Emekçiler tezgâh başına! Libya’daki cihatçıların maaşları ödenecek!

SEÇTİKLERİMİZ – Koray DÜZGÖREN Artı Gerçek için yazdı: Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Ankara’nın 7400 cihatçı militanı Suriye’den Libya’ya taşıdığını ileri sürdü. Erdoğan da son konuşmasında Sarrac yönetimine desteğin süreceğini açıkladı.

Emekçiler tezgâh başına! Libya’daki cihatçıların maaşları ödenecek!

 

Cumhurbaşkanı’nın ve diğer yetkililerin korona salgını dolayısıyla hemen her gün yaptıkları açıklamaların arasında Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın dünkü açıklamaları dikkatimi çekti.

Bakan, Erdoğan'ın önceki gün normalleşme planıyla ilgili önümüzdeki dönemin yol haritasını açıkladığını anımsatarak, şunları söylemişti:

"Otomotiv fabrikalarının büyük bölümü yeniden üretime geçti. 11 Mayıs itibarıyla, ülkemizde tüm otomotiv ana fabrikalar tekrar faaliyetlerine başlamış olacak. Bazı tekstil firmalarının da açılmaya başladığını biliyoruz. AVM'lerin ve ihracat kanallarının normalleşmesiyle, sektör hızlıca toparlanacak.”

Yani, çarklar dönecek, ihracat yapılacak, ülkeye döviz girecek, iyice boşalmış olan, kimi ekonomistlere göre eksi döviz seviyesindeki hazineye yeniden döviz akışı sağlanacak(mış).

Bunun için, popüler tabiriyle, ‘ekonominin açılması’ yani, işçilerin, emekçilerin tezgâhlarının başlarına dönmesi gerekiyor.

Durum vahim hatta vahimden de kötü… Özellikle, salgının sonlanması demeyelim de etkisinin yavaşlaması ile birlikte ülkenin çok derin bir ekonomik ve sosyal çöküntüyle karşılaşacağına kesin gözüyle bakılıyorken...

Ekonomistler, ekonomi gazetecisi arkadaşlar bıkmadan, usanmadan bunları yazıyor, iktidarı uyarıyor.

Kaldı ki, görünen köy de kılavuz istemiyor. Ne kadar gizlenmeye, perdelenmeye, sansür edilmeye çalışılırsa çalışılsın gerçekler ortada.

Erdoğan, ilk açıkladığı tedbirler paketinde hedeflerinin üretim ve ihracatı sürdürmek olduğunu vurgulamıştı.

Şimdi gevşeme adımlarının atılmaya başlamasıyla birlikte ilk olarak, duran tezgâhların çalıştırılması için harekete geçiliyor.

Varank bunu müjdeliyor.

Bu bir ekonomi yazısı değil. Sadece iktidarın fena halde paraya, yani dövize ihtiyacı olduğunu vurgulamak için, üretimin yeniden başlaması meselesine değindim.

Emekçilerin yaşamları pahasına çarklar dönecek, üretim ve ihracat yapılacak, ülkeye döviz girecek.

Bu girişten sonra iki habere daha değineceğim.

Koray DÜZGÖREN’in Artı Gerçek’teki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler