Çoklu baro teklifinde 5 madde kabul edildi

Çoklu baro teklifinde 5 madde kabul edildi. Meclis Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeler bugün de devam edecek. Komisyon toplantısına katılmaları kabul edilmeyen baro başkanlarının Meclis kapısında bekleyişleri de sürüyor.

Çoklu baro teklifinde 5 madde kabul edildi

 

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı “Çoklu baro” teklifinin Meclis Adalet Komisyonu’ndaki görüşmeleri 2 günü geride bıraktı. 28 maddelik teklifin 5 maddesi kabul edilirken komisyon bugün de çalışmaya devam edecek.

Avukatlık Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik öngören kanun teklifinin görüşmeleri 2 Temmuz Perşembe günü başladı. Komisyon ilk gün 12 saat görüşme yaptı. Usul tartışmaları, Anayasa aykırılık iddiaları ve teklifin genel üzerinde konuşmaların yapıldığı ilk gün görüşmelerine baro başkanlarının komisyona katılma taleplerinin reddi damga vurdu. Komisyonun ikinci gün görüşmeleri de yaklaşık 12 saat sürdü. Genel üzerinde görüşmeler tamamlanırken ilk 5 madde de bir değişiklik yapılmadan kabul edildi. Adalet Komisyonu bugün saat 14.00’de toplanarak maddeler üzerinde görüşmelere devam edecek.

 

Baro başkanlarının Meclis kapısındaki bekleyişi 3. güne girdi

Türkiye’nin farklı illerinden gelen baro başkanları komisyondaki görüşmelerin tamamını izlemek ve itirazlarını dile getirmek istedi. Perşembe günü Ankara’ya gelen baro başkanlarının talebi kabul edilmedi. Komisyon Başkanlığının 5 baro başkanına toplam 15 dakika söz hakkı verme kararı ise baro başkanlarınca kabul edilmedi. Talepleri kabul edilene kadar Ankara’dan ayrılmama kararı alan Baro başkanlarının Meclis Çankaya kapısında bekleyişleri 3. gününe girdi.

 

Adliyedeki savunma nöbeti sonlandırıldı

Teklifin Komisyon görüşmeleri devam ederken Türkiye’nin farklı illerinden avukatlar da Ankara’ya geldi. Yapılmak istenen eylemlerle ilgili yasak kararları ve polisin müdahalesi ile ilgili Ankara Adliyesi’nde toplu suç duyurusunda bulunan avukatlar savunma nöbeti başlattı. Gece boyu adliye önünde bekleyen avukatlar Meclis Adalet Komisyonu’nda yapılan görüşmelere ara verilmesinin ardından nöbeti sonlandırdı. Mücadeleye devam edeceklerini açıklayan avukatlar eylem sürecine devam edeceklerini duyurarak adliye önünden ayrıldı.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler