Direniş 2. gününde: Avukatlar dilekçelerini verdi, adliyeye yürüyor

Hükümetin 'çoklu baro' teklifine karşı baro başkanlarının Kuğulu Park'ta başlattığı 'Savunma Nöbeti' ikinci gününde devam ediyor. Türkiye'nin farklı şehirlerinden avukatlar ve baro başkanları TBMM'ye doğru yürüyüşe geçti ancak polis engel olunca dilekçelerini vererek adliyeye yürüdüler.

Direniş 2. gününde: Avukatlar dilekçelerini verdi, adliyeye yürüyor

 

Duvar'ın haberine göre: TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlanan ‘çoklu baro’ içeren yasa değişikliği teklifine direnen baro başkanları, Ankara Kuğulu Park’ta dün başlattıkları ‘Savunma Nöbeti’ne bugün de devam ediyor. Genel Kurul tamamlanana kadar baro başkanlarının nöbete devam etmesi bekleniyor. Baro başkanlarına destek için gelen avukatlar engellendi. Avukatlar saat 15.00’de TBMM’ye doğru yürüyüşe geçti. Ancak uzun süren engellemelerin ardından yürüyüşe izin verilmeyince dilekçelerini TBMM Dilekçe Komisyonu üyesi CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’a teslim ederek adliyeye doğru yürüyüşe geçti.

Baro başkanları öncülüğünde yürüyüşe geçen avukatların sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı gerekçesiyle polis tarafından önleri kesildi. Baro başkanlarının araya girmesi ile açılan yolda avukatlar kaldırımdan yürüdü.

 

Polis, Avukatların yolunu kesti

‘Savunma susmadı, susmayacak’ sloganları ile yapılan yürüyüş, Tunus Caddesi üzerinde yola taştıkları gerekçesiyle kesildi. Polise tepki gösteren avukatlar, yolun açılmasını talep ederken, polis çevik kuvvet ekipleri ile yolu trafiğe kapattı. Yolun açılması için Baro başkanları ile polis arasındaki müzakere sürerken polis, bu kadar kalabalık bir grubun Meclis’e gitmesine izin veremeyeceklerini, temsili olarak baro başkanlarının gidebileceklerini söyledi. Avukatlar, ellerinde dilekçeleri ile slogan atarak duruma tepki gösterdi. Tunus Caddesi’nde önleri kesilen avukatların yanı sıra bir grup avukat da Meclis’in Çankaya kapısında bekledi. Avukatlar, Meclis girişine konulan masada dilekçelerin verilmesi için müzakere yaptı.

 

Toplanan dilekçeler CHP'li vekile verildi 

Baro başkanları ve avukatlar yaklaşık 2 saat bekleyişin ardından Kennedy Caddesi’ne kadar yürüdü. Burada yolları tekrar polis tarafından kesilen avukatların Meclis’e yürümesine izin verilmedi. ‘Çoklu baro’ teklifine karşı toplanan dilekçeler, TBMM Dilekçe Komisyonu üyesi CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan’a teslim edildi. İlhan, dilekçeleri komisyona iletmek üzere Meclis’e götürdü.

 

Avukatlar adliyeye yürüyor

Dilekçelerin teslim edilmesinin ardından avukatlar Tunus Caddesi üzerinden Sıhhiye’deki adliyeye doğru yürüyüşe geçti. Yoldan geçenler de alkışlar ve kornalar ile yürüyüşe destek verdi. Baro başkanları Sıhhiye Adliyesi’nde 17.30’da basın açıklaması yapacak.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler