Denizli Valisi, esnaf kendisine 'gerekli özeni' göstermeyince, yanındakilere iş yerini kapatma talimatı verdi

Koronavirüs denetimine çıkan Denizli Valisi Ali Fuat Atik, kendisini tanımayan dönerci esnafın dükkanına döner ustası eldiven takmıyor gerekçesiyle "kapatıyoruz" talimatı verdi. Gelen tepkilerin ardından valilik bir özür açıklaması yayınladı

Denizli Valisi, esnaf kendisine 'gerekli özeni' göstermeyince, yanındakilere iş yerini kapatma talimatı verdi

Türkiye'nin 81 ilinde İçişleri Bakanlığı koordinesinde yapılan Covid-19 tedbirleri denetimi Denizli'de de gerçekleştirilirken Denizli Valisi Ali Fuat Atik'in denetim sırasındaki tavrı eleştiri konusu oldu.

Vali Atik, İl Emniyet Müdürü Kenan Yıldız ve Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı'nda koronavirüs denetiminde bulundu.

Denetimler sırasında bir dönerci dükkanına doğru yönelen Vali Atik, eldivensiz çalışan ve kendisini tanımayan çalışana ceza kesme talimatı verdi ve ekibine de “kapatıyoruz” dedi.

 

Eldiven takmamak değil, takmak yasak

Vali Atik, döner ustasının eldiven takmadığı gerekçesiyle kapatıyoruz talimatı vermesine karşın, İş sağlığı ve güvenliği mutfak personeli talimatı ek-4'ün 20. maddedesinde cerrahi eldivenlerin sadece hazırlık aşamasında kullanılması gerektiği, sıcak alanlarda asla kullanılmaması gerektiği belirtiliyor:

  • Cerrahi Eldiven: Hazırlık eldiveni olarak kullanılması (Tek kullanımlıktır) kullandıktan sonraatılması (Sıcak alanlarda kullanılmaması)(Tek kullanımlık eldivenler bir iş için kullanıldıktan sonra çöpe atılmalıdır, yıkanarak tekrar kullanılmaz)

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hasan Tezer, restoran ve kafelerde çalışanların eldiven giymesini istemediklerini vurgulayarak, “Çünkü eldiven gereksiz bir özgüven sağlar. Ve o şekilde her yerle bir temas halinde olursunuz. Ondan dolayı eldiven takmayacağız, elimizi sürekli yıkayacağız. Elimizi ya dezenfektanla ya da sabunlu suyla yıkayacağız. Onun dışında eldiven kullanmayacağız.” açıklamasında bulunmuştu.

 

Valilik'ten özür geldi

Yaşanan olayın kamuoyunda gündem olmasının ardından Denizli Valiliği tarafından bir özür mesajı yayınlandı

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler