Edirne Valiliği 'Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü' öncesi kente girişleri yasakladı!

HDP, 15 Haziran’da Edirne ve Hakkari’den başlayacak “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”ne hazırlanıyor”. Yürüyüşe günler kala Edirne Valiliği, kente girişleri sınırladı. Valilik 14-17 Haziran tarihleri arasında kentteki her türlü toplantı gösteri, yürüyüş ve mitingi de yasakladı.

Edirne Valiliği 'Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü' öncesi kente girişleri yasakladı!

 

SiyasiHaber

Halkların Demokratik Partisi (HDP) “Darbeye Karşı Demokrasi Yürüyüşü”ne hazırlanıyor. Partinin eski eş başkanları, birçok milletvekili, parti yöneticisi ve üyesi cezaevinde. Seçimle kazanılan belediyelerine kayyum atandı. Başta vekilliği düşürülen HDP’li ve CHP’li vekiller, cezaevinde bulunan Osman Kavala, tutuklu gazeteciler, aydın ve yazarlar olmak üzere Türkiye topluma karşı yapılan tüm haksızlıklara ve hukuksuzluklara dikkat çekmek gerçekleştirilecek yürüyüş Edirne ve Hakkari olmak üzere iki koldan başlayacak. HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olduğu Edirne ve Leyla Güven’in milletvekili seçildiği Hakkari’den yola çıkacak olan HDP’lilerin yürüyüşü 15 Haziran’da başlayıp 20 Haziran’da Ankara’da son bulacak.

Türkiye halkları arasında bir köprü oluşturmayı amaçlayan “Darbeye Karşı Demokrasi” yürüyüşü öncesi, Edirne Valiliği kente girişler sınırlayarak, kentte her türlü her türlü eylem, yürüyüş, toplantı, şenlik, konser, el ilanı dağıtımı vb. yasakladı.

 

“Kente dışarıdan gelenlerin girişlerine izin verilmeyecek”

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, HDP’li Leyla Güven ve Musa Farisoğulları ile CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliklerinin düşürülmesini protesto etmek amacıyla Edirne’de toplanma çağrıları yapıldığı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, katılımcı şahıslar ile diğer vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği, kamu düzeni ve güvenliğinin tehlikeye düşebileceği, Covid-19`la mücadeleyi zaafiyete uğratabilecek şekilde, kişiler arası teması arttıracağı öngörülmektedir.”

Valilik açıklamasında bu gerekçeyle 14 Haziran Pazar sabahı 08.00’den 17 Haziran Çarşamba sabahı 08.00’e kadar, üç gün süreyle Edirne iline girişlerin sınırlandırılmasına karar verildiği duyuruldu.

08.00’den, 17 Haziran saat 08.00’e kadar 3 gün süreyle, il dışından ilimize gelmek isteyen kişilere müsaade edilmeyerek, ile girişlerin sınırlandırılmasına karar verilmiştir” denildi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler