Covid-19 vakaları artıyor: Umrecilerden sonra Ayasofyacılar!

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu 30 Temmuz tarihli “Korona Günlükleri”nde Kürt illerinde pandemi artışı sürerken, Ayasofya’nın ibadete açılması sonrası ortak cuma namazı eylemine katılanlarda Covid-19 pozitifliği haberlerinin ardı ardına geldiğine dikkat çekildi.

Covid-19 vakaları artıyor: Umrecilerden sonra Ayasofyacılar!

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu 30 Temmuz tarihli “Korona Günlüklerini” yayımladı. Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 17 milyon 176 bine yükselirken hayatını kaybedenlerin sayısı ise 670 bine dayandı. Dünya genelinde son 24 saatte 290 bin 135 kişiye Covid-19 tanısı konuldu.

Salgını kontrol altına alan Avrupa ülkelerinde ikinci dalga tehdidi gündemde. Türkiye’de ise özellikle Kürt illerinde Covid-19 vakalarında artış kaydedilirken, Ayasof’yanın Camiye çevrilmesinden sonra gerçekleşen Cuma namazı eylemine katılanlardan artarda Covid-19 tanısı konulduğu haberleri gelmeye devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı 65 yaş üstüne yönelik kısıtlamaların bayram sonrasında kaldırılacağını açıkladı. Bayram namazı ve Cuma namazının cemaatle birlikte kılınacağının açıklaması da Bayram sonrası vakaların artışına neden olacağı endişesi yaratıyor.

 

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu 26 Temmuz “Korona Günlükleri”nde öne çıkan satırbaşları şöyle:

 • Dünya genelinde Covid-19 vaka sayısı 17 milyon 176 bine yükseldi. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 670 bine dayandı. Toplam vaka sayısı ABD’de 4.5 milyonun, Brezilya’da 2.5 milyonun ve Hindistan’da 1.5 milyonun üzerinde. On ülke 300 binin üzerinde vaka bildirimi yaptı. 
 • Yeni vaka sayısı yine rekor kırdı. Son 24 saatte 290 bin 135 kişiye Covid-19 tanısı konuldu. Dokuz ülke 5 binin üzerinde yeni vaka bildirimi artarak devam ediyor. Brezilya’da yeni vaka sayısı sıçrama göstererek 70 binin üzerine çıktı ve zirveye oturdu. ABD’de yaklaşık 67 bin, Hindistan’da 52 bin 249, Güney Afrika’da 11 bin 362 ve Meksika’da 7 bin 208 yeni vaka sayısı ile artış gösteren ülkeler arasında.
 • Benzer şekilde hastalığa bağlı ölüm sayısı da artış göstererek günlük ölüm bildirimi 7 binin üzerine çıktı. Son 24 saatte ABD’de 1,554 kişi ve Brezilya’da 1,485 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

 

Avrupa ülkelerinde 2’nci dalga tehdidi gündemde

 • Salgını kontrol altına alan Avrupa ülkelerinde ikinci dalga tehdidi gündemde. Son 24 saatte İspanya’da 2,031, Fransa’da 1,392 ve Almanya’da 1,022 kişi Covid-19’a yakalandı.
 • Sağlık Bakanı Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası konuştu: Birinci dalganın etkisi sürüyor. İstanbul, İzmir pikini tamamladı. Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu’da bazı illerde pik yer yer yeni başladı. 65 yaş ve üstüne yönelik kısıtlamaları bayram sonrası kaldıracağız. Okullar 31 Ağustos’ta eğitime başlamış olacak. Test kitlerimizin yüzde 40 oranında doğru sonuç verdiğine dair asılsız iddialar var. Test kitlerimizin doğru sonuç oranı yüzde 90’ın üzerindedir. Saha araştırması bitti. Pozitiflik oranı yüzde 0.26. Yani on binde 26 kişi pozitif olarak aramızda dolaşıyor demektir. Bayram namazı ve Cuma namazı cemaatle kılınacak. Bunun dışında Koca’nın önlemlere yönelik sözleri tamamen vatandaş ile ilgili, vatandaşların gönüllü kısıtlamalarına yönelik öneriler. Koca Ramazan Bayramı’ndaki kısıtlamaların vaka sayısında %15 azalma ile sonuçlandığına da yer verdi. Bakan Koca söylemese de Ramazan Bayramı boyunca, Mayıs ayı içinde hafta sonları, 23 Nisan, 1 Mayıs ve 19 Mayıs tarihlerinde kamu sokağa çıkma yasağı ilan etmişti. Sadece vatandaşların gönüllü kısıtlamalarına bel bağlamamıştı. Salgının Kürdistan’a yayılmış olması, turizm mevsimi, ekonomik krizin devam etmesi vb. faktörler kamusal önlemlerin alınmasında engeller olarak sıralanabilir.

 

Umrecilerden sonra Ayasofyacılar!

 • Fahrettin Koca mesajında, “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosunda, bundan sonra, salgın boyunca oluşan uluslararası standarda uygun olarak, Ağır Hasta sayısı da verilecek. Yeni ve toplam hasta sayısına ek olarak, seyir hakkında detaylı bilgi sunması için Zatürre Oranı gösterilecek! ifadelerini kullandı.
 • Güncellenen resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 942 kişi hastalığa yakalandı, 14 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 542 iken hastalar içinde zatürre olanların oranı %9.4 olarak bildirildi.
 • AKP Batman Milletvekili Ziver Özdemir, Corona virüsüne yakalandığını açıkladı.
 • Umrecilerden sonra Ayasofyacılar!! Kürdistan’da pandemi kasıp kavururken görmezden gelen iktidar siyasi şovuna devam ediyor; yeni vakalara da zemin hazırlıyor. Ayasofya’nın camileştirilmesi sonrası ortak cuma namazı eylemine katılanlarda Covid-19 pozitifliği haberleri gelmeye devam ediyor.
 • İran’ın bir önceki Meclis Başkanı ve İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in danışmanı Ali Laricani, bir kez daha yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalandı. 3 ay aradan sonra tekrar yeni tip koronavirüse yakalandığı bildirildi. Laricani ikinci kez virüse yakalanan ilk kişi olarak biliniyor.

 

CHP’li vekil Murat Emir: Ankara’da kamu hastanelerinde boş yatak kalmadı

 • CHP Ankara Milletvekili Murat Emir Ankara'daki altı kamu hastanesinde de boş yatak kalmadığını açıkladı. Sağlık Bakanlığı'nın süreci yürütemediğini belirten Emir, "Yatması gereken hastalar, acil servislerde tutuluyor. Koronavirüs vaka sayılarının düştüğünü iddia eden Sağlık Bakanlığı, kontrolü yitirdi, süreci yönetemiyor. Ankara’da şu anda Gölbaşı ve Gazi Mustafa Kemal devlet hastaneleri ile Yenimahalle, Keçiören, Ankara ve Gülhane eğitim araştırma hastaneleri olmak üzere toplam altı kamu hastanesinde 2 bin 523 yatak ile 340 yoğun bakım yatağı tamamen dolmuş durumda.” Bilkent Şehir Hastanesi’nde de tüm servislerin ve yoğun bakım ünitelerinin koronavirüs hastaları için ayrıldığını söyleyen Emir, bu hastanede de 3 bin 269 yatak ile 659 yoğun bakım yatağının dolduğunu açıkladı.
 • Antep, Zonguldak ve Karabük’te, Kurban Bayramı’nda toplu şekilde bayramlaşma, mezarlık ziyaretleri ve yemek organizasyonlarının yasaklandığı açıklandı.
 • Bartın’da, bir tekstil fabrikasında çalışan 11 işçinin koronavirüs testleri pozitif çıktı. Olayın ardından fabrika üretime ara verirken, 530 çalışan ev karantinasına alındı.
 • Bu yılki hac ibadeti, korona virüsü önlemlerinin gölgesinde başladı. Sadece ülke içinde 10 bin kişinin hacca gitmesine izin veren Suudi Arabistan, korona virüsünün yayılmasını engellemek için ibadet sırasında maske ve sosyal mesafeyi de zorunlu hale getirdi. Beş gün boyunca hac ibadetini yerine getirecek olan hacı adaylarının valizleri bile dezenfekte ediliyor. Hacı adaylarına dezenfektan, maske, seccade ve şeytan taşlama için sterilize edilmiş çakıl taşlarının yanı sıra elektronik bileklik de verildi.
 • Yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgınında son 24 saatte Çin ana karasında 101 yeni vaka tespit edildi. Çin'deki vaka sayısı nisan ortasından beri en yüksek günlük vaka sayısı oldu. Çin Ulusal Sağlık Komisyonundan yapılan açıklamaya göre, ülkede son 24 saatte 3'ü yurt dışı irtibatlı 101 Covid-19 vakasına rastlandı. Yurt içi kaynaklı 98 yeni vakadan 89'u Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde, 8'i de Liaoning eyaletinde, biri de başkent Pekin'de tespit edildi.
 • Afrika’dan Avrupa’ya giderken Malta açıklarında bozulan gemiden kurtarılan sığınmacıların 65’inin korona virüsü testi pozitif çıktı. Malta Sağlık Bakanlığı, gemideki 95 sığınmacıdan 85’inin Covid-19 testine tabi tutulduğunu duyurdu.
 • Hindistan’ın en büyük kenti Mumbai’de yapılan bir araştırma, şehrin yoksul mahallelerinde yaşayanların yarısından fazlasının Covid-19’u geçirdiğine işaret ediyor. Yaklaşık 20 milyon nüfuslu şehirde halkın yüzde 40’ı derme çatma evlerden oluşan bu mahallelerde yaşıyor. Mumbai Belediyesi’nin araştırması kapsamında 6 bin 936 kişiye antikor testi yapıldı ve test yapılan kişiler rastgele seçildi. Yoksul mahalle sakinlerinin yüzde 57’sinin testleri pozitif çıktı. Kentin diğer mahallelerinde yaşayanların ise yüzde 16’sının kanlarında antikor bulundu. Şimdiye kadar sadece 110 bin vakanın rapor edildiği Mumbai’de altı bin kişinin öldüğü açıklanmıştı.
 • Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırma, korona virüsünün en yaygın belirtilerinden biri olan koku kaybının sırrını çözdü. Harvard Tıp Okulu’nun araştırmasına göre, korona virüsü, kokuları tespit edip beyne ileten koku duyusu nöronlarını destekleyen hücrelere saldırıyor. Bu süreçte nöronlar virüs nedeniyle zarar görmüyor ancak beyne de koku sinyali gönderilemiyor.
 • Avrupa Birliği, Türkiye'nin yer almadığı gerekçesiyle itiraz ettiği 'güvenli ülkeler' listesini daha da daraltmaya hazırlanıyor. Cezayir'in listeden çıkarılacak. AB’nin zorunlu olmayan seyahatlere izin verdiği ‘güvenli ülkeler’ listesinde, Avustralya, Kanada, Gürcistan, Japonya, Fas, Yeni Zelanda, Ruanda, Güney Kore, Tunus ve Uruguay bulunuyor. Çin’e seyahate de, Çin’in kendisini Avrupa ülkelerine seyahati açması şartıyla izin verilmişti.
 • Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Avrupa bölge direktörü Hans Kluge, kıtada son dönemdeki Corona virüsü vaka artışının gençlerden kaynaklanıyor olabileceğini söyledi.
 • Journal of General Internal Medicine dergisinde yayımlanacak bir araştırmaya göre bilim insanları, maske takan kişilerin de diğer insanların saçacağı virüslerden bir miktar korunuyor olabileceği bulgusuna ulaştı.
 • ABD’deki Chicago Üniversitesi bünyesinde yapılan Hava Kalitesi Yaşam Endeksi (AQLI) adlı çalışmada, 1998 ile 2018 yılları arasındaki dönemde hava kirliliğinin ortalama yaşam süresi üzerindeki etkilerine bakıldı. Araştırma raporunun yazarları “hava kirliliğinin insan sağlığının önündeki en büyük risk olduğunu” vurguladı. Dünya geneline bakıldığında hava kirliliğinin, ortalama yaşam süresini yaklaşık 2 yıl kısalttığı tespit edildi. Kirliliğin yoğun olduğu ülkelerde ortalama yaşam süresindeki kısalmanın 10 yıla kadar çıktığı belirtildi. Hava kirliliğinden mustarip ülkelerin başında Bangladeş, Hindistan, Nepal ve Pakistan geliyor. 
 • Koronavirüse karşı dünyanın en başarılı stratejilerinden birini uygulayan Vietnam’ın kıyı kenti Da Nang'da dört yeni vaka görülmesinin ardından tekrar alarma geçildi. Vakaların yurt dışıyla bir bağlantısı da kurulamadı. Başbakan Xuan Phuc Nguyen Pazartesi günü Da Nang'da temel ihtiyaçların karşılandığı mağazalar dışındakilerin kapanması ve sosyal mesafe önlemlerinin geri getirilmesine karar verdi. Kente 14 gün boyunca turist giremeyecek, kentteki 80 bin (çoğu yerli) turist de uçaklarla evlerine götürülecek. Phuc, salgına karşı net adımlar atmaları gerektiğini fakat şimdilik sokağa çıkma yasağına ihtiyaç olmadığını söyledi. Vietnam Covid-10 tehdidine hızlı yanıt vererek kapsamlı bir filyasyon çalışması başlattı. Covid-19 vakalarını sıfırlamayı başaran komşusu Tayland gibi, Vietnam'da da büyük bir test kapasitesi bulunmuyor. İki ülke de dış turizm ve yatırıma bağlı olan ekonomilerine zarar vermek pahasına da olsa sosyal kontrol ve sınır kapatma gibi yöntemleri tercih ediyor. 95 milyonluk ülkede bugüne kadar 420 vaka görüldü, sadece birkaç kişi yoğun bakıma kaldırıldı ve Covid-19 kaynaklı ölüm görülmedi.

 

ABD’de 9 yalındaki çocuk Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti

 • ABD’nin Florida eyaletinde, dokuz yaşındaki Kimora Lynum korona virüsü nedeniyle öldü. Başka hiçbir hastalığı olmayan kız çocuğunun uykusunda öldüğü belirtildi.
 • Almanya’da yapılan bir araştırma, Covid-19 nedeniyle hastaneye kaldırılan her beş kişiden birinin hayatını kaybettiğini, solunum cihazına bağlanan hastalarda ölüm oranın yüzde 53’e kadar yükseldiğini ortaya koydu.

 

SES: Gerçek rakamlar resmi makamlarca saklanıyor

 • Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi Birinci Basamak sağlık Çalışanlarının sorunlarına dikkat çeken bir basın açıklaması yaptı; açıklamada "Sağlık emekçilerinin sağlığının korunması tercih değil zorunluluktur… Bunun doğal sonucu olarak da ilimizde son 2 aydır vaka sayıları hızla artmaktadır ve maalesef gerçek sayılar resmi makamlarca saklanmaktadır… Tüm bu olan biteni biz sahadaki birinci basamak sağlık emekçileri, Aile Sağlığı Merkezi çalışanları her gün yaşamaktayız. Bizlerin polikliniklerde gördüğümüz, telefonla takip ettiğimiz hasta sayıları her gün artmaktadır. Bizlere kişisel koruyucu ekipman dezenfektan vs. sağlamak İl ve ilçe sağlık müdürlüklerinin sorumluluğundadır. Bakanlığın Aile Sağlık Merkezlerine Kişisel Koruyucu Ekipman desteği yapmayacağına dair bilgiyi kabul etmiyoruz… Covid 19 pandemi sürecinde sağlık emekçileri ve halkın sorunları çözülene kadar sorunları gündemde tutmaya ve sorunlara çözüm bulunana kadar mücadeleye etmeye devam edeceğiz."
 • TTB Sağlık Bakanlığı tarafından yazılan bir yazıyla, hekimlerden ve sağlık kuruluşlarından, hastaların kişisel sağlık verilerinin istenmesine tepki olarak “Kişisel sağlık verileri keyfi olarak işlenemez” başlıklı bir bildiri yayınladı. Bildiride “Bu verilerin hangi amaçla kullanılacağına ilişkin olarak, kayıt dışı ekonomik etkinliklerin sınırlandırılması gösterilmektedir. Bu talep Kişisel Verilerin Korunması Yasası’na aykırıdır. Çünkü, sağlık verileri, kayıt dışı ekonomiyle mücadele amacıyla, hastanın açık rızası olmadan paylaşılamaz. Bu amaçla yapılacak paylaşımlar da Bakanlık tarafından veri toplanması ve işlenmesi de hukuka aykırı ve Türk Ceza Yasası uyarınca suçtur.”
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından Covid-19 salgınına ilişkin yaptığı açıklamada “Türkiye Günlük Korona Virüsü Tablosu’nda, bundan sonra, salgın boyunca oluşan uluslararası standarda uygun olarak, ağır hasta sayısı da verilecek. Yeni ve toplam hasta sayısına ek olarak, seyir hakkında detaylı bilgi sunması için zatürre oranı gösterilecek” ifadelerine yer verdi. TTB Başkanı Sinan Adıyaman, “Salgın başlayalı beş ay oldu. Birçok ülkede birinci dalga bitti ikinci dalga gelmek üzere. Türkiye daha birinci dalgayı bastıramadı. Uluslararası standartlara uymak beşinci ayda mı Sağlık Bakanlığı’nın aklına geldi. O zaman, Dünya Sağlık Örgütü’nün söylediği gibi testleri negatif olan ama klinik ve radyolojik olarak Covid-19 tanısı alıp tedavisi gören, ilaçları da Sağlık Bakanlığı tarafından verilen hasta sayısını da açıklasınlar” diye konuştu.
 • Ankara Tabip Odası, Şule Çet davasında “Bir kadın bir erkekle tenha bir yerde içki içmeyi kabul etmişse cinsel ilişkiye rıza göstermiş sayılır” diyen Adli Tıp Uzmanı Dr. Mehmet Nuri Aydın’ın 6 ay süreyle meslekten men edilmesine karar verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler