Demirtaş'ın duruşması bitti: 'AİHM’deki dava Türkiye'yi de Avrupa'yı da etkileyecek önemde'

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuyla ilgili AİHM Büyük Daire’ye taşınan davanın duruşması yapıldı. Davada savunma yapan avukatlar, “Türkiye’de yargı aracılığıyla muhalefetin susturulması ve cezalandırılması” olduğunu söyledi. Davaya dair kararın yazımı ve açıklanmasının ayları bulacağı belirtiliyor.

Demirtaş'ın duruşması bitti: 'AİHM’deki dava Türkiye'yi de Avrupa'yı da etkileyecek önemde'

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuyla ilgili AİHM Büyük Daire’ye taşınan davanın duruşması yapıldı. Bu duruşmadan iki hafta evvel Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi Demirtaş için tahliye kararı vermiş, fakat kesinleşen hapis cezası nedeniyle Demirtaş cezaevinden çıkamamıştı. Davada savunma yapan Demirtaş’ın avukatları, HDP ve Demirtaş’ın siyasi başarılarından dolayı hedef alındığını belirtirken, davanın konusunun “Türkiye’de yargı aracılığıyla muhalefetin susturulması ve cezalandırılması” olduğunu söyledi. Davaya dair kararın yazımı ve açıklanmasının ayları bulacağı belirtiliyor.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuyla ilgili dava bugün Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Daire’de görüldü.

Türkiye saatiyle 10.30 sularında Strazburg’da başlayan davanın duruşmasında hem Türkiye hükümeti hem de Demirtaş’ı temsil eden avukatlar dinlendi.

Avukatlar Prof. Dr. Başak Çalı, Dr. Kerem Altıparmak, Mahsuni Karaman, Benan Molu, Ramazan Demir ve Aygül Demirtaş, Demirtaş’ı temsilen savunma yaptı.

17 yargıçtan oluşan mahkeme ayrıca davaya müdahil olarak katılan Avrupa İnsan Hakları Komiserliği gibi kurumların görüşünü de üçüncü taraf olarak aldı.

(Gazetekarınca)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler