DİSK, KESK ve TTB'den İdlib açıklaması

İdlib saldırısının ardından tepkiler yükseliyor. DİSK, KESK ve TTB açıklama yaparak barış çağrısında bulunuldu.

DİSK, KESK ve TTB'den İdlib açıklaması

İdlib’de gerçekleşen hava saldırısının ardından 33 Türkiye askeri hayatını kaybetti. İdlib’de yaşananlara dair sivil toplum örgütlerinden açıklamalar gelmeye başladı.

 

Barış ve kardeşlik adımları atılmalı

Şubat ayı boyunca en az 51 askerin İdlib’de yaşamını yitirdiğini hatırlatan Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), "Bugün ihtiyacımız olan bitmek bilmeyen çatışmalar, misliyle verilen karşılıklar değil tek bir askerin daha kaybedilmeyeceği koşulların oluşturulmasıdır. Bugün hepimizin görevi bu ülkenin çocuklarının güven içinde dönüşünü sağlamak, bölgemize yönelik emperyalist planları bozacak barış ve kardeşlik adımlarını atmaktır." dedi.

 

Suriye'nin geleceğine Suriye'de yaşayan halklar karar vermeli

“Ortadoğu'da savaşı değil, barış politikalarını büyütelim” diyen Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonundan (KESK), "Suriye’den tüm yabancı güçler, emperyalistler bir an önce çekilmelidir. Suriye’nin geleceğine, demokratik bir sürecin işletilmesi ile Suriye’de yaşayan halklar karar vermelidir. Bu ülkenin emekçilerinin, halkının yarattığı kaynaklar silahlanmaya, savaşa değil işsizlik sorununun, geçim derdinin çözülmesine ve yoksulluğun bitirilmesine harcanmalıdır.” İfadelerini kullandı.

 

Savaş bir halk sağlığı sorunudur

Her koşulda “Savaş bir halk sağlığı sorunudur” şiarını yükselten Türkiye Tabipler Birliği (TTB) ise, “Öncelikle dün akşam İdlip’te yaşanan saldırıda yaşamını yitiren askerlerimizin yakınlarına başsağlığı ve yaralılarımıza acil şifa diliyor, ülkemizin bu karabasandan güçlü bir demokrasi ve barış mücadelesi vererek çıkacağına olan inancımızı koruyoruz. Tüm yaşananlara rağmen sağduyunun, aklın ve ısrarlı bir barış talebinin hakim olmasını temenni ediyor, bütün çatışma ve savaşların birer halk sağlığı sorununa dönüşeceği ilkesini bir kez daha hatırlatıyor, ülkemizin ve bölge halklarının zarar görmemesi için elimizden gelen herşeyi yapmaya hazır olduğumuzu bildiriyoruz.” dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler