DİSK, direnişteki Özer Elektrik işçilerini ziyaret etti

Gebze'de sendikalaştıkları için işten atılan ve işe geri dönmek için direnişte olan Özer Elektrik işçilerini DİSK'e bağlı Birleşik Metal-İş ve Gıda-İş yöneticileri ile DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ziyaret etti.

DİSK, direnişteki Özer Elektrik işçilerini ziyaret etti

 

Kocaeli Gebze Özer Elektrik'te Birleşik Metal-İş'e üye olduktan sonra sendikanın işyerinde yetki başvurusunda bulunmasının ardından işten atılan işçilerin direnişi 27 Temmuz'dan bu yana devam ediyor. İşçilerin kararlı şekilde sürdürdüğü direnişe Birleşik Metal-İş Gebze 1 Nolu Şubenin çağrısıyla ziyaret gerçekleştirildi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Birleşik Metal-İş ve Gıda-İş üyesi işçiler, EMEP, CHP, HDP Gebze yöneticileri ve üyelerinin katılımıyla gerçekleşen ziyarette konuşan Birleşik Metal İş Gebze 1 Nolu Şube Başkanı Necmettin Aydın "Anayasal haklarını kullandıkları için Özer Elektrik işçilerinin tazminatsız hukuksuz işlerine son verildi bu karar anayasaya, Cumhurbaşkanlığının kararnamelerine aykırı bir karar" dedi.

Kaymakamlık, Belediye Başkanlığı ve İMES yönetimiyle görüşmeler yapıldığını ifade eden Aydın, "Görüşmelerin sonucunda hepsi patrondan yana oldular. Biz 46. gününde direnmeye devam ediyoruz sınıf dostlarımızla birlikte, en yüksek sesimizle bu haksızlığı dile getiriyoruz" diye konuştu.

 

“Bu cesareti 40 yıl önce yaşanan darbeden alıyorlar”
Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, işten çıkarmanın yasak olduğu bir dönemde işten atmaların olduğunu ve bu sebeple kanun yürütmekle yükümlü kişilerin müdahalesini istediklerini dile getirdi.

Maliye Bakanlığını göreve çağırıp şikayet ettiklerini ifade eden Serdaroğlu "Fabrikada güvenlik güçleri gözetiminde işçiler çıkarılıyor, yasa dışı işleme güvenlik güçleri alet ediliyor. Patronlar bu cesareti nereden buluyor? Tazminatsız işçi atılıyor. Patronlar bu cesareti 40 yıl önce yaşanan darbeden alıyor" dedi.

18 yıllık AKP iktidarının geçmişte eleştirdiği tüm yasalara en iyi şekilde sarılır hale geldiğini ifade eden Serdaroğlu, "Neden ülkede sendikalaşmak yasa dışı bir şeymiş gibi işçiler işten atılıyor? Yıllardır süren davalar reva mıdır işçilere, bu mudur yasa?" diye konuştu.

 

“Özer Elektrik işçisi arkadaşlarımızın yanındayız”
DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Dilovası'nın tepesindeki direnişin Türkiye'nin gerçeklerini ortaya koyması açısından oldukça anlamlı olduğunu ifade etti.

Dünya üzerinde en onurlu şeyin işine, ekmeğine sahip çıkmak için örgütlenmek, mücadele etmek olduğunu söyleyen Çerkezoğlu "Sendikalaşma sonucu 46 gündür fabrika kapısında mücadele eden, içeride sendikasına sahip çıkan emekçileri kutluyorum. İşçiler sendikalıysa, örgütlüyse, DİSK'liyse bu baskıları yaşıyor. Dün de yaşadık bu gün de yaşıyoruz" dedi.

Patronların bu cesareti ülkeyi yöneten iktidardan aldığını söyleyen Çerkezoğlu, iktidarın sermayenin iktidarı olduğunu, tercihlerinin de sermayeden yana olduğunu ifade etti. Çerkezoğlu, "Nerede bu hukuksuzluğu denetleyecek devlet iradesi? Pandemi koşullarında sadece sendikalı olduğu için işçiyi işten atmak en hafif haliyle insafsızlıktır. Biz bütün üyelerimizle DİSK olarak Özer Elektrik işçisi arkadaşlarımızın yanındayız" dedi.

Pandemi için alınan önlemlerin işçiyi, işsizi, halkı koruyan önlemler olmadığını, patronları koruyan önlemler haline geldiğini dile getiren Çerkezoğlu, dünyada ve Türkiye'de mevcut sistemin işçilere, kadınlara, gençlere vadedeceği bir şeyin kalmadığını söyledi. Arzu Çerkezoğlu, "Dünya bir yol ayrımında, işçiler bir yol ayrımında. Biz işçiler işimize, ekmeğimize, geleceğimize sahip çıkmak için, memleketin geleceği için yan yana geleceğiz. Bu düzeni alaşağı edip demokrasinin, barışın, özgürlüğün olduğu bir ülke kuracağız. Biz işçiler bu ülkenin tüm güzelliklerini üretenleriz" diye konuştu. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler