'Covid-19 ve gribe aynı anda yakalanmak ölüm riskini yüzde 30 artırır'

Dicle Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi ve Covid-19 yoğun bakım koordinatörü Prof. Dr. Recep Tekin, Covid-19 ve gribe aynı anda yakalanana hastalarda ölüm riskinin yüzde 30 artabileceğini söyledi.

'Covid-19 ve gribe aynı anda yakalanmak ölüm riskini yüzde 30 artırır'

 

Grip aşısının bu dönem daha çok önem kazandığını söyleyen Tekin şöyle devam etti: “Covid-19 ve grip birlikte olduğu zaman ölüm riski daha fazla oluyor. Bunun önüne geçebilmek için grip aşısı bizim için önemli bir fayda sağlıyor. Sezon açıldı. Grip aşısı bu ay itibariyle ülkemize gelmeye başlayacak. Biz daha çok ekim sonu kasım başı grip aşısını öneriyoruz. O yüzden özellikle risk faktörü olanlara, yaşlı hastalara, şeker hastalığı olanlara, tansiyonu olanlara, böbrek hastalığı olanlara özellikle grip aşısı olmalarını tavsiye ediyoruz. Bunun yanında bir de zatürree aşımız var. Zatürre aşısını aynı bu şekilde riskli hastalara, özellikle 65 yaş üstü, kalp, böbrek, şeker hastalığı olanlara yapmalarını tavsiye ediyoruz.”

Covid-19 hastasının grip aşısıyla, gripten korunduğunu ve bu şekilde hastalığı daha rahat atlatacağını vurgulayan Tekin şunları söyledi: “Ama olur da hasta hem Covid-19 hem grip geçirirse maalesef ki bu hastanın ölüm riski çok daha artıyor. Ölüm riskini tahmini en az yüzde 20- 30 artırıyor.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler