Cesetleri koyacak yerimiz yok, bu korkunç bir durum ama gerçek

3 bin 700 kişinin salgın nedeniyle hayatını kaybettiği Teksas Eyaleti’nin San Antonio kenti Belediye Başkanı Ron Nirenberg, “Onları (cesetleri) koyacak yerimiz yok. Bu korkunç bir durum ama gerçek” ifadesini kullandı.

Cesetleri koyacak yerimiz yok, bu korkunç bir durum ama gerçek

SiyasiHaber

Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu tarafından hazırlanan 20 Temmuz tarihli “Korona Günlükleri”nde Türkiye’den ve dünyadan verilere yer veriliyor.

 

“Korona Günlükleri”nin 20 Temmuz 2020 tarihli Türkiye ve dünyadaki pandemi verileri;

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün yaptığı açıklama ile son 24 saatte tespit edilen yaklaşık 260 bin vakayla, salgının başlangıcından bu yana bir gündeki en büyük artışın görüldüğünü kamuoyuna duyurdu.

Dünya genelinde toplam vaka sayısının 14.6 milyonun, can kaybın 609 binin üzerine çıktı. Yeni vaka sayısı ABD’de 65 binin, Hindistan’da 40 binin, Güney Afrika’da 13 binin üzerinde. Latin Amerika ülkelerinden Brezilya’da 24 bine düşerken, Meksika’da 7 bin 600’ün, Kolombiya’da 6 bin 500’ünün üzerinde devam ediyor. Halen dünya genelinde 24 ülke binin üzerinde yeni vaka bildirimi yapıyor.

 

Türkiye’nin de içinde olduğu 6 ülkede vaka sayısı 200 binin üstünde

Güneydoğu Asya ve Ortadoğu ülkelerinde salgın yayılmaya devam ediyor. Suudi Arabistan, Bangladeş, Irak, Filipinler ve İran’da yeni vaka sayısı 2 binin üzerinde seyrediyor. Kırgızistan, Endonezya, Kazakistan, Pakistan ve Umman’da 1-2 bin arasında yeni vaka bildiriliyor. İçlerinde Türkiye’nin de bulunduğu 6 ülkede toplam vaka sayısı 200 binin üzerinde.   

Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 924 kişi hastalığa yakalandı, 16 kişi hayatını kaybetti. Toplam vaka sayısı 220 bine, can kaybı ise 5 bin 500’e yaklaştı.

zen2

Türk Tabipler Birliği Covid-19 İzleme Grubu’nun hazırladığı dördüncü ay raporunda, normalleşme sürecinin başlamasıyla birlikte hastanelerde Covid-19 polikliniklerinin kapatılması nedeniyle hastanelerin acil servislerinin “risk barındıran alanlar” haline geldiği uyarısında bulunuldu.

TTB İzleme Grubu üyesi Prof. Dr. Serkan Yılmaz, raporda yer alan yazısında acil servislerle ilgili şu tehlikelere dikkat çekti:

 “Acil Servis yeşil alan başvuruları acil olmayan ve ayaktan poliklinik hizmetine uygun hastalardan oluşmaktadır. Bazı hastanelerde günlük yeşil alan hasta sayıları binlerle ifade edilmektedir. Bu durum yeşil alanda muayene olabilmek için uzun bekleme süreleri ve bekleme alanlarında kalabalığa yol açmaktadır. Salgın süresince acil servislerin bulaş açısından en riskli alanları olan yeşil alanların kapatılması en uygun çözüm olacaktır.

Normalleşme süreci ile birlikte bazı hastanelerde Covid-19 polikliniklerinin kapatılarak bu hizmetlerin acil servis üzerinden yürütülmeye çalışılması bir diğer önemli sorundur. Pandemi süresince hastanelerde doğru bir uygulama olarak oluşturulan Covid Poliklinikleri, acil servis ve hastane dışında konuşlandırılmış ve şüpheli hastaların hastanede diğer hastalar ve çalışanlar ile mümkün olduğunca daha az karşılaşması sağlanmıştır.

Covid-19 şüphesinin devam ettiği ancak hastaneye yatışı veya müdahalesi gereken diğer acil durumlarda  hastanın acil serviste bekletilmesi yerine hastanelerde veya ilgili servislerde oluşturulacak gri odalar/servislerde takip ve tedavisinde aksama olmaksızın yatırılması ve bu hastaların bakımı için tüm çalışanların etkin iş birliği uygun olacaktır.

İngiltere’de yapılan bir araştırmada, korona virüs hastalarının gösterdikleri semptomların altı ana grup altında toplandığı tespit edildi. Buna göre, hastaların ilk beş günde şikayet ettiği belirtilerin türü, ilerleyen günlerde solunum desteğine ihtiyaç duyup duymayacaklarının yüzde 79 oranında tahmin edilmesini sağlayabilir.”

 

Kerkük’te hastane trajedisi

Korona virüs salgını karşısında sağlık sisteminin yetersiz kaldığı Kerkük, yine bir hastane trajedisiyle gündemde. Covid-19’a yakalanan eşine yeterli oksijen verilmeyince kendisi gidip üç tüp oksijen getiren, bu tüpler başka hastalar için ellerinden alınınca hastane personeliyle kavga eden bir adam eşinin hasta yatağına kelepçelendi. Bir öğretmen olan Muhammed Kerim, bu şekilde eşinin ölümünü izlemek zorunda kaldı. Görüntüler sosyal medyada yayılınca soruşturma başlatıldı.

İran ve Afganistan’a yapılan uçuşların Koronavirüs tedbirleri kapsamında Türkiye tarafından askıya alındığı açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlıkta kamusal önlemler alma sorumluluğu olduğunu tamamen unutmuş durumda. Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Süper Lig’in 33. haftasında Başakşehir-Kayserispor müsabakasının İstanbul’da, Trabzonspor-Konyaspor karşılaşmasının Trabzon’da oynandığını anımsatarak, “Taraftarı maç sonunda salgın tedbirlerine uymaya davet ediyoruz. Covid-19 günlerinde centilmenlik kurallarına maske, mesafe ve toplum sağlığı da eklendi. İyi seyirler” uyarısında bulundu.

Çin’in başkenti Pekin’de, son 13 gündür yeni Covid-19 vakası bildirilmemesi üzerine acil durum seviyesi üçten ikiye düşürülüyor. Buna göre, müzeler, spor salonları ve kütüphaneler yarı kapasiteli çalışacak. Sergiler, spor etkinlikleri ve diğer faaliyetlere de aşama aşama izin verilecek.

zen3

İngiltere can kaybında Avrupa’da 1’nci Dünya’da 3’üncü sırada

İngiltere’de salgın nedeniyle 45 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Can kaybı bakımından Avrupa’da birinci, dünya genelinde ABD ve Brezilya’dan sonra üçüncü sırada bulunuyor. İngiltere Başbakanı Johnson Noel’de büyük ölçüde normale dönmeyi umduğunu, tüm ülkeyi kapsayan karantina uygulamasını kullanmayacağını,  bundan sonraki süreçte gerek duyulması halinde ‘yerel düzeyde‘ karantina kararları alabileceklerini ifade etti.

ABD’nin Teksas ve Arizona eyaletlerinde, Covid-19 kaynaklı can kaybı sayısının artması nedeniyle morglarda yer kalmadı. İki eyalet de soğutuculu kamyon tedarik etmek için girişimlerde bulunuyor. Salgının başından bugüne dek Teksas’da 3 bin 700, Arizona’da ise 2 bin 500 kişi hayatını kaybetti. Teksas eyaletinin San Antonio kenti belediye başkanı Ron Nirenberg, “Onları (cesetleri) koyacak yerimiz yok. Bu korkunç bir durum ama gerçek” ifadesini kullandı.

Almanya’da Covid-19 tedbirlerine rağmen sosyal mesafe kurallarının gözetilmediği ‘korona partileri’nin sayısı artıyor. Alman polisi cumartesi günü Frankfurt’ta düzenlenen bir açık hava etkinliğine müdahale eden polise içki şişeleriyle saldırdığı belirtilen 39 kişinin gözaltına alındığını duyurdu. 5 polis memurunun da yaralandığı belirtildi. 39 kişinin tutuklandığı partiye 3 bine yakın kişinin katıldığı açıklandı.

 

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu dördüncü kez erteleniyor

Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin de sağlığını ciddi olarak etkileyecek 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu dördüncü kez erteleniyor. Oysa yasa Temmuz 2014 yılında Resmi Gazete’de yayınlanarak kanunlaşmıştı. İşçi sağlığı için hayati öneme sahip olan bu düzenleme böylece kanunlaşmasının üzerinden 8 sene geçmesine karşın yürürlüğe konmamış olacak. Covid-19 pandemisinin yaşandığı günlerde işçilerin, sağlık emekçilerinin bulaşı artıran çalışma koşulları, alınmayan önlemler, toplanmayan işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemleri, yapılmayan risk değerlendirmeleri, Covid-19’a yakalanmanın iş kazası/meslek hastalığı sayılmaması vb. bir çok başlık yasa içerinde işverene yüklenmiş durumda. Covid-19 günlerinde AKP-MHP blokunun sermaye yanlısı tutumu fabrikaların çalışmaya devam etmesi, kıdem tazminatının kaldırılması çabası şimdi de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği kanununun uygulanmasının ertelenmesi ile devam ediyor.  

zen1

SES ayrımcılığa dikkat çekti

SES salgının seyri ile ilgili yaptığı açıklamada özellikle Kürdistan’daki tehlikeli tırmanışa dikkat çekip ayrımcılık vurgusu yaptı. Devletin sorumluluklarından kaçarak tüm sorumluluğun topluma yüklemesini eleştiren SES, böylesi bir sürü bağışıklığı sisteminin ayrımcılıklarla birleşince ayrımcılığa uğrayan toplumsal kesimler için tam bir yıkıma dönüştüğünü ifade etti. Bölge ile ilgili açıklamada; Kürt sorununda yaşanan çözümsüzlükle birlikte var olan baskı ve şiddet politikaları sonucu kırsal kesimlerin boşaltılarak kentlerde nüfusun yoğunlaşması ile birlikte hane nüfusunda yoğunluk artmış ve bu da bulaş oranını arttırmıştır. Kötü yaşam koşullarının nüfus yoğunluğu ile birleşmesi sorunun büyümesine neden olmuştur. Seçilen belediye başkanlarının yerlerine atanan kayyumların toplum yararına kullanılan kaynakları yandaşlarına peşkeş çekmesi de bu süreçte toplum sağlığını olumsuz etkilemiştir. Batman Belediyesinin kayyum öncesi ücretsiz su verilmesi çalışmaları yerini salgından korunmak için en çok ihtiyaç duyduğumuz, temizlik için olmazsa olmaz olan şebeke suyunun kesilmesine bırakmıştır. Salgınla mücadelede yerel yönetimlerin toplum katılımını esas alarak yürüttüğü çalışmalar iktidar tarafından zor kullanılarak engellenirken, kayyumlarla birlikte oluşturulmaya çalışılan “tekçilik”, yani yerel ve merkezi yönetimin tek elde toplanması kamu yönetimine olan güvensizliği pekiştirmiştir, denildi.

Bakanlık salgını yönetememezliğini örtbas etmek için sağlık meslek örgütlerini suçlayıp hedef gösteriyor. Salgına dair veri paylaşımında şeffaf olmayan bakanlığı eleştirip salgının seyri konusunda yorum yapan TTB Covid-19 İzleme Kurulu üyesi Kayıhan Pala hakkında açılan soruşturma devam ediyor. 21 Temmuz günü üniversite yönetimine savunma vermesi beklenen Pala’ya 44 tabip odasından ortak destek açıklaması geldi: Açılan soruşturma odalara ve TTB’ye saldırıdır, kabul etmiyoruz!

SES Mersin Şubesi Başkanı Doğan, koronavirüs nedeniyle yaşamını yitiren doktor arkadaşlarının kayıtlara ‘zatürre’ olarak geçtiğini aktararak Sağlık Bakanı’nın paylaştığı verilerin kuşkulu olduğunu dile getirdi. Özellikle aile hekimlerinin KKE yetersizliğine vurgu yapan Doğan Sağlık çalışanlarının şiddet tehdidi olmadan sağlıklı bir ortamda çalışabilmesi gerektiğini vurguladı.

...Ata Soyer Sağlık ve Politika Okulu’nun 20 Temmuz tarihli Korona Günlükleri’nin tamamı için TIKLAYIN

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler