CHP’li Muharrem Erkek: Usulsüzlük yapıldığı söylenen sandıklarda AKP’nin oyu daha yüksek

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili iptal kararını açıklamasının ardından bir basın açıklaması yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, usulsüzlük yapıldığı öne sürülen sandıklarda Binali Yıldırım'ın oyunun daha yüksek olduğuna dikkat çekti.

CHP’li Muharrem Erkek: Usulsüzlük yapıldığı söylenen sandıklarda AKP’nin oyu daha yüksek

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimi ile ilgili iptal kararını açıklamasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek bir basın toplantısı düzenledi. Usulsüzlük yapıldığı belirtilen başlıklarda Binali Yıldırım’ın daha fazla oy aldığına dikkat çeken Muharrem Erkek’in açıklamasında öne çıkanlar:

7 kişilik sandık kurulunun önünde seçmenler özgür iradeleri ile oylarını kullandı. Kanuna ve YSK’nın genelgelerine uygun şekilde gerçekleştirildi işlemler. Tüm sandıkların sandık sonuç tutanakları 7 kişilik kurul tarafından imzalanarak, AKP’li ve MHP’li üyelerin de imzalarıyla ilçe seçim kurullarında birleştirildi.

Seçim günü seçmenler Anayasa’da yazılı seçim hakkını kullandı. Peki sonra ne oldu. Seçimin kaybedildiği görülünce yeniden yeniden sayıldı. Sonuç değişmeyince sandık başkanlarının bir kısmının kamu görevlisi olmadığı gerekçesiyle seçim iptal edildi.

Hani oylar çalınmıştı!

Yedi üye ne bulmuş, toplam 108 sandıkta sayım döküm cetvellerinde sorun var.

Oylar nasıl çalındı tek bir satır bile yok.

250 sayfalık karara baktık, tamamını okuduk. İlk 12 sayfa AKP’nin itiraz dilekçesinin özeti. Sonraki 84 sayfa YSK’nin yazışmaları. Sonraki 104 sayfa 39 ilçe seçim kurulunun YSK’ye verdiği cevap ve tespitler. 38 sayfada karşı oy yazısı var. Geriye yalnızca 12 sayfa kalıyor. 7 üye 12 sayfa gerekçe yazmaya çalışmış maalesef o da yazılamamış.

754 sandığa baktık. Yalnızca 2 tanesinde sayım döküm cetvelinde eksiklik var. Oy kullanma hakkına sahip olmayan 706 kişi var diyor. 46 bin kişi bildirilmişti.

Kararda seçmenin iradesinin nasıl sakatlandığına dair tek bir ibare yok. Sandık başkanları seçmenin oyunu nasıl değiştirdi, çaldı. Tek cümle yok.

O sandıklarda Binali Yıldırım’ın oyu daha yüksek

Sayım döküm cetvellerinin boş olduğu 18 sandık sonucunda Binali Yıldırım 2352, İmamoğlu 2167 oy. Binali Yıldırım çetele boş denilen sandıklarda daha çok oy almış.

90 sandıkta da imzalar eksikmiş. Bu sandıkların toplam sonucu: Binali Yıldırım 12 bin 17, İmamoğlu 11 bin 853 oy. Burada da Yıldırım çok oy almış. Bu nasıl bir usulsüzlük, organizasyon ki çeteleleri boş olan, imzasız olduğu söylenen sandıklarda daki Yıldırm’ın oyları çok daha yüksek çıkıyor.

Kısa karar veriyor, ona göre hüküm yazılır. Ne yapıyorlar, iptal gerekçesi yapılmamış konuları da gerekçeye yazıyorlar. Bu da zaten karşı oyda yazılmış.

Yüksek Seçim Kurulu’nun bu kararına kadar sandık başkanına dayanarak iptal edildiğine ilişkin tek bir karar yok.

Hani kamu görevlisi olmayanlar usulsüzlük yapmıştı

Kamu görevlisi olmayan 754 sandığa 532’sinde özel okullarda öğretmen. Kalanlar da bankalarda çalışanlar. Bu insanları itham ederek, yaptıkları bir usulsüzlüğü ortaya koymadan seçimi iptal ettiler.

Yasaya göre, sandık kurulu belirlendi, sandık başkanı seçim günü gelmedi. Ne olur? Aralarındaki en yaşlı üye başkanlık yapar. Sandık kurulu başkanı kamu görevlisi değil ise seçim yapılamaz, oylar geçersiz sayılır demiyor yasa.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler