Çeşitlilik dünyanın yeni gerçekliği… Müstakil Eylem

Korkut AKIN yazı: Tam “devrim” süreci… Yönetenler nasıl yönetebileceğini, yönetilenler de ne yapabileceğini biliyor. Bundan bir “devrim” çıkar. Çıkıyor da… “Devrim” sözcüğünden korktuğumuz için yeni düzenin adına “yeni normal” diyoruz ve değişimin ilk adımları olduğuna inanıyoruz. Umarım ki, gerçekleşir.

Çeşitlilik dünyanın yeni gerçekliği…  Müstakil Eylem

 

Yerel boyutlu olanları saymazsak hiçbirimiz böylesi geneli etkileyen bir salgınla karşılaşmamıştık. Tam “devrim” süreci… Yönetenler nasıl yönetebileceğini, yönetilenler de ne yapabileceğini biliyor. Bundan bir “devrim” çıkar. Çıkıyor da… “Devrim” sözcüğünden korktuğumuz için yeni düzenin adına “yeni normal” diyoruz ve değişimin ilk adımları olduğuna inanıyoruz. Umarım ki, gerçekleşir.

 

Yeni normal

Üst başlığa çıkardığım “çeşitlilik dünyanın yeni gerçekliği”, aslına bakarsanız sadece halkların bir arada bulunmasıyla yetinmeyip edebiyatta da kendini gösteriyor.

Tarhan Gürhan bu çeşitliliğin gerekliliğini çok önce keşfetmiş, binden fazla telefon görüşmesi ve iki bin beş yüzden fazla elektronik posta yazışmasıyla 72 yazarın görüşlerini toplamış tam iki buçuk yılda. Kendisinin yalancısıyım; 913’ten fazla paket sigara içmiş ve tabii, yanında da sınırsız çay ile kahve tüketmiş bu süreçte. Heyecanlı değil mi? o da “çıkan”ın değdiğine inanıyor, ben de okudum, onaylıyorum.

 

Uyku, uyku…

“İnsanın en müstakil, en yalın, en masum, en savunmasız, en eylemsizmiş gibi görünen eylemi”ni 27 yazardan 28 yazıyla toparlamış. Yazarlardan kimi öykü ile kimi makale ile kimi araştırması ile katılmış bu çalışmaya. Uyku deyince, benim gibi “boşa geçmiş zaman” düşüncesindeyseniz yanıldığınızı anlayacaksınız. Bir de “uykumda söylediklerimden mesul değilim” var, eşime söylemiştim. N’olur n’olmazdı… Temkinli olmakta yarar vardı.

Rüyalar var tabii, bazen naif bazen kâbus gibi çöreklenen. Vardır muhakkak bir nedeni… Ancak burada söz konusu uyku. Kitaba adını verdiği kadar da var: Müstakil. Gerçekten sözcüğün tam anlamıyla bağımsız (bağlantısız değil, bir bağlantı kurabilir. Bu kitapta yazanlar, ne de olsa ay ışığı ile eşeğin kuyruğu arasındaki diyalektik bağı kurabilen yazar ve düşünürler). Bir yerde okumuştum, “başkasına hesap vermeyen” anlamında kullanmıştı müstakili.

 

Düş/ünce

Tarhan Gürhan da benzer bir düş/ünce ile çıkmış yola. Uykunuz gelir, uyursunuz. Nedeni, niyesi yoktur, düşünmezsiniz bile. İşte “Müstakil Eylem” tam da bunları düşün(dür)üyor. Denemelerin böyle bir huyu var, dönüp bir daha okutturuyor kendisini. Yeni ipuçları buluyorsunuz yeni (gözü açık) rüyalara yelken açıyorsunuz, rüzgârsız havada. Çok yazar/düşünürle görüşmüş, yazmayı kabul edenler bunlar. Birçok alandan, disiplinden geldikleri için farklı (çeşitli mi demeliyim, başlığıma atıfta bulunarak) açılardan bakıp farklı sonuçlar çıkarıyorlar. Tabii, biz okurlar da onlardan el alıp kendi gerçekliğimizi çeşitlendiriyoruz.

İlginç bir sıralaması da var yazarların; yazılarının geliş sırasına göre yer almışlar. Benim hoşuma gitti, tabii istediğiniz yazardan, istediğiniz yazıdan başlayabilirsiniz… Bir tabii daha, her seferinde elinize aldığınızda (kesinlikle dönüp dönüp bir daha okumak gereksinimi duyacaksınız) yine istediğiniz yazıyı okuyabilirsiniz. Gözünüz bir diğerine kayıp onun da değişen güne ve koşullara uygun çeşitlendiğini de göreceksiniz.

Ercan Kesal, Fatih Atila, Fuat Sevimay, İbrahim Dizman, Makbule Aras Eivazi, Sibel Yerdeniz, Özlem Türe, Cahit Ökmen, Hakan Akdoğan, Gülayşe Koçak, Semih Gümüş, Zeynep Köylü, Gamze Güller, Haydar Ergülen, Ahmet Gürata, Sezai Sarıoğlu, Feray kara, Jülide Okkalı, Enis Batur, Serhan Ergin, Ethem Baran, Gürsel Korat, Hakan Günday, Fadime Uslu, Faruk Duman, Mario Levi, Tarhan Gürhan… ile Sümer Kral Destanları’ndan cümlelerle oluşan “çeşitlilik ve gerçeklik” Müstakil Eylem ile daha da dallanıp budaklanıyor, yaşamı sarıyor.

   Müstakil Eylem

Müstakil Eylem (Uyku Üzerine 28 Kalem Darbesi)
                        Editör: Tarhan Gürhan
                        Karakarga Yayınları
                        Öyküler
                        Nisan 2020, 248 s.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler