COVID-19 hastasından tedavi için 1170 TL istendi

COVID-19 teşhisi konulan 69 yaşındaki Hüseyin Keskin, Kolan Hastanesi'nde tedavi için istenen 1170 TL’yi ödemek istemediği için yer olmadığı gerekçesiyle hastaneden çıkarıldı.

COVID-19 hastasından tedavi için 1170 TL istendi

Sendika.Org’un haberine göre COVID-19 testi pozitif çıkan Hüseyin Keskin’den Kolan Hastanesi Acil Servisi’nde 170 lira muayene, 1000 lira ise serum ve tahlil ücreti talep edildi. Ödeme yapmayı reddeden hasta, tedaviyi de reddettiği gerekçesiyle hastaneden çıkarıldı. Daha sonra fenalaşan Keskin Şişli Enfal’e götürüldü.

 

“Doktorun kanaatince hastanın hayatı tehlikesi yok”

Sendika.Org’a konuşan Keskin’in oğlu ve Enerji-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin,  süreci şu şekilde aktardı:

Babam 69 yaşında COVID hastası. Normalde hastane de tedavi görmesi gerekirken yer olmadığı gerekçesiyle evde tedavi ediliyordu. “Durumu kötüleşirse 112’yi arayın, onlar gerekeni yapar” demişlerdi. Bugün de durumu ağırlaşıyor. Ambulans saat 17.00’da evde alıyor. “Kolan Hastanesine götürüyoruz” diyor. Herhangi bir ücret talep edip etmeyecekleri sorulduğunda ise “hayır” diyorlar.

Sonrasında hastaneye geldik ve müdahale için aldılar. Bir kaç dakika sonra bir hemşire gelerek, serum takılacağı ve tahlil yapılacağı yönünde bilgi verdi. “Tamam yapın” dediğimiz de ise 1000 lira ücret ödememiz gerektiğini belirtti.

Hastayı 112 servisinin getirdiğini ve bize ücret ödemeyeceğimiz bilgi verildiğini ilettik. “Doktorun kanaatince hastanın hayatı tehlikesi yok. O yüzden tahlil ve serum için bu parayı ödemek zorundasınız” dediler. Buna ek olarak da 170 lira muayene ücreti talep ettiler.

Ödemeyi reddettiğimizde ise tedavinin reddedildiğine dair hazır dilekçelerini imzalamamızı istediler. O dilekçeyi imzalamayı da reddettik. Kendi dilekçemizi doldurduk ve hastamızı çıkardık. Sağlık Bakanlığı’nı arayıp bilgi verdiğimde ise “Biz sadece şikayet alabiliriz, şu aşamada bir şey yapamayız” yanıtını aldık.

Daha sonra babamın başka bir hastaneye sevk edilmesi için 112’yi aradım. Uzun süre ambulans gelmeyince kendi imkanlarımızla Şişli Etfal’e getirdik.

(Sendika.Org)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler