Deniz, Mahir, İbrahim onunla renkleniyor: Narodnaya Volya

Twitter’da dolaşırken ansızın Deniz Gezmiş'in, İbrahim Kaypakkaya'nın, Mahir Çayan'ın, dünya ve Türkiye'den önemli devrimcilerin renklendirilmiş fotoğrafları ile karşılaşıyoruz. Bu fotoğrafları renklendirip yüzümüzü güldüren Narodnaya Volya ile konuştuk.

Deniz, Mahir, İbrahim onunla renkleniyor: Narodnaya Volya

SiyasiHaber

Twitter gündeminin baya yoğun geçtiği ve çoğu zaman canımızı sıktığı şu gülerde Twitter’da dolaşırken ansızın Mahir Çayan’ın ya da Behice Boran’ın daha önce görmediğimiz ve renklendirilmiş olan fotoğrafları ile karşılaşabilir ve tebessüm edebiliriz.

Dünya ve Türkiye Devrimci Hareketi’nden önemli isimlerin fotoğraflarını renkleniren Narodnaya Volya ile konuştuk.

 

Merhaba Volya, nereden çıktı bu fotoğraf renklendirme işi?

Pandemi döneminde çalıştığım yer ücretsiz izne çıkardı bizi. Bu süreçte evdeydim, kitap okuyordum, ders çalışıyordum. Fotoshop öğrenmeye karar verdim. Görseller falan tasarladım. Bu görselleri yayınlamaya başladım. Daha sonra baktım çok yoğun bir ilgi var, devam etmeye karar verdim.

 

Kullanıcı adı nereden geliyor? Seni takip edenler biliyordur tabi az çok. Bilmeyenler için birde senden duyalım.

Sabırsızlık Zamanı'nı okuyordum. Orada Narodnikler eyleme gitmeden önce cevizin içine zehir koyuyorlar. Eğer yakalanırlarsa cevizi kırıyorlar ve ölüyorlardı. O beni etkilemişti, ondan dolayı yaptım. Ve herkese de tavsiye ederim o kitabı. İki cilt zaten. :)

 

Buradan da mesaj olsun o zaman :)

Yapmış olduğun fotoğraflar aslında daha önce hiç görmediğimiz fotoğraflar. Denk geldiğimizde kimdi diye düşünüyoruz. Gün yüzüne çıkmamış fotoğrafları gün yüzüne çıkartıyorsun ve renklendiriyorsun aslında geçmiş ve gelecek arasında da bir bağ kuruyorsun. Tarihsel olarak da bir arşiv niteliğinde diyebiliriz. Solun tarihsel belleğinde de bir canlanma oluşuyor aslına bakarsan sen bu konuda ne düşünüyorsun?

Şöyle söyleyeyim fotoğrafları ben devlet arşivlerinden, Anadolu Ajansı’ndan alıyorum. İnsanlar bana fotoğraf atmaya başladı. Ailelerden fotoğraf almaya başladım. Eski devrimcilerden, hala devrimci olanlardan fotoğraf alıyorum. Yediden yetmişe herkesin evinde internet var ancak dijital ortamda çok iyi bir arşivimiz yok. Bunu kapatmaya çalışıyorum ben. Ama benim dışımda arşivcilik yapanlar var ve benden daha iyi yapıyorlar. Benim farkım hem renkledirerek hem de sürekli olarak yapıyor olmam, gün yüzüne çıkmamış olan fotoğrafları yapıyor olmam. Çoğu insanın ilk defa görmüş olduğu fotoğraflar bu yüzden şaşırıyorlar ve ilgi gösteriyorlar.

 

Röportaj'ın tamamı için videoyu izleyebilirsiniz...

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler