortak talepler etrafında mücadeleyi birleştirmektir. Bu nedenle toplumsal kesimlere ve siyasi partilere önemli görevler düşüyor. Bizim şöyle ya da böyle önyargılarla davranma lüksümüz yoktur. Bizim şöyle ya da böyle kendi partilerimizin çıkarları üzerinden davranma lüksümüz yoktur. Sarayın, baskısı, şiddeti karşısında demokrasi mücadelesi veren güçlerin, emek mücadelesi veren emek güçlerinin, barış mücadelesi veren barış güçlerinin, demokrasi güçlerinin mücadele alanlarında ortaya koyacağı irade ve mücadele gücü vardır. “

'Genzimiz hala o bodrumlarda yanmakta'

Cizre, Sur ve Nusaybin’de yaşanan katliamları, 7 gün sokakta kalan Taybet ananın cenazesini, buzdolabında bekletilen Cemile’nin cenazesini hatırlatan Gürkan, “Genzimiz hala o bodrumlarda yanmaktadır” dedi. Bölge belediye başkanlarını hapse atmaktan, yerlerine kayyımlara atamaktan çekinmeyen AKP’nin halka sunulmayan kaynakları kayyımların emrine sunduğunu söyleyen Gürkan, hükümetin bu savaşçı, çatışmacı, tekçi politikası karşısında Kürt sorununun eşit haklar temelinde demokratik çözümünün demokrasi mücadelesi için önemli olduğunu vurguladı.

Hatimoğulları: Birleşerek kazanacağız

Kongrede konuşma yapan Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, "Kadınlar arasında bir ayrışma yaratılmasına izin vermeyeceğiz. Bizler mücadelemizi savaşlara karşı sürdüreceğiz. Demokrasi mücadelesi bu dönemde öne çıkarmanın dışında bir seçeneğimizin olmadığını bu salonda zaten dile getirmiş durumdadır. Birleşerek kazanacağız" diyerek, SYKP olarak ortak mücadele hattının oluşturulmasına tüm güçleriyle destek vereceklerini ifade etti.

Kemalbay: Erdoğan, faşizmi kalıcılaştırarak iktidarını sürdürmek istiyor

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, siyasi bir darbe sürecinin içerisinden geçildiğini ifade ederek, "Erdoğan, faşizmi kalıcılaştırarak iktidarını sürdürmek istiyor. Bu darbe sürecine karşı halklar olarak mücadele ediyoruz. Halklar ve ezilenler baş kaldırdığı zaman egemen sınıflar böyle bir darbeyi hayata geçirirler. Bu talepleri sindirmek için darbeye başvururlar. Türkiye'de baktığımız zaman bunun anlamı Kürt özgürlük mücadelesinin mücadelesini yükseltmesidir. Ezilmek istenen bu mücadeledir. Bu mücadele, aslında Türkiye'nin bir demokratikleşme sıçraması yaşayıp yaşamayacağı sorusudur. Türkiye demokratikleşecek mi yoksa halkları yok sayacak mıdır? Bizler bunun cevabını vermek zorundayız. Kürt siyasi hareketi bunun cevabını demokratik bir mücadeleyle veriyor. Türkiye'de AKP-Saray rejimine karşıyım diyenler de bunu bu kadar açıklıkla söyleyebiliyorlar mı? HDP'ye yapılan saldırılara karşı siyasetin tasfiye edemediklerini şiddet ve darbeyle tasfiye etmek isteyenlere karşı omuz omuza vermekten geçiyor" diye konuştu.

Demirtaş’tan kongreye mesaj

Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın kongreye gönderdiği mesajı divan tarafından okundu.

Demirtaş'ın salonda "Direne direne kazanacağız" sloganıyla karşılık bulan mesajı şu şekilde: "EMEP'in 8. Olağan Kongresi’ni kutluyor, kongre salonunda bulunan herkese selamlarımı iletiyorum. Bizlere dayatılan baskıyı ve zulmü ancak daha iyi örgütlenerek, mücadeleyi yükselterek aşabiliriz. EMEP'in kongresinin de bu yönde atılmış değerli bir adımdır. Birlikte, omuz omuza yürüttüğümüz demokrasi, barış, emek ve özgürlük mücadelemizde mutlaka kazanacağımıza olan inancımla sizleri selamlıyorum."

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler